şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kıprıs, gürcistan, kuzey ırak nahcivan kırcaali civarında bakkallardan tl ile alışveriş yaptırabilse tayyip abi o zaman resmen destan yazmış olur. ama amarika istemez, zaten imkansız.
 • daha kendi ülkesinde maaşları, kiraları türk lirasıyla ödenmesini sağlayamayan adamın beyanatı.
 • dünya lideri başbakanımız recep tayyip erdoğan'ın euro bölgesine alternatif olarak oluşturmayı düşündüğü parasal birlik bölgesi.

  yalnız ben çok merak ettim şu "sakın eurozone'a girmeyin, siz de tl zone yaparsınız" esprisinin sahiplerini. ciddi ciddi "zaten ben de öyle düşünüyorum" cevabını alınca katır katır gülmeden nasıl dayanabildiler acaba?

  http://www.dunyabulteni.net/…haber&articleid=232942
 • (bkz: turkic lira)
 • tl'yi bolgesel bir para birimi haline getirmeyi amaclayan proje.
 • lira'dan 6 sıfır atmaya benzemeyecek olan, dostu olmayan bir ülkenin muhteşem işlemeyecek yeni pre-projesi.
 • başbakanın pembe hayallerinden biri. kredi derecelendirme kuruluşu not kırınca, kuruluşu bombardımana tutan bir siyasetçiden bahsettiğimiz için çok da ilginç değil.

  euro zone, dolarizasyon gibi kavramlar "ben yaptım oldu" olgusu ile açıklanamaz. yani devletin böyle bir karar almasından ziyade öncelikle türkiye'nin dış ticaretini artırması lazım ki, başka merkez bankaları rezerv para olarak tl'ye geçsinler.

  avrupa'nın tl zone'a geçmesi teknik olarak mümkün değil. avrupa'nın talep edeceği tl kadar tcmb'de rezerv yok. eğer birden bir para talebi gelir ve tcmb para basarsa, olacakları bize iibf 1. sınıf öğrencileri bile rahatlıkla söylerler. *

  ortadoğu'da yeni dengeler, dolarizasyona işaret ediyor. petrol üreticisi arap ülkelerinin erdoğan'ın kara kaşı için dolar rezervlerinden tl rezervlerine geçmeleri imkansız.

  orta asya ülkeleri için de aynı gerekçeler mevcut. onlar daha çok ruble ve euro'yu rezerv para olarak kullanıyorlar.

  türkiye'nin ekonomisi şu an veriler itibariyle çok da iç açıcı değil. istikrarlı bir finansal sistemin inşa edildiği doğru ancak bütçe açığı olan ve cari açık problemini senelerdir çözemeyen bir ülkenin tl zone kurması rasyonel değil, fantezilere aldanmayın.
 • bu "çılgın mı çılgın" "proje" the wall street journal'de de yer bulmuş:

  http://blogs.wsj.com/…t-turkish-lira-currency-bloc/
 • bu olayi su anki ekonomimizle mantikli bulan varsa bravo demek istedigim fikir. 1 kisi bile mantikli bulduysa bu bir siyasi basaridir. olay resmen cilgin proje!

  o degil de onca devleti tl zone'a girmeye ikna etmeden once yurt capinda duzenlenen kadin gunlerindeki kadinlari mi ikna etsek ne. onlar bile tl'nin degerine ikna olmamis.

  (bkz: altin gunu)
  (bkz: dolar gunu)
  (bkz: mark gunu)
 • ayda koloni kurmak isteyen bir basbakanin planlarindan biri. hani aklinizda bulunsun diye not düşeyim dedim, belki aranizda kendisini ciddiye alan olabilir bu konuda diye.