şükela:  tümü | bugün
 • istanbul üniversitesi edebiyat fakültesinde bulunan* 1992'de kurulmuş, önceleri yetenek sınavıyla, daha sonra normal öss'yle öğrenci alan bölüm*. fazla tercih edilmediği için* puanı düşük olan ve bu sayede alan dışı tercihle girebildiğim, ama dersleri adamı çok pis yalan edebilen bir bölüm.

  bunun dışında severek girildiğinde cennet olabilecek, tabii o okulun isli sisli pis puslusınıflarında nasıl olunacak o ayrı, eğlenceli, hayatımda laf dinlemeyerek verdiğim en doğru karar olan yer.
 • arkadaslarimin cogu mezun olup gittigi icin kendimi yalniz hissettigim, istanbul universitesi edebiyat fakultesi'nin ikinci katinda ikamet eden bolumum. ayrica kerem karaboga, fakiye ozsoysal, hasibe kalkan kocabay ve yavuz pekman gibi yerlesik ogretim elemanlarinin yani sira emre koyuncuoglu, ozen yula, asuman kafaoglu buke, sahika tekand, ozden sozalan, merih akogul, mahir gunsiray, kerem kurdoglu, nihal geyran koldas, onder otcu, usun tukel, sinan okan cavus, leman yilmaz, hasan kuruyazici ve zuhre indirkas gibi isimlerin de ara sira ders verdigi bir bolumdur kendisi. kurucusu* zehra ipsiroglu, bolum baskani ise ayni zamanda uluslararasi istanbul tiyatro festivali'nin* yoneticisi olan, tiyatro elestirmeni dikmen gurun'dur...
 • özellikle dramaturjiyi duyup, "hı, nasıl dramatoloji mi?" diyen insanları ve hayatlarında duymadıkları halde "ay çok süper,mükemmel" gibi tepkileri veren insanları vurma isteğiyle dolu öğrencileri olan bölüm.
 • dokuz eylül üniversitesinde bulunan bölümün dramaturju/ dramatik yazarlık olarak anılması, tiyatro eleştirmenliği ve dramaturji bölümünden daha farklı bir eğitim vermesi söz konusudur.. daha yazarlık ağırlıklı bir eğitimdir oradaki...
  ist ü. bünyesinde bulunan tiyatro eleştirmenliği ve dramaturji bölümü ise öss sınavıyla yaklaşık dört yıldır öğrenci almasına rağmen talep olmamasından ziyade, giren herkesin alan dışı puanla girmesi sonucu düşükmüş gibi duran bir puana sahiptir.. lakin bölüme giren herkes de alan dışı puanla girdiği için aslında farklı bir hesaplamayla gerçek puanının ne kadar yüksek olduğu anlaşılmaktadır... nitekim bu hesaplamayla de gayet fazlaca bir puanı gereksindiren bir bölümdür gerçekte...

  bütün bunlardan ziyade, tiyatro adına, alışılmış eğitimlerin dışında farklı bir eğitim vermesi açısından ve tiyatronun alanlarının açımlanması açısından da yetkin dramaturglar ve eleştirmenler yetiştirdiği söylenmelidir...
  kesinlikle iş ve para garantisi vermeyen ve sadece gerçekten bunu çok sevmekle gidilebilecek bir bölümdür...

  ben öyle yaptım, mutluyum!
 • buradan mezun olanlar için (bkz: statler and waldorf)
 • istanbul universitesi edebiyat fakultesi'nde iki sene boyunca ogrencisi oldugum, ellerinde avuclarindaki inanilmaz olanaksizliklara ragmen ozellikle bazi okutman ve asistanlarinin (bkz: kerem karaboga) (bkz: yavuz pekman) takdir edilesi tutkulari ile ayakta kalmaya calisan bolum. bir adet oda buyuklugundeki dersligi, daha da kucuk bolum odasi ile hep huzunlu bir durusu vardir. ogrencilerin herseyi bolumden beklemek yerine kendi kendilerine arastirarak, okuyarak, seyrederek, egitimlerine ve gelisimlerine yon verebildikleri bir bolumdur. her ne kadar yabanci dil bilmek sart degilse de kaynak takibi ve istenilen konularda olabildigi kadar cok malzemeye ulasabilmek ve beslenebilmek icin cok ama cok yararlidir. universite sisteminin bolumun dogasina aykiri gelen tum sinirlamalarina karsin bu insanlarin tutkularini paylasirsaniz, kendi fikirlerinize guveniyor ve bunlarin uzerine birseyler insa edebileceginizi dusunuyorsaniz ve de tabii ki tiyatroya gonul vermisseniz cok ama cok keyifli gunler gecirirsiniz. mezun olunca ne yapacaginiz da biraz kendinizin bolumde gecirdiginiz yillar boyunca neler kurduguna baglidir. bolumun muhendislik veya tip olmadigi acikca ortadadir, dolgun maasla is hayalleri kurmak icin yanlis bir yerdir.
 • tercih formunda puanını görüp sınıfca;

