şükela:  tümü | bugün
 • turizm de kendini ispatlayabilmis ve ekonomisi iyi düzeyde olan bir avusturya eyaleti. baskenti (bkz: innsbruck) tur. eyalet kendi icinde ilcelere ayrilmakta:

  (bkz: kufstein)
  (bkz: schwaz)
  (bkz: telf)
  (bkz: landeck)
  (bkz: kitzbüchel)
  (bkz: lienz)
 • (bkz: alpbach)
 • birinci dünya savaşi sonrası yenik avusturya ile imzalanan saint germain antlaşması ile güneyi(südtirol) italya'ya bırakılmış alplerin üstündeki tarihi orta avrupa bölgesi. halen kuzey ve doğu kısmı avusturya'ya aittir. italyan kısmında yaşayanların hemen hepsi almanca konuşur. bolzano önemli şehirlerindendir. italya siyasi haritasında trentino diye geçer.
 • havasi guzeldir, karadenizi andirir. gunes etrafinizi saran daglar yuzunden normale gore biraz gec dogar, erken batar(bkz: alp daglari).
 • avusturya alplerinde kayak bölgesi. uygun fiyatlı ev-pansiyon tipi konaklama seçenekleri var. liftler uludağ'dan ucuz. tek sorun ciddi ahır kokusu var. ana geçim kaynağı kayak turizmi ve büyük baş hayvancılık olunca normal bir durum. heidi'yi çizenler tirol'de yaşamış olmalılar, çünkü manzaralar çok tanıdık.

  her seviyeden kayakçı için uygun pistleri olan bir merkez:
  http://www.bergbahn-pillersee.com/…nter/pisten-plan
 • memleketim, yaşadığım eyalet. her ne kadar bazen dağlar arasında sıkışıp kaldığımı hissetsemde, seviyorum. insanı diğer avrupa ülkelerine göre daha sıcak kanlı, daha cana yakın, daha yardımsever. avrupanın göbeğinde yaşanılacak birkaç yerden biri.
 • en güzel kasabasının bolzano olduğunu düşündüğüm, alp dağları yamacında, italya isviçre avusturya üçgeninde, yakın zamanda bağımsızlığını ilan etmek isteyen bölge.

  burada konuşulan dil almancaya benzese de, bu dil kesinlikle almanca değildir diyen bir kitleye sahiptir.

  mesela almanca : hast du mich verstandan? ( beni anladınmı )

  tirol almancası : hosch me? ( beni anladınmı )
 • kals am grossglockner bölgesinde 4 gün geçirdiğim şirin avusturya eyaleti.

  evler aynı karadeniz yaylarındaki gibi birbirinden uzak ve hepsi klasik avusturya mimarisine göre yapılmış. yemyeşil ve kirlenmemiş bir doğası var, aynı zamanda insanları da çok sıcak ve yardımsever.

  biz gittiğimizde daha kayak sezonu başlamamıştı ama kayak dışında rafting, trekking gibi pek çok aktiviteye katılabilirsiniz.