şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de pentotal ticari adıyla sunulan genel anestezik madde. barbiturat grubundadır.

  kol beyin mesafesinde etki gösterir. yani ameliyathane hemşiresi ilaci koldan iteledikten sonra "ondan geriye say" sorusu soruyorsa bu ilaçla uyutuluyorsunuz.

  eger elinizde ise veya anestezi doktorunu taniyorsanız başka bir ilaç kullanmasını rica ediniz. hastayı cok cabuk uyuttugu, solunum yollarını açtığı için için cerrahlar ve anestezistler tarafından oldukca güvenilir bulunan ve sevilen tiyopentalin hastalar için iki büyük yan etkisi vardır:

  1-anesteziden uyanırken büyük bir rahatsızlık duygusuyla gözünüzü açarsınız. (nasıl bir rahatsızlık demeyin, tarif edilemez, elinizi kolunuzu koyacak yer bulamaz serum takılı kolunuzun üzerinde zıp zıp zıplarsınız.)
  2- hiperaljezi yapar. yani ağrı eşiğinizi düşürür, anestezi maddesi olmasına rağmen uyandığınızda ameliyat acısını olduğundan daha fazla hissedersiniz.
 • uygun dozlarda ajan kişisini konuşturmak için kullanılan ilaçmış. bunu yiyen hep doğru söylermiş.
  ben okuduğum bir makalenin yalancısıyım.
 • üst benliği baskıladığı için yalan söyleme mekanizmasını ortadan kaldıran kimyasal bileşim
 • 2. dünya savaşında türevlerinin doğruluk serumu olarak kullanılan ilaç.

  genel anestezinin başlangıcında hipnoz sağlamak (uyutmak,uykuyu başlatmak) başlatmak amacı ile kullanılan barbiturat.

  herhangi bir şeye karşı alerjisi olan hastalarda önerilmez.bu hastalara genellikle pofol önerilir.ancak soya ve yumurta alerjisi olan hastalara kesinlikle pofol kullanılmamalıdır.

  astımlı hastalarda kesinlikle önerilmez yerine pofol önerilir.

  hastayı çok fazla rahatsız etmez.anestezi başlangıcında hastanın psikolojik durumu nasılsa uyanışı da aynı şekilde olur.
  sadece intravenöz (damar içine) olarak uygulanır.indüksiyon dozu olarak 3-4 mg/kg veya 4-5 mg/kg önerilsede hastadan hastaya doz değişmektedir.bu durumlarda doz anestezistin insiyatifine kalmaktadır.

  damara enjekte ederken yanma söz konusu olabilir.bunu önlemek amacı ile genellikle opioidler önce yapılır.

  solunum depresyonu , laringospazm, bronkospazm ve anaflaksi gibi yan etkiler gözükebilir.

  kesinlikle ventilatör(solunum destek makinesi ) , laringoskop , entübasyon tüpü gibi hazırlıklar olmadan uygulanmamalı.ayrıca tecrübeli bir doktor veya anestezist eşliğinde uygulanmalıdır.

  piyasada 0.5 ve 1 gramlık flakonlar halinde bulunur.yeşil reçete ile satılmaktadır.
 • barbitürat. antikovülzan etkiye sahiptir, intrakraniyel basınçı ve serabral oksijen tüketiğimi azalttığı için anestezide sıklıkla beyin cerrahisinde kullanılır. ağrılı havayolu refleksleri tamamen deprese olmadığından astımlı hastalarda entübasyonu takiben bronkospazm veya yüzeyel anestezili hastalarda laringospazm riski vardır.