şükela:  tümü | bugün
 • kendisi gibi düşünmeyen herkesi terörist ilan eden iktidarın son uygulaması.
  aslında yapılan açıklama üzerine bize söyleyecek birşey kalmamış ancak tekrarlamakta fayda var:
  zafer direnenlerin olacak!
 • (bkz: #38426537)

  yıllarını tiyatroya vermiş ödüllü bir oyuncunun bu şekilde suçlanıp ceza alması çok üzücü.
  kendilerini eleştirenleri fetocu, muhalefet olanlari terorist ilan eden ve suçlayan bu yapı, sanatı ve kültürümüzü kökten etkileyecektir.
  şahsen oyuncular sendikasından bir destek gelmesini beklerdim.
 • uzun yıllar amatör de olsa tiyatroya gönül vermiş biri olarak destekleyeceğim olay. up
  #cenkdostverdiyanlizdegildir
 • zamanında nuriye ve semih'e de destek vermiş sanırım, büyük suç gerçekten. hani şu terörist denip buna delil bulamayıp serbest bırakılan işi için direnen iki vatandaş. bu ülkede terörist olmak çok kolay. bu kadar kolay olmamalı.
 • hırsızın, katilin sokakta gezdiği ama muhalif olan herkesin her an cezaevine girebileceği bir ülkede gayet normal olan cezadır.
 • sanatçı toplumun vicdanının sesidir.

  eskiden bu ülkede sanatçılar ne derse desin sanatçı olmalarından dolayı saygı duyan ve onların kendilerine göre marjinalliklerini "tolore" eden sağ iktidarlar vardı. bir demokrasinin en büyük turnosol kağıdının sanatçısı olduğunun farkında idiler çünkü.
  ne adnan menderes ne süleyman demirel ne de turgut özal gibi güçlü sağ iktidarlar döneminde, hatta bu döneme gelinceye kadar gördüğümüz en büyük faşizm dönemi olan 12 eylül döneminde dahi sanatçılara bu dönemdeki olduğu kadar dokunulmadı. çünkü onlar sağ ve/veya faşist olsalar da medeniyetten nasibini almış ve kendilerince uygarlaşmaya çalışan iktidarlar idi.
  bugünkü her hıyara tuz alıp koşan foşik ergenler o dönemki mizah dergilerini, sanatçıların verdiği demeçleri görseler şoklara girerler. iktidar sahipleri deyim yerinde ise itin götüne sokulup sokulup çıkartıldıkları halde sanatçılara dokunmadılar. bunu akıllarından bile geçirmediler. en fazla görmezden geldiler veya süleyman demirel ile turgut özal gibi gülüp geçtiler.

  bir de bugüne bak.

  titremim mücrim gibi baktıkça istikbalime.
 • ekşi sözlük sayesinde haberdar olduğum ve çok üzüldüğüm olay.
  üreten insanı, birisinin asılsız ihbarı ile işinden, sevdiklerden ve özgürlüğünden etmek çok acı. kaybolan zamanı yerine koymak mümkün değil. o insanın sahnedeki performansına hayran kalmıştım. onu bu hapis cezası yüzünden izleyemeyecek olan seyircinin de hakkı gasp edilmiş oluyor.

  her muhalife vatan hayini (haini değil), terörist denildiği günlerdeyiz. bu tiyatrocu terörist olamaz. adam üretiyor, kafası basıyor sistem eleştirisi yapıyor diye hemen terörist demek ne kadar kolay.

  joko’nun doğum günü oyunundaki gibi sistemin ezdiği köleleriz. her geçen gün ise işler daha da boka sarmakta.

  üzgünüm cenk dost verdi. umarım bu hatadan dönülecek karar en kısa zamanda alınır.
 • açılın ben tiyatrocuyum
 • özgür bir ülkede yaşamadığımız kesin ancak entry ve tiyatrocunun açıklamaları tamamen duygusal ifadelerden ibaret. eleştirelim tabiki ama ne olmuş, neden ceza verilmiş bunu bile bilmeden “hurraaa ifade ozgurlugu yok” diye saldıralım demek kuru muhalefet, kuru elestiri oluyor.

  ohal yuzunden yargitaya gidilemiyor demis bu bir kere yalan.

  5 yıl (dahil) veya daha az hapis cezalarına karşı istinaf başvurusunun esastan reddine dair bölge adliye mahkemesi kararları temyiz edilemez (cmk md. 286/2)

  bunla ilgili cikarilmis her hangi bir khk yok.

  gercekten suçluysa ve sırf kamuoyu oluşturmak için bu tars söylemlerde bulunuyorsa gercekten tiyatroyu, sanatciligi dejenere eden bir kisi var demektir karsimizda.

  özetle; bu kişi sosyal medyada tam olarak ne paylaşmış? paylaştığı düşünce tam olarak ne? bunlari bilmeden kamuoyu oluşturmaya calistirmak etik bir davranis olmadigi gibi gercekten sucsuzda olabilir. bunu bilemeyiz.

  cahil insan bilmeden ahkam kesen insandir benim gozumde. o yuzden cahil olmamakta fayda var diye dusunuyorum.