• kleopatrayi da goturup cocugu koyduktan sonra artik kesin karar verdim ki, ceaser, gracchus, cato, pompeus... hepsi yalanmis. antik roma'nın bir numaralı adamı bu sevimli ve saf lejyonermis... ceaser'ın sancagini bularak gucunu korumasini sagladi, pompeus'un altinlarini calarak adamin savasi kaybetmesinde onemli rol oynadi, batan gemiden kurtulmasinin akabinde pompeus'un izini ceaser'a getirdi, en sonunda da ceaser'a veliaht verdi... of say say bitmiyor yahu. julius ceaser'ın soyledigi gibi, kankasi lucius veronus ile birlikte yaninda cok guclu tanrilar var bu adamin...
  • lucius vorenus, meclise gitmek için beyaz togaya büründüğünde, "çamaşırhaneye benzedin" diyerek kırıp geçiren karakter.
  • heroes isimli gubidik yapımın götünden ateş çıkarabilen bütün kahramanları toplanıp karşısına çıksa alayına eteğini öptürecek efsanevi karakter.
  • gencliginde "ic sarabi, sik arabı" felsefesini dustur edinmis, nese katari bir karakterken, ilerleyen yillarda melankolinin dibine vurmustur. ayrica hesaplarima gore hayatinin takribi 10 senesini falan ekurisinin* evinin bahcesinde takilarak gecirdi kendisi (iki gıdım bedava jole icin yillarca berberle muhabbete gelen mahalle delikanlisi misali bir hayat).
    hatta ahanda simdi buldum bu herifin olayını: bu adam kozmik evrende lucius vorenusun yancısıdır
  • bir dizi karakteri olmaktan öte gerçekten yaşamış kimse.

caesar'ın galya savaşlarını anlattığı de bello gallicoda bahsedilir titus pullodan.
    kendisi onuncu lejyonda ön yüzbaşı rütbesiyle görev yapmaktadır. dizideki kankası vorenus ile aralarında ciddi bir rekabet bulunmaktadır. bir çatíşma sırasında birbirlerinin hayatını kurtarırlar.
    caesar, pullo'ya veya onun akibetine ilişkin daha fazla bilgi vermemekte...
  • 100 kusur yillik sinema televizyon tarihindeki en kral karakterdir. ingiliz tiyatro kokenli ray stevenson abimiz tarafindan mukemmel canlandirilmistir. french kiss'e kazandirdigi yeni boyut ile, "thirteeeenth" diye kukremesiyle ve genelevde "i could have half the whores in narbo for that, and their mothers!" diye isyan etmesiyle gonullerde taht kurmustur.
  • roma devrinin joey tribbiani'si
  • kelimenin sözlük anlamıyla "ipten kazıktan kurtulmuş" adam, rome dizisinin sarhoş lejyoneri. tam bir yanardöner, her devrin adamı, ceasar'ın sancağı, hazinesi yetmedi gitti bir de octavius'u kolundan tutup milli olmaya götürdü. şu türkü güzel bir şekilde tanımlar bu arkadaşı :

"iner foro romano'ya
    çeker şarabı
    o domuz lejyonerin yoktur
    dini imanı..."
  • rome dizisinin yayınlanışına kadar neredeyse kimsenin haberinin bile olmadığı ve ilgilenmediği, milattan önce 40 yılı civarında yaşamış romalı subay.
  • aradan seneler geçse de lucius vorenus ile olan kankalığı unutulmayan neşeli dev adam. hayatımda böyle biri olsa şikayet etmezdim yeminle. ray stevenson'a da saygılar adam döktürmüş, döktürdüğü için aklımızda kalmış .
hesabın var mı? giriş yap