şükela:  tümü | bugün
  • peynir ekmek gibi reçete edilen ve kullanılan muscoril ve benzeri birkaç ilacın etken maddesidir.asıl olarak kas gevşeticidir fakat bu yanında inflamasyonu önleyici ve ağrı kesici özelliği de literatüre geçmiştir. prospektüs bilgileri haricinde kanıtlanmamış bir konvülzan etkisinden bahsedilmektedir.ilginç olanı ise amerikan ilaç sitelerinde ilaçtan asyalı olarak bahsedilmesidir. fda belli ki ilacı henüz kanıksamamış, amerikaya ihracı yasak gibi görünüyor.`http://www.accessdata.fda.gov/…id=1&lineid=1&sfxid=tabi bu noktada insanı rahatlatansanofi-aventis` gibi bir firmanın ilac üzerine bütün çalışmalarını tamamlamış ve yayınlamış olmasıdır. bu noktada insanın aklına gelen ise fda nin ilacın iç pazar dengesini bozmaması için ülkeye girmesini engelleme ihtimalinden başka birşey değildir.
  • anoploidi, spontan düşük, bozulmuş erkek fertilitesi, teratojenite için bir risk faktörü ve kanser için potansiyel risk faktörü olduğundan, kullanımına sınırlama getirilmiş etken maddedir.

    16 yaşından küçükler kullanmamalıdır. günlük maksimum doz oral kullanımda 16 mg'ı, intramüsküler kullanımda 8 mg'ı geçmemelidir. ayrıca kullanım süreleri de oral için 7 ardışık gün, intramüsküler için 5 ardışık gün olarak sınırlandırılmıştır.

    sağlık bakanlığı bildirisi
  • gebelikte kullanımı konusunda bilgilendirilmek istediğim madde
  • en arıza adlı etken madde. tiyolokolşikolişit...