şükela:  tümü | bugün
 • yolcu tiyatro'da yıllardır emek harcayan, eskişehir anadolu konservatuarı mezunu, ödüllü oyuncu cenk dost verdi hakkında hitler almanyasındaki gibi kimliğini gizleyen birilerinin ihbarı (ihbar da değil iftirası demek doğru olur) sonucu sosyal medya paylaşımları bahane edilerek "teröre destek" suçlamasıyla hapis cezası verilmiştir.

  maalesef seçimler ve ülkemizin durmak bilmeyen gündem kargaşası yüzünden bu konu yeterince ses getirmemiş, cenk hakkı olan desteği görememiştir. bunun sebebi "ünlü"lerden olmayışı, televizyonda çok boy göstermemiş olması mıdır, başına gelen münferit bir olay mı sayılmaktadır bilmiyorum.

  tiyatro dünyası, oyuncular sendikası bu konuda bir açıklama yapmamıştır. bugün ifade özgürlüğü olmadığı için linç edilen bir çok insan için "kişisel paylaşımları yüzünden bu duruma düşüyor" demiyoruz, "bugün sana yarın bana" olduğunun bilincindeyiz. bu durumda cenk için neden daha çok ses çıkarmıyorsunuz?

  cenk arkadaşımdır, birkaç ay önce annesini korkunç bir trafik kazasında kaybetmişken (ki o olayda da tabii ki adalet yerini bulmadı, suçlu ceza almadı) babasına, sevenlerine böyle bir acı daha yaşatmaya kimin ne hakkı var?!

  genç bir insanı sırf sizinle aynı düşünmüyor diye, sırf susmuyor, susturamıyorsunuz diye hapse atarak mı diktatörlükte yaşamadığımızı iddia edeceksiniz? dışarıda yandaşlarınız kalana kadar herkesi içeri almaya devam mı edeceksiniz?

  ülke doris lessing'in kitabı gibi "iyi terörist"lerle doldu; bugün üniversite, lise öğrencisi, gazeteci, düşünür, oyuncu, sanatçı, müzisyen, maden işçisi, emekçi, öğretmen, akademisyen, asker, kim varsa hepimiz teröristiz. bu insanları harcaya harcaya kendi geleceğinizi harcadığınızı bu karanlıkta boğulmadan anlayamayacak mısınız?

  artık insanlara "neden hapistesin?" değil, "sen nasıl oldu da dışarıdasın?" dediğimiz bir dönemdeyiz, umarım uyanırız bu kabustan.

  #cenkdostverdiyalnızdeğildir

  ********************

  cenk dost verdi'nin kendi kamuoyu açıklaması:

  hakkımda verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasına ilişkin açıklamamdır sevemiyorlar; onurlarını açlığa satmayanları, ötede ve beride “öfkeli” barbarlıkla, gericilikle mücadele edenleri, milyonlarla uğurlanan 15’indeki fidanı, “hayır” diyenleri, gerçeği haykıran habercileri, öpüşenleri, sanatı ve sanatçıyı, hayatın ve sahnesinin tam ortasındaki kadını, onlar gibi olmayan herkesi sevmediler, sevemiyorlar... akıl tutulması; hakkımda emniyet genel müdürlüğü’nce hazırlanan muhbir vatandaş programı “online ihbar uygulaması” ile yapılan (komiktir) “pkk ve canlı bomba destekçiliği” gibi hayali bir ihbar nedeniyle soruşturma başlatılmış fakat ihbarın asılsız olduğu ortaya çıkmıştır. fakat ne hikmetse emniyetçe savcılığa sunulan gerekçede bahsi geçen örgüt dışında başka birçok örgütün, (geçinebilmek için fiilen çalıştığım üç ayrı özel tiyatrodan arta kalan zamanlarımda) sosyal medyada propagandasını yaptığım kanısına varılmış. yukarıdaki asılsız bahaneler ile hakkımda açılan davada o gün gündemde haber niteliği taşıyan, çeşitli haber kaynakları ve kişilerce sayısız kez paylaşılan haberleri paylaşmış olmam delil sayılarak bana toplam 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. ülkece içinde debelendiğimiz ohal nedeniyle karar, temyiz yolu kapalı olmak üzere istinaf mahkemesine yollandı. otoritesi katılaşmış devletlere karşı kişi hak ve özgürlüklerini güvence altına alan insan hakları evrensel beyannamesince düşünce özgürlüğü, düşüncesini özgürce beyan edemeyen bireylerin oluşturduğu devletlerin sosyal, kültürel, politik ve ekonomik alanlarda gelişememesi ve özgür bireylerin yetişememesi, onun yerine bireyin tek tip ve devleti yöneten, o günün hâkim politik iradenin baskısıyla programlanmış birer biat makinesi haline gelmesi bakımından önemlidir. bütün bu çerçevede yargılanıp ceza aldığım konu, düşünce özgürlüğünün sunduğu eleştiri hakkımın hiç bir yasaya dayandırmaksızın sınırlandırılması sebebiyle hukuka aykırıdır. bilinmelidir ki mevcut iktidarı eleştiren her fikri tehdit unsuru sayıp yargılayan kamu kurumlarının ve yöneticilerinin bu ayrıştırıcı, kıyıcı tutumlarının beni ve bizleri korkutup sindirmek yerine daha bilinçli birer muhalif haline getirmesi kaçınılmaz sondur. sonuç ne olursa olsun işte bu sorumlulukla baskılar karşısında değil boyun eğmek aksine yılmadan, azalmadan aklın, bilimin ve inadına sanatın birleştirici gücü ile halk için üretimde kalacak, icracısı olduğum tiyatro sanatının bana en başından aşıladığı muhalif tavırla her sahnede her alanda doğruları söylemeye ve şimdiye kadar söylediklerimin de arkasında durmaya devam edeceğim. kendinden olmayan herkesi terörist ilan eden bu zihniyete ülkemizden elini çektirdiğimiz aydınlık günlerde her kaybın telafisi için yine yılmadan çabalayacağım. aileme, meslektaşlarıma ve kamuoyuna.. cenk dost verdi

