şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cok usumek ..vucudun yerınde duramaması ve su an ıcınde bulundugum durum galıba hasta oluyorum...cift corap ve polarla
 • sinir sisteminde ki olası bir arazdan kaynaklanan istem dışı kas kontrolsüzlüğü, tıbbi adı ile tremor.
 • üşüdüğümde, heyecanlandığımda, sinirlendiğimde başıma gelen durum (bkz: titrek)
 • kimi zaman soğuktan, kimi zaman duygusal sebeplerden*** vuku bulan eylem.
 • sadece üşündügünde titrenmez.yalniz kalmamaniz gereken bi zamanda tek başiniza kaldiysaniz titrememeniz için bir neden yoktur.
 • korkuyla da oluşan bir durum olabilir.
 • tıpta* tremor adi verilen titremek vucudun irade di$i bir tepkisi olup, derecesine gore bir chok hastaligin habercisidir:

  el ve ayak titremesi genellikle sinirsel sayilir ve nevroz, isteri veya nevrasteninin belirtisidir.
  hafif titremeler guatr, alkolizm, kur$un veya cıva zehirlenmesi ya da ihtiyarlığın i$aretidir.
  $iddetli titremeler ise halk arasinda titreme hastaligi olarak da bilinen parkinson hastalığı ve uyku hastalığında görülür.

  bunlarin di$inda dedigimiz gibi vucudun istem* di$i bir tepkisi olan titremek bunyeyi* zorlayan etkilere kar$i olu$an bir tepkidir de*. bunun en bilindik ornegi u$umedir*. bunun haricinde* sinir*, uzuntu, yorgunluk, uykusuzluk, heyecan, endi$e, korku, hatta bazi durumlarda mutluluk* da titremeye neden olabilir.

  titremek genellikle vucudumuzun istenmeyen bir tepkisi olmasina ragmen soguk havalarda belki sadece psikolojik bile olsa kendimizi biraz daha sicak hissetmemizi saglar. bunun di$inda sinirinden titreyerek kurtulan insan chevresine daha az zarar verir chunku sinir nedeniyle biriken fazla enerji titremeyle bir nebze olsun vucuttan atilmi$ olur. vucutlarinin sinirlenince titremek gibi bir becerisi olmayan insanlara son surat ko$mak da onerilir bu gibi sinirlenme / sinirlendirilme anlarinda.

  genellikle gunluk hayatta ilgimizi chekmeyen, bizim ichin sadece havanin sogudugunun belirtisi olan titremek goruldugu gibi aslinda hayatimizda chok onemli bir yere sahiptir. titremek halk arasinda da kendine belli bir yer edinmi$ hatta deyimlerimize, atasözlerimize bile yerle$mi$tir. birkach ornek:

  (bkz: uzerine titremek)
  (bkz: kuyruk titretmek)
  (bkz: titre ve kendine gel)
  (bkz: ey turk erkegi titre ve kendine don)

  ayrica (bkz: titresmek) (bkz: titresim) (bkz: titrek)
 • sinav bitiminde cevap kagitlarinin toplandigi sirada kopya cekerken elin, ayagin basina gelebilecek durum.