şükela:  tümü | bugün
  • katıksız bir gerçek. hatta sanat bile değildir, ne o öyle perde falan ezbere konuşmalar. ki biliyorsunuz, benim başörtülü bacılarımı almadılar oraya.

https://www.facebook.com/…391051398/?type=1&theater
  • (bkz: ıslak odunla hiç dayak yememiş olmak)

--- spoiler ---

" tiyatroyu sanat olarak görmüyorum ki tiyatrocularını sanatçı olarak göreyim. altı üstü jesk mimik yapıyorlar adına da sanat diyorlar! "
    --- spoiler ---
  • bir zamanlar için kale alınmamış iddia.
  • bir de para veren var bu salak sanata...
  • gişede bilet kuruğunda bekleyen dinozorlar ve bir kısmı sorunlu menopoz bir kitle tarafından ayakta tutulan tarih öncesi, abartılmış, banal bir sanattır tiyatro. sanatın hatrına yaşıyor yaşıyorsa, ona gösterilen bu saygı içi ne kadar dolu olduğu tartışılacak olan etik bir saygıdan öte değil.

dekoruyla, mekanıyla, diliyle ve biçimi ile inandırıcılık açısından ilkel zamanın imkanları dahilinde hazırlanıp sergilenen bir sanatın modern dünyada hala rabet görmesi başka bir şekilde açıklanamaz.

mesela insan neden o plastik ve köpükten hazırlanıp, ben gerçek değilim diye bağıran bir dekora gerçeklik atfeder ki.

eski zamanda, imkanlar yokken bu yapaylığın tolere edilebiliyor olması gayet anlaşılır. zira ateş etrafında hikaye anlatan mağara insanına nazaran modern sayılabilecek bir tekniktir. fakat günümüzde o dekorlara, mikrofon olmadığı için bağira bağıra konuşup, görülebilmek için abartılı ve büyük jest ve mimikler yapan oyunculara neden tahammül edilir, değer atfedilir tartışılmalı.

edit. kimi kelimeleri doğru mu yazdım kaygısına düşmeden yazıyorum ki yanlışsa zaten doğrusu bildirilir mantığıyla, bu yöntem google'de doğrusunu aramaktan daha kolay gelmekte telefon klavyesi terörüne maruz kalan bir insan olarak.

şuan adını hatırlamadığım bir dil profesörü kendisine burada yanliş yapmıssin diyenlere "duzelt o zaman eşoğlueşşek" diyerek cevap vermişti.

ki mesajla nazik bir şekilde bildiren eşoğlueşşeklere teşekkür ettim. lakin bir kelimeyi yanlış yazinca içindeki canavari ortaya çıkaran hödükler de mevcut. onlara sözüm alim olmak gibi bir iddiam yok lakin sizin gibi kaba ve hödük olmamaya dikkat ediyorum.

bu arada menapoz degil menopoz, dinazor değil dinozor. rabet degil rağbet. mesaj atıp dogrusunu bildiren eşoğlueşşeklere sevgiler.

edit. christian metz'in sienmada anlam üzerine denemeler adlı kitabından yıllar önce okuyup altını çizdiğim şu satırları paylaşıyorum.

barthes, "güncel olan dünyadır yoksa edebiyat değil" demektedir. aynı şeyi sinema için de söylemek mümkündür. güncel olan dünyadır yoksa sinema değil. aksi doğru olsaydı 1910'larda veya 1930'larda gerçekleştirilmiş filmlerin günümüzde hala güncelliklerini koruyor olmaları gerekirdi. sanatta değişime uğrayan biçimlerdir yoksa içerikler değil. insan için önemli olan içeriğin güncel biçimde sunulmasıdır. çağdaş bir sanatçı ise evrensel bir içeriği, çağdaş bir biçime sokarak sunan kişidir.

edit. ayrıca farkli yönden bir bakışla "gerçeğin kendisi illüzyondur" diyerek özdeşleşme dolayısıyla klasik anlatıya karşı çıkan, bu biçimde eserlerin seyirciye boş vakit geçirmekten başka bir işe yaramadığını söyleyen, buna karşı epik anlatıyı ortaya koyan bertolt brecht'se burada savunulan tiyaroya şiddetle karşı çıkar. brecht'ye göre bu başlık altinda savunulan tiyatro seyirciye boş zaman gecirtmekten başka bie seye hizmet etmez.
  • tiyatro zaten kültürlü insanların yeridir.senin gibisinin işi yok orada
  • başıma bir şey gelmeyecekse büyük ölçüde katıldığım önerme.

ekleme: tiyatrodan anlayan kültürlü tiyatrosever arkadaşlar, tiyatro sanatının zamanını doldurduğunu düşünen bizlere küfürler ederek adeta ne kadar kültürlü insanlar olduklarını ispat ediyorlar.*