şükela:  tümü | bugün
  • koca bir piramit vardır 2500 yıl öncesine ait olduğu düşünülmekte olan. şu sıralar bolivya hükümeti kerpiç ile restorasyonunu düşünmektedir ki aslı taş olan yapıyı aniden çökertebileceği söylenmekte. :(
  • tiwanaku, güney ve orta amerika'nın en büyük tatlı su gölü olan titikaka'nın dolaylarında kurulmuş, hakkında maalesef çok fazla bilgiye ulaşılamamış, inka-öncesi kültüre ait önemli şehirlerden. şehir su kenarına kurulmuş olmasına rağmen göl zamanla küçülmüş ve şehir yaklaşık 20 km kadar içeride kalmış. bugün, bolivya topraklarında 800 kişilik küçük bir kasaba var üzerinde. çıkış noktaları hakkında birçok farklı görüş olan büyük inka imparatorluğu kurucuları ve inka halkının kökenlerinin bu kültüre dayandığı da düşünülmekte.
    inkalar, yüzyıllarca sene sonra şehre geldiklerinde şehri tamamen terk edilmiş bulmuşlar. konuştukları dil olan aymara, günümüzde hala bölge insanınca konuşulmakta. unesco'nun dünya kültür mirası arasına aldığı şehirde bulunan yapılar arasında "güneş kapısı" en önemli eserlerden biri.
  • bolivya la paz da gidilmesi gereken yerlerden biri. arkeolojik alanı, hatta ilk elien vigürünün bulunduğu yer olarak da hollowood da konu edinilmiş. gerçekten bulunduğum arkeolojik alanların çoğunda insan vigürü olarak yapılmış heykellerin çoğunun abuk sabuk olması dikkatimi çekmişti. bazı teorilere göre uzaylılardan esinlenerek yapılmış oysaki antropolijik bilgilerin ışığında edindiğim bazı bilgilerse şöyle; pre-inka ya da diğer bir çok kavmın inanışlarından biri de, doğan sağlıklı bir bebeğin uğursuzluk getirildiğine olan inançlarından dolayı aile içi ya da akraba evliliğin yaygın olduğunu söylemek doğru olur. bundan dolayıdır ki insan motivlerinin çoğunun bu şekilde tasarlanmış olması kesinlikle tesadüf değildir. hatta bebek sağlıklı doğsa dahi vücudunda belirli yerlerine zarar verilip ömür boyu kötürüm kalması sağlanıyordu. , fakat bu söylediğim unsur twanaku için geçerli mi bilemem

    twanaku. aymara yerlileri için hala ibadet merkezi olarak kullanılıyor. hatta aymara yerlisi olan bolivya devlet başkanı evo moralez her yeni yılda törenlere katılıp ibadetini gerçekleştiriyor.