şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'nin çeşitli yerlerinde yaptıkları toplantılarda, katılımcı sayısına baktığımızda kişi adedi olarak "toplamda" 100 kişiye dahi ulaşamamış oluşum...
 • ödp genel başkanı alper taş geçen hafta bu ürün dergisi çevresine, arabuluculuk anlamında tkp adını kullanmayın kendinize başka bir isim bulun teklifini götürmüş, bu çevre pzt ye kadar süre istemiş ve sürecin sonunda bu adı almış gözüküyor. tabi türkiye komünist partisi bu adı da reddediyor.

  yıllarca türlü türlü bedeller ödeyerek hapisler davalar mahkemeler polis baskıları sonucunda, birilerinin değil "türkiye solunun mirası" olan bu ismi edinmiş ve yıllardır komünist parti vurgusuyla örgütlü mücadelesini yürüten ve özellikle gençlere, tüm halka komünist sözcüğünü her tülü baskıya korkuya olumsuz düşünceye rağmen anlatmaya çalışan bir partinin adını, hiçbir bedel ödemeden bir anda ortaya çıkıp ( daha önce neredeydiniz sorusu her zaman bakidir ) sahiplenmeye çalışmak, daha da bir ileriye giderek, kendisine eski tkp'nin devamı olan "tek" oluşum diyerek, 11 yıldır örgütlenmeden tutun muhalif kimliğiyle soldaki büyük bir boşluğu yani "komünist parti" boşluğunu doldurmuş ve hiç bir zaman biz tek gerçek tkpyiz iddiasında olmayıp miras vurgusuna dikkat çekmiş, partileşmiş kurumsallaşmış ve bir sesi olan partiye "sahte" yakıştırmasında bulunmak, açıkça kimlere hizmet ettiğini az çok tahmin ettiğimiz bir yaklaşım ve karalama taktiği olsa gerek.
  siyasette hak hukuk aranmaz derler bu da burada bir gerçeklik kazanıyor sanırım...
 • mustafa suphilerin yürüdüğü yoldan "12 eylülcü"lerin takdir ettiği minvalde hizaya gelen günümüz tkpsi bizi hüzünlendirmektedir. mustafa suphi candır, bir devrim objesidir. son tahlilde suphi'nin kemiklerini sızlatan bir softa partiye dönüşmüş ve bıraktığı ismi lekeyen güzümüz laik ulusalcı kemalist particik yürek sızlatmaktadır.

  netekim evrengiller bu durumdan son derece memnun ve maznun olmuşlardır efenim. böylesi nasyonel sosyalist mallar yarattıkları üzere...
 • isim değişikliği de gerçekleştiğine göre artık siyasal birşeyler yazabiliriz.
  şimdi eğer gerçekten geleneksel sol, stalinci, sovyetik, leninist bir parti olacaksa son iki buçuk aylık isim tartışmalarında tkp'ye küfretmek için kendilerine teşne olan kesim çark edip küfürlerini buraya yöneltmeye başlayacak, burjuva basın artık kendilerini de görünmez kabul edecek, her yaptığı her açıklama "pis bürokratlar, kokuşmuş laikçiler" yorumlarıyla anılacak. geleneksel çizgi savunulmayacaksa tkp isminde ısrar abes bir hal alır.
  aksi ihtimal ise tkp'yle siyasal olarak yanyana düşmemek maksadıyla köşesiz söylemlerle maocu, antisovyetik, troçkist, 'özgürlükçü' sol örgütlenmelerle yanyana yaşamını sürdürmesidir. (programlarındaki eklektizm olası tavırlarının bu yönde olduğunu hissettiriyor bana) eski tkp kadrolarını troçkizmle, liberallerle yanyana getirmekse tkp likidatörlerinin yapmaya çabaladığı, düzen cephesinin alkışladığı şeydir.
  tabi bi de üçüncü ihtimal var, siyasete hiç bulaşmayıp "sip bizim ismimizi çaldı" diye 50 kişiyle yaşantısına devam edebilir.

  bonus: nabi yağcı kendilerine küfredene kadar samimi olduğuna inanmayacağım gruptur.
 • (bkz: 1860 münih)
 • bana hakiki koç'u hatırlattı.(bkz: öz hakiki tkp)
 • 1920 yılında kurulan tkp'nin yıllar sonra legale çıkarken aldığı yasal isimdir. yoksa tkp halen tkp. bu yalnızca yasal isim.
 • gülen cemaati tarafından gazlanan sahte kere sahte tkp.
 • tarihsel materyalizmi, marksizm-leninizmi de geçtim, ülkemize dair kuru bir yakın tarih bilgisinden de yoksun olan bazı faşistlerce eleştirilmeye çalışılan ve 10 eylül 1920 tarihinde kurulmadığı iddia edilen parti. bir kere tkp, geçmişte farlı isimlerle legalde siyaset yürüttü, 1920 yılında kuruluşundan çok kısa süre sonra yasaklanan bu parti, legal alanda faaliyet gösterirken farklı isimleri resmiyette kullanmıştır. örneğin thif, bir dönem 1920'de kurulan tkp'nin legalde aldığı isimlerden biriydi. tkp 1920 de öyledir.

  ikincisi, ürün sosyalist dergi, 1974 yılında tkp kadroları tarafından çıkarılmaya başlanmış bir dergiydi. ama işte türkiye sol ve devrimci hareketler tarihini, milli eğitim bakanlığının "inkılap tarihi" kitaplarından öğrenmeye çalışan ve sol tandanslı kürt düşmanlığını bizlere "komünizm" diye yutturmaya çalışan türünün "last" örneği bunu algılayamayacaktır.

  sonuç olarak tkp, şimdilik legalde bu ismi kullanıyor. bu arada ürüncülere de laf gelmiş. senin ürün sosyalist dergi dediğin sıkıyönetim mahkemesi tarafından 1979'da kapatılmış, sonra 1997'de tekrar çıkarılmış, yayınladığı bir kitap yüzünden en son yedi sekiz sene önce yöneticileri mahkemeye verilmiş bir dergi. tkp'nin çıkardığı bir dergiydi. biraz kitap okur insan ya.
 • sip-tkp tayfasına dert olmuş. adamları, kendi partileri kesmiyor bi dsip, bi tkp 1920 başlığı zıplayıp duruyorlar. neymişsiniz birader siz ya. tkp 1920 üyeleri polisten, faşistlerden önce sip tayfasına dikkat etmeli bence. hızlarını alamamış bunlar çok belli.