şükela:  tümü | bugün
  • simdi sizlere abd'de kanun nasil isletilir dersi veren unsurlardan birine ornek te$kil eden, egitim kurumlarinda cinsiyet ayrimciligina ve cinsel istismara karsi koruma saglayan, 1972 yilinda yapilan egitim reformu sirasinda nixon tarafindan imzalanmis ve yururluge girmis federal kanun maddesini anlatacagim.

bu madde dahilinde ozellikle universitelerde ve federal butceden yardim alan kurumlarda herhangi bir cinsiyet ayrimciligiyla veya cinsel istismarla karsilastiginda, $ikayetci kisi kurumdan ciddi miktarlarda kan alabilmektedir.

ornegin $uradaki vakada $ikayetci $525.000 tazminat + avukat ve dava masraflarini aliyor universiteden. bu vakada yerel mahkeme sikayeti kabul etmese de, sikayetci federal mahkemeye sikayetini kabul ettirip tazminat kararini aliyor.

kanun ogrenciyi korudugu kadar, universite calisanlarini da korur. daha yakin tarihli bir vakada, edebiyat dersindeki odevine profesoru icin uygunsuz $eyler yazan sigiri yola getirmisler.

kanun maddesinin nixon tarafindan imzalanan orijinal metni $oyle:

"no person in the united states shall, on the basis of sex, be excluded from participation in, be denied the benefits of, or be subjected to discrimination under any education program or activity receiving federal financial assistance."

3 satirlik kanun maddesi ama uygulayanlar hak hukuk kanun bilen insanlar olunca yeterli oluyor.

yamulmuyorsam universiteler bunun icin egitim vermek zorunda tutulmuyor federal devlet tarafindan, ama potansiyel bir davada zararini en aza indirmek icin her sene kendi dahilinde egitim veren universiteler var. (benim de bu egitimle haberim oldu bundan) harvard'da ogrenciler icin de zorunlu kilinmis yakin zamanda.

daha sonradan 2002 senesinde "patsy t. mink equal opportunity in education act" olarak degistirilmis ismi. zamaninda metnin yazarlarindan biriymis patsy t. mink.

bununla birlikte (bkz: clery kanunu)