şükela:  tümü | bugün
 • samandag 'in denize hakim yamaclarinda m.o. 300 yıllarında seleuykos nikator tarafından kurulan ve kurucusunun adi ile anilan sehirde yeralir. o zamanlar dagdan gelen derelerin agzinda bir ic liman vardi. sellerin bu limani doldurması tehlikesi ortaya cikinca imparator vespasianus zamanında dag delinerek bir tunel acilmasi kararlastirildi. tünel titus zamaninda tamamlandi ve derenin önü bir duvarla kapatilarak sel sulari , yuksekligi 7 mt. genisligi 6 mt. olan bu tunel vasıtasiyla uzaklara akitildi .böylece limanin dolması engellendi. 130 mt si tunel , kalani acık kanal halinde olan tunelin uzunluğu 1380 mt. dir. tunelin deniz tarafindaki girisine gore sag tarafta , 100 mt. kadar uzaklikta kaya mezarlari vardir burada kayalara oyulmus magaraların icinde bulunan cok sayida mezarin en cok ilgi cekeni , cukurun tabanindaki genis magaradir.
 • imparator vespasianus zamanında yapımına karar verildiği için vespasianus tüneli olarak da bilinir.
 • orta kısımları oldukça karanlık ve yürünen yerler kayalık olduğu için küçük bir fener ile ziyaret edilmesi gereken antik çağın mühendislik eserlerinden biri.
 • thorbardin cüceleri tarafından yapıldığına inandığım mekan.
 • insanoğlunun şahaserlerinden bir tanesi. kral vespasianus, tünelin giriş ve çıkışına birer tane göz resmi yaptırmış. tünel inşa halinde iken işçileri izlemek ve onlara ''gözüm üstünüzde'' mesajı vermek için. tünelin içinden akan buz gibi bir su var. dört mevsim saf ve temiz akıyor. cennet ırmaklarından gelir gibi. civarda gezerken tüyleriniz diken diken oluyor. azmin ve gücün verdiği hazzı hissediyorsunuz. tek kelime ile büyüleyici.
 • tamamen el yapimi olmasi itibariyle ayri bir onem teskil eden tunel. bazi efsanelere gore deniz kiyisindaki daglardan antakya sehrinin iclerinde harbiye'ye kadar uzanir. ismini kendi doneminde yapilan titus vespasianus'tan alir. hatay'iziyaret eden turistlerin gormesi gereken baslica yerlerden biridir.

  bu tunele ismini veren titus vespasianus tarihte ilk alaturka tuvaletlere de ismini vermistir. halkina yaptigi zulum ve kotu muamele sonrasi halki yaptiklari tuvaletlere hukumdarlari oldukten sonra onun ismini vererek kendisinden intikam almislardir.
 • (asi nehrinin denizle buluşma noktası) bakir deniz manzaralı, keçi patikalı, rengarenk ağaçlarla dolu bir mekandır. hatta annemi "cennete telefon çekiyor mu diye merak ettim" diyerekten aramışlığım vardır burada dolaşırken. nefis.
 • şu siteden şöylesine bir bilgi alınabilir hakkında.

  http://www.hatay.gov.tr/default_b1.aspx?id=211(ölü link) - valilik fotoğralfarı kaldırmış ve 2 paragraf yazıya dökmüş kocaman tüneli

  http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=43969 (alternatif link)
 • tünel yaklaşık 2000 yıl önce yapıldığı için roma mühendislik harikası sayılır. tünelin üzerinde ise günüzde hala kullanılan bir roma köprüsü vardır.
 • oldukça uzun ve derin olması hayranlık uyandıran, ortasında bulunan tünel dışında üzeri açık, son kısımları taşlarla dolu yapı. tüneli geçip deniz ve dağı izlemek oldukça huzur vericidir. üzerinde bir adet kemerli köprü bulunur, bir de kaya mezarlarına giden bir yolu vardır.