şükela:  tümü | bugün
  • dün aklıma gelendir. not: üniversitede ekonomi derslerini en yetkin proflardan aldım.
    baran 14 yaşında diye başlamadan tarafsızca bir düşünün derim.

bir nevi 1944'te kurulan ve 1971'de abd-fransa arasında çıkan krizden sonra bozulan bretton woods anlaşmasındaki gibi paramızı bir nevi altına sabitliyoruz. buraya kadar okuduysanız zaten troll başlığı olmadığını anlamışsınızdır.

şimdi malumunuz paramız değer kaybediyor. o yüzden banknot formundaki paraları kaldırıyoruz. komple madeni paralara geçiyoruz. ama şimdiki gibi sıradan teneke değil, paraları eskisi gibi tekrar değerli madenden üretiyoruz.

mesela altının gramı 200 tl mi? 200 tl'lik paramız 1 gram altından olacak. 20 tl'de daha küçük boyutta 0.1 gram altından yapılacak. 50 tl 0.25 gramdan, 100 tl de yarım gram altından olacak. yani halk artık üzerinde rakamlar yazan bir kağıt parçası değil, dünyada gerçek bir değeri olan kuyumcularda satılan altını kullanacak para olarak. ve ne olursa olsun değeri düşmeyecek.

ondan sonra tüm dünya birleşse paramızın değerini düşüremez. çünkü 1 gram altın her zaman 1 gram altındır ve dünyada değeri bellidir ve dolara endekslidir. üstelik dolar arttıkça altın dolara endeksli olduğundan tl de artmış olacak.

1 gram altın yani 200 tl'lik madeni paramız her zaman değerini korumuş olacak. çünkü aslında tüm ülke alışverişini altınla yapıyor olacak.

şimdi değerli yazar arkadaşlardan karşı çıkan olursa espri yerine mantık hatası varsa yanlışlasınlar ki hep beraber başka bir yol bulalım. bilim yanlışlanabilirlikle ilerler. biri çıkar daha iyisini yazar, herkesin aklına yatar, bu sefer onu destekleriz.

necmettin batırel üstadımıza selamlar.
    merkez bankası başkanı burayı okursa yeşillendirsin. ülkenin refahı için bu teorimi kullandırabilirim. tek şartım la casa de papel'deki gibi darphanenin sadece bu entry'yi okuma süresi kadar bana çalışması. muhtemelen yaklaşık 3 dakika kadar bir süre. o kadarını da hak ettiğimi düşünüyorum. ülkenin başındakilerin 16 yılda düzeltemediği ekonomiyi sonuçta tek teoriyle çözüyoruz burda. ben de o parayla nobel ekonomi ödülü alacağım isveç'in stockholm şehrine yerleşmeyi planlıyorum.

yoksa telif hakkı bende yani kendi bilir. teorimin adını da ''baba oğul kutsal kurt'' koydum. sözlüğün eski yazarlarından el nano ve querrery'ye de selamlar.

not: 4 dil bilen, ingilizce eğitim yapan bir üniversite mezunu chp'liyim. yani aktroll yaftası bende tutmaz. tüm eski entrylerim ortada. sadece brainstorming yapalım istiyorum.

edit: bilmeden konuşmak maalesef bizim hastalığımız. açın biraz bretton woods sistemini okuyun. abd bile bu sistemdeydi daha 1971'e kadar. fransa'yla anlaşmazlık yaşadı da vazgeçti. şu an dolaşımda olan para miktarımız, 1971'deki abd'de dolaşan para miktarından daha büyük olsaydı yapamayabilirdik, ama daha küçük olduğuna göre, onlar o büyüklükle bile altın karşılığı yapabiliyorsa, bizim daha küçük piyasamızda çok daha kolay yapılabilir.
  • f=m.a'dır. temelden başlamak lazım.
  • (bkz: merkantilizm)
  • o kadar altını bulursanız haber verin.
  • saçmalık olmasının sebebi ülkelerin altın rezervinden milyonlarca kat fazla değerde para dolaşımı sağlamış olması. yani bugün piyasadaki paraları karşılayacak altının milyonda birine sahip değilsin, önce o kadar altın alman lazım ki zaten anasını sikersin merkez bankasının.

likiditeye falan girmiyorum, güzel denemeydi ama econ102 terk olmuş.
  • o kadar altını köyden mi getireceksin
  • paralar altından olacaksa her 1 gr paradan 1 miligram kazıyıp tozlarını biriktirsen zengin olursun.

süper öneriymiş hakkaten. ben de üretim yapalım enerji verimlilğini artıralım falan diyecek zannettim.
  • paranın değerini diğer para değerleri karşısında düşürmeyecek ama kendi içinde alım gücü farkı yaratabilecek formül. bugün 1 gram altına 100 ekmek alırken yarın 1 gram altına 500 ekmek alırsın, öbür gün fabrika kurarsın.