şükela:  tümü | bugün
  • amerika'da yıllık asgari ücret yaklaşık 15.000 dolar (haftada 50 saat çalışma karşılığı) türkiye'de ise 17.000 lira civarı. yani amerika'da asgari ücretle çalışan birinin villa tipi müstakil bir ev almak için 10 yıl çalışması gerekiyor. türkiye'de ise asgari ücretli birinin istanbul'da orta halli bir apartman dairesi alabilmek için yaklaşık 29 yıl çalışması gerek. çok dertleniyorum bu programı izlerken, çok.
  • bazen hayaller kurduran, bazen ise küfür ettiren programdır.
  • bir tane apartman dairesi görmedim lan.
  • bir sürü abuk subuk şey yayımlayan ve insanın sinirlerini zıplatan diğer kanalların yanında sakinleştirici, huzur verici etkisi olan programlardır.

bu arada (bkz: tlc kanalındaki emlak programları) daha iyi sanki.
  • yakında yasaklanacaktır.
  • hayattan ve türkiyeden soğumama neden olan programlar... niye lan niye? kutu gibi betonlara tıkıyonuz bizi? memlekette yapmaya kalksak arsa kalmadı, arsa bulsak para yok...
  • lifetime'daki pawn stars, storage wars ve yine tlc'deki ağır yaşamlarla birlikte izlediğim dört programdan biri.

başka da izleyecek bişiy yok zaten.
  • bir de bloomberg'de olan,izlediğimden beri avustralya'ya gitme yollarına baktığım (bkz: i own australia’s best home) programı var.

link
    (bkz: çıkarın beni bu cehennemden)
  • sanıldığı kadar ucuz olmayan evlerdir.

1tl=1$ veya 1€ olarak baz alsak bile;

bahsi geçen programlardaki tek katlı evlerin hemen hemen hepsi "5x10cm çam kalası" ve max. 20-25tl ye satılan 120cm x 250cm alçıpan ile yapılıyor. sadece ince demirsiz bir temel üzerine inşaa ediliyor.

beton, tuğla ve demir neredeyse hiç kullanılmıyor başka bir değişle bizim ülkede 50bin e satılan çelik konstrüksiyon 120m2 prefabrik evlerden bile daha dayanıksız evler bunlar. her kasırgada evlerin dümdüz olması birazda bundan dolaydır.

kısaca dağın başında konumlanmış prefabrik bir yapıya 300-400bin birim para vermek pekte mantıklı değil.

arsa maliyetine gelirsen amarıkan köylerinde nedir bilmiyorum ancak bizim anadolu köylerimizde tarla vasfında prefabrik yapı koymaya musait 20tl/m2 çok güzel yerler var.
  • istanbul'da boktan bir rezidanstan daha düşük fiyata miami'de müstakil ada alınan programlar. evet bildiğin ada üzerinde eviyle birlikte senin oluyor. üstelik birim para olarak düşünürsek kafayı yedirtecek bir fark çıkıyor ortaya ki aynı birim paraya istanbul'da eli yüzü düzgün 3+1 daire bile alınamıyor. güney kıbrıs, ispanya, bulgaristan gibi ülkelerde satılan villalara hiç girmiyorum bile.