şükela:  tümü | bugün
  • şu program yüzünden juneau/alaska emlak piyasasına hakimim. varsa oradan ev almak gibi bir amacı olan yardımcı olabilirim.

biliyorsunuz ulaşım sadece uçak ve gemi ile sağlanıyor sonra sıkıntı olmasın. denize sıfır evlerimiz 350 bin dolardan başlıyor. bu fiyat yüksek ise size komşulardan uzak milli park yakınından daha uygun evler bulabilirim. tek sıkıntısı evin önüne kadar yol ve evlerde su altyapısı yok. çatılar metal tavan. görüyorsunuz, mikemmel, anlatmaya gerek yok!
  • özellikle programdaki ev fiyatları ayıoğlu my kümes, itoğlu your mezar vs projelerindeki evlerle kıyaslandığında çok uygundur.
  • hafta içi her sabah tam 6.30'da kahvaltı masasına oturuyorum ve tlc'yi açıyorum. program başlamış oluyor. 3 evi tanıtmaları ve karar aşaması yaklaşık 15 dakika kadar sürüyor ve kahvaltımla beraber bitiyor.

haftadan haftaya; dağ evleri, kumsal evleri, alaska evleri, ispanya ve güney kıbrıs ve benzer konseptler değişiyor.
  • insanı hüzüne sürükler. neden memleketimde böyle güzel evler yok dersin. milli gelire oranla da bayağı ucuzdurlar.
  • komşulardan uzakta olacağım diye dağ başında ev bakan, sonra da "buraya ayı gelir mi", "x şebekesi yok mu" diye şaşıran tiplerden oluşan programlardır.

bir de bu programlarda ev bakanların "bu ev bütçemizin biraz üzerinde", "burada arkadaşlarımıza parti verebiliriz", "aman tanrım, manzara şahane" gibi fix replikleri vardır.
  • amerika'da yıllık asgari ücret yaklaşık 15.000 dolar (haftada 50 saat çalışma karşılığı) türkiye'de ise 17.000 lira civarı. yani amerika'da asgari ücretle çalışan birinin villa tipi müstakil bir ev almak için 10 yıl çalışması gerekiyor. türkiye'de ise asgari ücretli birinin istanbul'da orta halli bir apartman dairesi alabilmek için yaklaşık 29 yıl çalışması gerek. çok dertleniyorum bu programı izlerken, çok.
  • dikkat ettiğim tek noktası büyük ve gösterişli olmalarına rağmen nerdeyse mukkavadan yapıcaklar tüm evi. o kadar fırtına olan ülkede ne tuğla kullanıyorlar, ne beton.alçıyla ve tahtalarla işi bitiriyorlar.o yüzden hiç güvenemiyorum .
  • alaskada şu an ki kur ile 1 milyon liraya 8 dönüm orman arazili dağ manzaralı 6 odalı 3 banyolu falan villa alabiliyorsunuz. new mexico albequerque de aynı ayarda büyüklükte evler 200.000 dolar falan. siktiriboktan 2+1 residanslar 1 milyon lira istanbulda. ama california özellikle los angeles ve san fransisco baya pahalı diğer eyaletlere göre. baya küçük 3 oda evler 500.000 i buluyor. ama en azından müstakil ve bahçeleri var yine.
    şu emlak balonu patlasada rahatlasak. evler 3 te 1 fiyatına düşsede alsak.
  • bir sürü abuk subuk şey yayımlayan ve insanın sinirlerini zıplatan diğer kanalların yanında sakinleştirici, huzur verici etkisi olan programlardır.

bu arada (bkz: tlc kanalındaki emlak programları) daha iyi sanki.
  • bu programlar yüzünden life time channel ve tlc'den başka kanal izlemiyorum desem yeridir.