şükela:  tümü | bugün
 • yanıt çok basit: ölüler yüzemez.

  (bkz: türkçe bilmeyen sözlük yazarları)
 • cevap basit. hipotermi.

  edit: başlık başa kalmış. ilk entry "soru basit. niye kıyıya yüzmediler?" gibi zeka dolu, ibretlik bir soruydu.
 • kazanın olduğu yere en yakın kara parçası 600 km ötede olduğundandır.

  buzlu değil, ılıman sular olsaydı bile, 600 km yüzecek kapasitede bir insan varsa zaten titanic e binmez, yüzerek giderdi amerika ya.
 • diyelim ki deniz ılık olsun, öyle buz muz yok. yazın yüzdüğün gibi deniz. yine de hipotermiden ölürsün, vücudun tüm denizi ısıtmaya çalışıyor olur, balkonda kalorifer yakıp şehri ısıtmaya çalışmak gibi. illa ki vücut ısın düşer yani.

  diyelim hipotermiden ölmedin, yüzmeye çalıştın. yine vücudundaki enerji sınırlı olduğu için bir noktada biter ve kendini su üstünde bile tutamaz hale gelirsin. bütün deniz güvenlik kitaplarında "karayı görmüyorsanız yüzmeye çalışmayın, batan aracın yanında kalın, kurtarma ekiplerinin açık denizde sizi bulmasındansa batan gemiyi/tekneyi ve bulması çok daha kolaydır." diye yazar.

  kendini suyun üstünde tutabilmek için ihtiyacın olan enerjinin olabildiğince uzun süre dayanması için yarı cenin pozisyonunda, elini kolunu, bacaklarını çok sallamadan sakince bekleyebilmek gerekir. bu vücut ısısını korumaya da yardımcı olur.

  diyelim ki deniz ılık yaz denizi, sen de yüzmemen gerektiğini biliyorsun bunların hepsini yaptın. şimdi de susuzluktan öleceksin. hele de dayanamayıp, şaşırıp, düşünemeyip deniz suyu içtiysen daha çabuk öleceksin. başına güneş geçtiyse, vs kustuysan iyice su kaybettin, ölüm iyice hızlanacak.

  yani böyle bir deniz kazası yaşadıysanız, hayatta kalmanın çaresi kurtarılmayı beklemek, ve yapabilecekleriniz sadece sizi kurtarmaya gelenlere olabildiğince uzun süre tanıyabilmek.

  titanik yolcularının buz denizi ortasında şansları yok tabi. diğer aşamaları sıra gelmesi için bile çok soğuk.
 • ölen bir daha ölmez house of greyjoy
 • bakalım nerede batmış: https://titanicfacts.net/…c-maiden-voyage-route.gif

  sahile 640 kilometreymiş. bunu 5 saniyelik google aramasıyla buldum. buraya başlık açmaktan daha kısa bir süre yani.

  yazar olmak için zeka testi zorunlu olmalı.
 • sağ kalanların -2 derece sıcaklıktaki okyanusta en yakın kara olan 640kmlik mesafeyi yüzememesi oldukça normal diye düşünüyorum.
 • "cünkü ölüler yüzemez" cevabi ile nokta konulabilecek soru..