şükela:  tümü | bugün
  • yunanistan gibi anamizin amini goruruz diyerek gayet sığ gayet basit olarak aciklanabilir.
  • (bkz: ekşi duyuru)
  • daha altı sıfırın atılmasına alışamamışken halk dilinde milyon ve milyar eurolar havada uçuşur. millet bir türlü alışamadı çaktırmadan ben de aynı dille konuşayım derken başbakan trilyol euro falan der seçim meydanlarında.
  • ab'ye girmemiz zaten yalan, ayağımıza temelli kurşun sıkmış oluruz. heriflerle gümrük birliği yaptık parayı da değiştirdik mi tam olur. ekonomimizi sömürebildikten sonra neden mobilite versin ki elin gavuru bize. kafamız yine uçurumun kenarına gelince çalışacak ya ona yanıyorum.
  • benzini hep 50 euro luk alan adamlar türer piyasada...

(bkz: ben benzini hep 50 euro luk alıyorum)
  • "işte o zaman ekonomimizin ne kadar boktan olduğunu milletçe fark ederiz." diye cevaplanabilecek soru. hayır, şimdi çok da anlaşılmıyor gerçekten. öğretmenler yaklaşık 750 euro'ya talim edecekler, 10 bin lira maaş alan yönetici ve mühendisler bile bir anda 3000 euro'ya düşüp kendilerini avrupalı eşdeğerleriyle karşılaştıracaklar. göç olması kuvvetle muhtemel.
  • götümüze kaçan yılanı çıkarmak için leylek arar duruma düşeceğimiz hadise
  • şimdi oncelikle ab'ye girmemiz demek illa ki euro'ya gececez demek değil. hadi diyelim oyle bir mallık ettik geçtik, 1 ekmek 1 eur, 3000 lira maas 3000 eur olmaz cunku sana onu vermek için urettigin seyin de 3 katına cıkmıs olması gerekir, yoksa nerden veriyor sana o parayı. yani atıyorum 100 milyarlık gsyh kalkıp 100 milyar eur olmicak vs.vs.. bir de zaten enflasyon müsait değil vs geyiklerine de girmiyorum bak. hayır zaten mali birlik olmadan para birliği olması da dünyanın en saçma seyi bizim (ve yunanistan vb) gibi gelişmemiş ülkeler için. ben paramın faiziyle oynayamıcam da sonra deficit olduğunda vergi gelirini paylaştırcan mı lan bana it? derler adama. hadi paylascam dese, yine yunanistan (ya da pigs diyelim) orneginde olduğu gibi, bu sefer de alman fransız halkı ayağa kalkıp der yuru git lan benim paramı niye bunlara yediriyorsun! diye. falan filan. parça pinçik anlattım biliyorum ama cok geniş konu nabim yani?
    özetle olmayacak olan iş o. olmasa daha iyi olur iş.
  • biz euro'ya zarar veririz euro da bize zarar verir. başka dünyaların insanlarıyız biz.