• hafta içi her sabah tam 6.30'da kahvaltı masasına oturuyorum ve tlc'yi açıyorum. program başlamış oluyor. 3 evi tanıtmaları ve karar aşaması yaklaşık 15 dakika kadar sürüyor ve kahvaltımla beraber bitiyor.

haftadan haftaya; dağ evleri, kumsal evleri, alaska evleri, ispanya ve güney kıbrıs ve benzer konseptler değişiyor.
  • insanı hüzüne sürükler. neden memleketimde böyle güzel evler yok dersin. milli gelire oranla da bayağı ucuzdurlar.
  • amerika'da yıllık asgari ücret yaklaşık 15.000 dolar (haftada 50 saat çalışma karşılığı) türkiye'de ise 17.000 lira civarı. yani amerika'da asgari ücretle çalışan birinin villa tipi müstakil bir ev almak için 10 yıl çalışması gerekiyor. türkiye'de ise asgari ücretli birinin istanbul'da orta halli bir apartman dairesi alabilmek için yaklaşık 29 yıl çalışması gerek. çok dertleniyorum bu programı izlerken, çok.
  • bu programlar yüzünden life time channel ve tlc'den başka kanal izlemiyorum desem yeridir.
  • bir sürü abuk subuk şey yayımlayan ve insanın sinirlerini zıplatan diğer kanalların yanında sakinleştirici, huzur verici etkisi olan programlardır.

bu arada (bkz: tlc kanalındaki emlak programları) daha iyi sanki.
  • "ben postacıyım eşim part time bebek bakıcısı. ev için bütçemiz $500.000" gibi absürt repliklerin olduğu programlardır.
  • ekonomik durumumuzun ne kadar acınası halde olduğunu anlamak için birebirdir
    o evler nasıl da şahane
    memlekette o paraya ancak 1+1 ev alınıyor
  • "ben ortaokul öğretmeniyim, eşim part time tezgahtar, bütçemiz 1 milyon dolar" gibi sözleri bolca duyabileceğiniz programlardır. çoğuna anasından babasından miras kalmıştır ve baktıkları evin bütçesiyle mesleklerinin getirisi arasında en ufak bir ilişki bulamazsınız.

genelde ilk ekonomik krizde evlerini panik havasıyla fiyatının üçte birine satanlar da bunlardır.
  • dünyanın heryerindeki emlak fiyatlarını karşılaştırabiliyorum... ne işime yarayacaksa...
  • istanbul'da boktan bir rezidanstan daha düşük fiyata miami'de müstakil ada alınan programlar. evet bildiğin ada üzerinde eviyle birlikte senin oluyor. üstelik birim para olarak düşünürsek kafayı yedirtecek bir fark çıkıyor ortaya ki aynı birim paraya istanbul'da eli yüzü düzgün 3+1 daire bile alınamıyor. güney kıbrıs, ispanya, bulgaristan gibi ülkelerde satılan villalara hiç girmiyorum bile.
hesabın var mı? giriş yap