*

şükela:  tümü | bugün
 • bu başlıkta hükümetimize bir dil uzatma mevcut değildir herşeyden çok memnunuz .

  değerli ekşi sözlük yazarları, dolar olmuş 3.89 benzin olmuş 5 tl derken türkiyede hayatta kalmak zorlaşıyor.
  youtubeda kafalar adlı kanalın 100 tl - 1000 gravyar mıydı neydi o mevzu ile krallar gibi yaşadığını gördüm.
  acaba emlak gelirlerimi ve freelancer maaşımı alıp ukraynaya mı yerleşsem ?

  en kral rezidansa gecekondu kirası gibi ücret öderim. en kaliteli hatları avea öğrenci paketi gibi kullanırım.
  sığırlardan 10 tane keser 1ini yerim kalanını köpeklere atarım, zira türkiyede kilosu 49 tl ....
  evi doldursam doldururum doldurmazsam en kral restorantta bol bahşişli yerim.
  interneti ttnet 1.5 mbps değil en platinium vip paket alırım hız keyfini yaşarım.

  bu tarz bir hayat kurmak mümkün müdür? saygılar.

  hocam zaten mevzu o işe ne gerek var. tabi kendi durumumda geçerli 4 tane ev gelirim var onu direkt çeviricem oranın para birimi ile sonra 10 liran 100 lira şeklinde harca.

  -

  alttaki arkadaşa cevap olarak : türkiyede yaşamak çok güzeldir ama türk değilsen diye bir tabir vardır hocam. onun aynı mantığı buraya uyarlıyoruz. ukraynada türk parası ile yaşayacağız. 5.000tl ile krallar gibi

  edit :

  detaylı yazan arkadaşlara teşekkürler fakat ısrarla oraya gidip nasıl çalışırız para kazanırız kehkeh dediğimi sananlar var, türkiyede sabit bir geliri olup para akışı olan bir hayattan bahsediyoruz hayat kurma derken para kazanıp kurma değil sabit gelir ile kurma ... bu kadar açıklamaya çalılşmam dahi kendi adıma utanç verici.
 • ukraynalılar hayatlarından çok memnun oldukları için türkiyede çalışıyorlar zaten
 • ukraynalılar buraya türk parası kazanmaya geliyor zaten çoğuda parasını memlekete yolluyor. tşk.
 • 2 ukraynalı karı gelir, iffetiyle donuna kadar alır gider gene aç kalırsın. hayat kurma çabası "tl ile somalide hayat kurma" hayaliyle son bulur.
 • - t.l.(20) ile evlenip ukrayna'ya yerleşen gençten haber alınamıyor
 • konuyu açan arkadaş zaten türkiye'de iş yapıp ukrayna'da yemekten bahsediyor zaten.
 • kardeşim tarafından gerçekleştirilmiş aksiyondur. şirket kurup ukraynaya yerleşti 1 sene olmamıştır daha. çok memnun hayatından. gitmeden önce milli değerler, ümmetçilik, vatanperverlik, namus bekçiliği, kumaş pantolon, gömlek, masada araba anahtarı vb standart türk erkeği donanımı olarak aklınıza ne geliyorsa hepsi vardı. 1 sene dolmadan hepsini bıraktı, doğa, sanat, kültür, özgür cinsellik ile değiştirdi hepsini. bugüne kadar bunları dert eden kafamı sikeyim, ne güzel temiz hava solumak diyor. tek zorlandığı şey ev yemeği şu an, onu da "eve gelen giden" hallediyormuş arada, memnun o yüzden.
 • 100 tl'nin 1000 grivna ettiği dönemler geride kaldı gün itibariyle 100 tl 685 grivna etmektedir. ukrayna yalnızca tl'nin değer kaybıyla tl geliri olan için %50 pahalılanmıştır. buna bir de ukrayna'da ki enflasyonu katarsan %75'i geçer.
  ülkeyle ilgili bi bok bilmeden gidersen oraya 2 kat kira ödeyip kazığını da yersin haberin olsun.
 • yaklaşık 3 sene önce o şehirde yaşayan ukraynalıların evlenme teklif etmeleriyle meşhur bir restorantında tıka basa yiyip içip burger king hesabı ödemiştik. aynı restoranın alt katındaki pubında full yeme içmeyle dolu 12 kişilik masaya gelen hesaba biz çok ucuz diye gülerken masada ki hatunların yüzü kazıklanıyoruz deyü buz kesmişti. bu ruh hali ile gece otele döndüğümüz taksici bizi puba getiren taksiciden fazla ücret talep edince ukrayna ayazında otel önünde taksiciyle 10 dakika münakaşa etmiştikte o fazladan istediği parayı vermemiştik. ödemiyoruz lan polis cağıracağız blöfü sayesinde galibiyetle sonuçlanan münakaşamızda taksicinin bizden fazladan istediği tutarın 50 kuruşa tekabül ettiğini hesapladığımızda ise getirdiği 10 km boyunca anasını avradını bırakmadığımız taksici hakkında epey bir üzülmüştük. :(

  o dönem savaş sebebiyle kira fiyatlarının belirli bölgelerde epey yükseldiğini anımsamakla beraber eğer buradaki harcamalarınızın büyük bir kısmı yeme içme sigara taksi ve gece hayatına gidiyorsa ve bekarsanız türkiyede durmanız net ahmakça.