şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1 dolar aslında şu an 5.000.000 tl değil mi?evet.paradan 6 tane sıfırı reisimizin kafasına göre,tek hamleyle atmadık mı?attık.o zaman reis yarın çıkıp daha önce 6 tane sıfırı paramızdan attık,1 tane daha sıfır atalım,doları 0.5 tl'ye indirelim diyemez mi?uzmanların bilgilendirmesini rica ediyorum.örnekleri çoğaltabilirsiniz o ayrı.ayrıca ilk yapıldığında paramızdan neden 5,7,8 değil de 6 tane sıfır attık?bu nasıl bir sistem?mantığa aykırı değil mi?1 dolar şuan aslında kaç tl?sayfa sayfa okuyup,neden para basarak ekonomi rahatlamaz onu bazı yazarların sayesinde tam olarak anladık.şimdi bu konuda bilgisi olan yazar arkadaşların bizleri aydınlatmasını bekliyoruz.

edit:bazı insanlar hakikaten armut yahu.yahu ben sadece tek bir şey soruyorum.paradan 6 tane sıfır atabilen ülke 7 tane sıfırı neden atamaz bana bunu açıklayın.6 tane sıfırı neye göre attın kardeşim zamanında?yarın 1 tane daha sıfır attım dese ne olur?ben bunları soruyorum bir tane cevap yok dikkat edersek.yok adam mesajla anama sövüyor.bunu yanıtla uzmansan kardeşim.

edit 2:başlıkta 1 yerine 2 yazmışım.özür dilerim.küfürler,hakaretler doldu mesaj kutum.

edit 3:tamam bazı arkadaşlar cevap vermiş sağolsunlar.yani bu mümkün.yarın reis 1 sıfırı attım dese dolar 0.5 olsa ve çıkıp dolardan daha değerli paramız bakın dese halkın yüzde 70-75 i bunu yutmaz mı?yutar hem de kılçıksız.reisin sonraki hamlesi bu olabilir dikkat etmek lazım.
  • 2 sıfır atarsan 5 kuruş olur matematiğini sevdiğim
  • mayışlardan da 2 sıfır atmayacaksak neden olmasın dediğim. asgari ücret 16 tl olursa yemişim öyle işi dediğim dahiyane fikir. asgari ücret 310 dolar kalacaksa ne anladık o işten.
  • oha dolar ne ara 50 tl oldu?!
  • evet aslında mantıklı yalnız sıkıntı cebimizdeki 100 tl nin de 1 tl ye dönüşecek olması. 100 tl bozuk para oluyor bu mantıkla :) vay be ne zenginmişiz deriz.

edit: bu arada matematiğin de harikaymış.
  • amk böyle ülkenin ya sonra niye 1 milyon dingil öss barajını geçemiyor diyorlar. ulan adam ondalık sistemden habersiz, 5 rakamını 1/100 ile çarpamıyor, bir de bu adam ekşiye başlık açıyor. allah'ım nasıl bir ülkede doğduk biz.
  • paradan sıfır atmakla paranın değeri değişmedi.

bugünün 1 lirasiyla altı sıfır atılmadan önceki 1 000 000 (1 milyon) aynı şey. 1 milyona alıyordun ekmeği. ekmek 1 liraydıysa.

kaç tane atarsan at. paranın değeri değişmiyor. bu kez de ekmeği 0.1 tl (10 kuruş) taklidi yapan 1 milyon lira ile alacaktın.

maaşın 10 birim ise onunla 10 kilo ekmek alıyorduysan bu değişmiyor. kaç dolar aldığın da değişmiyor.

maaşın bugün 5000 (5 bin tl), 6 sıfırdan önce 5 000 000 000 tl yani 5 milyar idi. kira da diyelim 1000tl, eskinin 1 000 000 000(1 milyarı)

bir sıfır daha atsalar (totalde7 sıfır) maaşın 500tl olur, eskinin 5 000 000 000 (5 milyarı). kiran da 100 tl olur. ama kira hala maaşın 5te biri. anlatabiliyor muyum?

alım gücün düşükse kaç sıfır atarsan at düşüktür. haliyle dolar alma gücün de değişmez.
  • ata ata sıfır mı kaldı.
  • kafa basmayınca böyle oluyor demek ki.