  -gireriz olm buna..
  -nolcaz burdan cıkıp a.k
  -..........
  -okulda kalırız abi bi girelimde..

  dialoguna sebep olan devlet üniversiteleri arasında en düşük puana sahip olan bölüm.(herkes yazdı. ilginctir hicbiri giremedi)
 • yeni başlayanlar için birkaç ipucu verilebileceğim bölümüm

  öncelikle gözlemlerimiz şudur ki, bu bölüme yeni başlayanların bölüm odasını bulması zor olmakta, o yüzden ipucu, 2. katta antropoloji koridorunda 262-264 numaralı odaların orada..

  fotokopiler atlantis fotokopidedir, okuldan çıkınca sağdaki ilk sokaktan girip sola bakarak yürüseniz, çantay'ın üst katındaki bu fotokopiciyi görebilirsiniz. bazı metinleri önceen hazırlar, kapak ve spiral yapar ve tabi ki daha pahalıya satar...

  derslerin bazıları 4. katta olmaktadır, sigarayı bırakın ya da okulu bırakın bence... en azından ben bunu düşünmekteyim...

  derslere gelince... kerem hocanın derslerini iyi dinleyin ve lütfen çalışın. bu kadar süper bir adamın derslerinde kimseden ses çıkmayınca yaşadığı üzüntüyü görmk kötü oluyor...
  yavuz hoca'nın manyak olduğunu ve sadece anılarını anlattığını düşünebilirsiniz, haklı da olabilirsiniz. ama aslında öyle değildir. kendisi genelde sene başında oyun listesi dağıtır, sizin göreviniz tarihlere göre bu oyunları okumak ve derste de onun anlattığı toplumsal mevzuları dinleyip hepsini harmanlamaktır.
  fakiye hocanın dersinden geçmek için feminist eleştiri kuramını bilmek, yıllarca hatmetmek ve artık kusmayı istemek yeterlidir. eleştiri dersini ondan alıyorsanız, dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta vardır: eleştiri yazısında yazdığınız her yorumun bir açıklaması olmalı. "şu şöyle" derseniz, kağıdınız döndüğünde kırmızı kalemle "neden böyle, açıklaması yok" yazar, haklıdır da. eleştirinin temel kuralıdır bu, dikkat edin.

  bunun dışında, sınıf mevcudu olarak az bir bölümdür, bu da hocalarla daha iyi ilişki kurmanızı sağlar. ilk izlenim önemlidir, çünkü sizi unutmazlar ve bu sizin için çok iyi olabilir, tembel dönemlerde bile size güvenirler.

  bunun dışında tuvaletleri iyi öğrenin. kızlar için 4. katta var bi tane, bi tane de prehistoryanın bişiler sergilediği merdiven sahanlığında var.

  son nokta: bir tiyatro eleştirmeni, dramaturgu, yazarı ya da yönetmeni olmak üzere eğitim alıyorsunuz. sırf derse girerek hayatta başaramazsınız bunu. olay, her şekilde genel kültüre bağlanır. okuldan eve, evden okula tarzda bir yaşamla bu bölümde başarılı olmazsınız... çıkın dolaşın, her tarafta tiyatro var, müze var, sergi var... geliştirin kendinizi...
 • göründüğü kadar kolay girilemeyen bölüm. güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü mezunu değilseniz; alanınız (sözel, sayısal vb.) ne olursa olsun alan dışı tercih yapmış sayılarak, sözel 2 puanınız 0,3 ile çarpılacaktır.
 • bu sene itibariyle ismi değişen bölümüm. zaten türkiye'de bir tane var. artık dramaturgi yok. onun yerine eleştirmenlikle birlikte dramatik yazarlık var. yetenek sınavı da bu yıl ilk kez olacağı için genç adaylara bi tüyo vermemiz de mümkün değil.

  içinizde tiyatro hevesi ve hele hele yazma tutkusu varsa buyrun. öyle yüksek plazalarda 5.000 tl kazanamazsınız belki ama aylık o parayla ulaşamayacağınız başka bir hayata sahip olabilirsiniz. evet lan para yok bu işlerde bak. sonra ağlama sızlama olmasın. niye böyle dedim zira ben arada çok ağlıyorum bu konuyla ilgili.

  neyse sorusu falan olursa da dinleriz, bi el uzatırız. bugün iyi günümdeyim lan..