şükela:  tümü | bugün
  • enflasyon olduğu sürece akıntıya kürek çekmektir.
  • enflasyon düşürülüp de istikrarlı kılındığında yapılması planlanan revizyon.
  • gazetelere gore "2004 için yüzde 12'lik enflasyon hedefi tutarsa merkez bankası sıfırları atacak"mi$. tahmin edilen kur 1 dolar = 1.5 (yeni) tl.

liradan sifir atilmasi olgusu 1983'den beri her hukumet tarafindan gundeme getirilmi$ ama enflasyonu du$ureyim derken tersini yapanlar nedeniyle mumkun olmami$tir.
  • insanlar üzerinde "ahanda ucuzzzz!!" etkisi yarattığı için enflasyon olarak geri dönebilecek etki..öyle ki halkımız bir ayakkabıya 200milyon görünce pahalı deyip 199.999.990 ibaresine "goş neriman goş ...." tepkisi vermektedir.. böylesi bünyelere "ekmek 30 kuruş" dediğinizde abartır, kitlenir, beceremez bu işi..
  • vaktinde italya'nin kendi eski para birimine (liret) yapmis oldugu uygulamanin, turk lirasi icin gecerli olanidir. zira italya'da yine sifirlarin bir cogu geri gelmistir, ancak bol sifirli hali kadar kotu hic olmamistir. zaten daha sonra euro gelince mertlik bozulmustur.
  • enflasyon düşmeye devam ederse yakında olacak hadise.
  • bana kalırsa başlanan işi yarım bırakmaktır.

madem sıfır atıyoruz şöyle adam gibi 10 15 tane atalım, piko kuruş, nano lira gibi kavramlar geniş kitlelerce kullanılsın, halkın bilime matematiğe ilgisi artsın. hatta liradan 35 sıfır atıp kuantum fiziğinin süperpozisyon, dolanıklık gibi etkilerinden faydalanarak dünyayı ele geçirme imkanı da yaratabiliriz. düşünsenize:
    - annee. cebimde para vardı sen mi aldın?
    - hangi cebinde kızım?
    - bilinemez.

ya da, ya da :
    - abi sana havale yaptım, birisi gidip bakana dek para hem senin hesabında hem benim hesabımda olacak. bu arada tatile mi çıksak nedir.
  • fazla heyecanla yapılması durumunda liradan atılan sıfırların bazılarının enflasyonun sonuna eklenmesini sağlayacak olay...
  • sanki.. sanki bir şeyler anımsatıyor bu...
    (bkz: lesde 8 yere 6 ressamın tablosunu asmak)
  • saglam bir ekonomiyle beslenmezse ayı kıçından 6 kıl kopartmaya benzer.. başka da bi halta yaramaz.