şükela:  tümü | bugün
  • bunun zararını çok fazla görmüş birisiyim. çünkü karşımıza aldığımız kitle haftada 1 bilemedin 2 kez duş alan, elini kolunu sabunsuz sabunsuz suya tutup yemeğe oturan, yemekten kalktıktan sonra yağlı yağlı ağzıyla günü bitirip dişlerini bile fırçalamadan yatıp uyuyan bir kitle. hele şu tırnaklarının içi siyah kir tabakasıyla kaplı yağlı elli tiplere hiç değinmiyorum. en çok toplu ulaşımda görüyorum o kir dolu tırnaklı elleri.

bunun yapılan işle falan ilgisi olduğuna da hiç bir zaman düşünmedim tamamen tabiat meselesi. temizlikle yapılan mesleğin çok ilgili olmadığını çevremden gördüm şimdiye kadar. mesela mobilyalara vernik atan bir meslek vardır "polyesterci" der marangozlar. bu vatandaşların tırnakları genelde kahverengi olur ama pis mi temiz mi bakınca şak diye anlarsın.

karşı cinsim kadınlarla ilgili olarak da hiç "erkeklerden daha temizlerdir" hissine kapılmayın derim. ikili ilişkilerimde 1 tane kendime yakın titiz biri ile bir yakınlığım oldu gerisi bildiğin çöp idi temizlik konusunda.

her neyse zordur lan bu titizlik. çile bülbülüm çile anasını satayım.
  • titizlik ile kendine saygı, özsaygı paralel ilerleyen konulardır. abartılı bir titizlik var ise bu obsesyondur. takıntılı bir ruh halini işaret eder.