  ikinci açıklama

  ve karar!
  neyi suç saydılar; nuriye ve semih’in onurlu mücadelesine tanık olmamızı, berkin elvan deyince içimizin yanmasını, 59 gün boyunca cenazesi verilmeyen kardeşimiz aziz güler’e hasretimizi, “gezi” şehitlerinin bıraktığı mirasa sahip çıkışımızı, yağmalanan piyanolarıyla, sazlarıyla, gitarlarlarıyla, kemanlarıyla pes etme den sanatlarına devam eden grup yorum’un ezgilerini mırıldanmamızı, her türlü ayrımcılığa ve şiddete sessiz kalamayışımızı, kalamayışımızı, sanatın üretici ve birleştirici gücüyle çoğalmamızı, suç saydılar! “hukuk diye helvadan put yapmışsınız acıkınca yiyorsunuz.” diyordu “soma”nın devrimci ve şimdilerde tutsak avukatı selçuk kozağaçlı. o put üstlerine ha devrildi ha devrilecek... hakkımda sosyal medya paylaşımlarım bahane edilerek verilen hapis cezası dün itibariyle onandı. hukuki prosedürlerce toplamda 10 ay 15 gün net yatarı olan cezanın infaz sürecini beklemekteyim. süreçte yanımda olan bana cesaretlerini bulaştıran başta ailem ve avukatıma sonra yolcu tiyatro kurucu, kardeşim, yoldaşım ersin umut güler’e ve tüm tiyatro emekçisi dostlarıma çok teşekkür ediyorum...
 • kendisi gibi düşünmeyen herkesi terörist ilan eden iktidarın son uygulaması.
  aslında yapılan açıklama üzerine bize söyleyecek birşey kalmamış ancak tekrarlamakta fayda var:
  zafer direnenlerin olacak!
 • (bkz: #38426537)

  yıllarını tiyatroya vermiş ödüllü bir oyuncunun bu şekilde suçlanıp ceza alması çok üzücü.
  kendilerini eleştirenleri fetocu, muhalefet olanlari terorist ilan eden ve suçlayan bu yapı, sanatı ve kültürümüzü kökten etkileyecektir.
  şahsen oyuncular sendikasından bir destek gelmesini beklerdim.
 • uzun yıllar amatör de olsa tiyatroya gönül vermiş biri olarak destekleyeceğim olay. up
  #cenkdostverdiyanlizdegildir
 • zamanında nuriye ve semih'e de destek vermiş sanırım, büyük suç gerçekten. hani şu terörist denip buna delil bulamayıp serbest bırakılan işi için direnen iki vatandaş. bu ülkede terörist olmak çok kolay. bu kadar kolay olmamalı.
 • hırsızın, katilin sokakta gezdiği ama muhalif olan herkesin her an cezaevine girebileceği bir ülkede gayet normal olan cezadır.
 • sanatçı toplumun vicdanının sesidir.

  eskiden bu ülkede sanatçılar ne derse desin sanatçı olmalarından dolayı saygı duyan ve onların kendilerine göre marjinalliklerini "tolore" eden sağ iktidarlar vardı. bir demokrasinin en büyük turnosol kağıdının sanatçısı olduğunun farkında idiler çünkü.
  ne adnan menderes ne süleyman demirel ne de turgut özal gibi güçlü sağ iktidarlar döneminde, hatta bu döneme gelinceye kadar gördüğümüz en büyük faşizm dönemi olan 12 eylül döneminde dahi sanatçılara bu dönemdeki olduğu kadar dokunulmadı. çünkü onlar sağ ve/veya faşist olsalar da medeniyetten nasibini almış ve kendilerince uygarlaşmaya çalışan iktidarlar idi.
  bugünkü her hıyara tuz alıp koşan foşik ergenler o dönemki mizah dergilerini, sanatçıların verdiği demeçleri görseler şoklara girerler. iktidar sahipleri deyim yerinde ise itin götüne sokulup sokulup çıkartıldıkları halde sanatçılara dokunmadılar. bunu akıllarından bile geçirmediler. en fazla görmezden geldiler veya süleyman demirel ile turgut özal gibi gülüp geçtiler.

  bir de bugüne bak.

  titremim mücrim gibi baktıkça istikbalime.
 • ekşi sözlük sayesinde haberdar olduğum ve çok üzüldüğüm olay.
  üreten insanı, birisinin asılsız ihbarı ile işinden, sevdiklerden ve özgürlüğünden etmek çok acı. kaybolan zamanı yerine koymak mümkün değil. o insanın sahnedeki performansına hayran kalmıştım. onu bu hapis cezası yüzünden izleyemeyecek olan seyircinin de hakkı gasp edilmiş oluyor.

  her muhalife vatan hayini (haini değil), terörist denildiği günlerdeyiz. bu tiyatrocu terörist olamaz. adam üretiyor, kafası basıyor sistem eleştirisi yapıyor diye hemen terörist demek ne kadar kolay.

  joko’nun doğum günü oyunundaki gibi sistemin ezdiği köleleriz. her geçen gün ise işler daha da boka sarmakta.

  üzgünüm cenk dost verdi. umarım bu hatadan dönülecek karar en kısa zamanda alınır.