şükela:  tümü | bugün
 • isviçre vizesi için evraklarla artık buraya başvuruyorsunuz. hem randevular çok daha erken tarihe veriliyor, hem de konsolosluğun vize bölümündeki malum kişiye maruz kalmıyorsunuz.

  sen git isviçre'nin en iyi işletme okulunu bitir, sonra istanbul'daki konsolosluk çalışanı mültecisin gibi azarlasın. oh be.
 • genelini bilemem, ama londra'daki tls contact cidden sinir bozucu bir ofis.

  bu ofis sadece fransa'nin vize basvurularini kabul ediyor, o yuzden goreceli olarak dusuk basvuru sayisi aliyorlar. buna ragmen sunulan servis icler acisi.

  calisanlarda genel bir suratsizlik var. paraniza kiyip "premium service" alirsaniz, ust kata cikip cok daha az bekliyorsunuz, ama orasi daha da rezalet. ust katta bir kuyruk sistemi yok, kanepeye oturup siranizi takip etmek zorundasiniz.

  muhtemelen orada calisan insanlarin hicbiri daha once vizeye basvurmamis olduklarindan basvuruya gelenler ve calisanlar arasinda inanilmaz bir empati kopuklugu var.
 • isviçre seyahatinize çıkmayı planlamadan 1 ay önce kadar randevu almanız gerek. en erken 10 gün sonraya randevu veriyorlar. yani öyle hadi yarına bi randevau alayım olayı yok aman diyim elinizde patlamasın planlar.
  bunun dışında bir değişiklik yok. geçen sene de 3 günde çıkmıştı bu sene de 3 günde çıktı vizem. bunlara fazladan 50 tl bayılmış oldum değişen tek şey bu. güleryüzlü olup olmamaları umrumda değil işimi yapsınlar yeter bana sırıtmak zorunda değiller.
 • web sitelerinde randevu alma kısmında sıkıntı yaşayınca telefon ile kolayca yardım etmiş olan, aynen anlatıldığı gibi güleryüzlü ve saygılı insanların çalıştığı bir şirket. telefon ile şu belge böyle mi olmalı, şu da lazım mı? bu da önemli mi gibi sorularıma da çok net bir şekilde yanıt verdiler.

  davet üzerine gidenler için ufak bir notum var. beklenen davet mektubunda sizi davet eden kişi ile arkadaşlık bağınızdan, ne kadar süredir tanıdığınızdan da azıcık da olsa bahsedilmesi isteniyormuş. daha önceden alınmış schengen vizeleri mevcut olduğu için benim adıma sıkıntı olmadı ama eğer ilk defa yurtdışına çıkıyor olsaydım sorun yaşayabilirdim.

  yalnız belirtmek istiyorum ki, web sitesinde gerekli evrak kısmında açık açık yazan belgeleri, sırf bir başkasından istemediler diye sizden de istenmeyeceğini ummak resmen bile bile lades demek oluyor.

  şu ana dek sorun yaşamadım, umarım bundan sonra da yaşamam.
 • 26.06.2015 tarihinde başvuru sürecimi başlatmış ve 30.06.2015 tarihinde (bkz: isviçre) konsolosluğu tarafından işlemin sonuçlandırılması ile vizemi aldığım başarılı bir aracı firma.
  başvuru süresince güler yüzlüler. eksik evrağınız var ise gün içinde tekrar bir randevu almadan 14.30'a kadar gerçekleştirebiliryorsunuz.aynı şekilde pasaport iadesi (eğer firmanın yerinden alacaksanız ben gidip kendim almıştım) içinde ayrıyetten randevu almanıza gerek yok.
  not: (bkz: ankara)'dan başvuranlar için adres (bkz: shereton) hotel ve kongre merkezinin arka kısmında bulunmakta.
 • web sitesinin içeriğini hazırlayan ve kontrol eden çalışanlarında sorun olan şirket.

  allahtan, başvuruya gelen insanla muhatap olan çalışanları nazik. yoksa bombalanmayı hak ediyor.

  (bkz: kaşe/@dagny taggart)
 • almanya vizesi veren idata ile kıyaslandığında, isviçre konsolosluk yetkilileri gibi hatta onlardan daha fazla insanımıza eziyet etmesi amacıyla faaliyette bulunan şirket gibi duruyor. idata binlerce müracaat sahibine randevu saatlerini aksatmadan hizmet verirken, bu arkadaşlar sizi ankara sheraton otel kompleksi içinde en fazla 5 kişi kapasiteli bir yere mecbur edebiliyor ve üstelik saat 8:30 da çağırdıkları randevulu bir grubun işini 5-6 saat geçmesine rağmen bitiremeyip, hala iş yapıyoruz diyebiliyorlar.
 • ankaradaki merkeze isviçre vizesi için başvurdum. randevu birkaç gün sonrasına alınabiliyor, çok yoğunluk yok. ben davetiye ile kısa turistik vize için başvurdum. davetiye mektubuna ek olarak konsolosluk benden davet eden kişi ile nasıl, nerede ve ne zamandan beri tanıştığıma dair detaylı dilekçe istedi.(bkz.kim, kiminle, nerede) davetiye ile gitmeyi düşünenler mutlaka yazsın, gereksiz yere zaman uzamasın. benim uçak cumartesi bugün perşembe ve elimde pasaportum hala yok, üstüne vize çıktı mı onu bile bilmiyorum. sadece pasaportumun ankara merkeze ulaştığı bilgisini alabildim. hayır ne gerek varsa bu kadar gizeme.
 • aşırı dakik bir vize merkezi, 11:00'da olan randevuma 10:44'de geldim 11:00'a kadar beklettiler... eksik evrak dediler çıkartmak için gittim 12:30'da kapısının önüne geldim (abartmıyorum tam saatini yazdım) yine 13:30'da gelin dediler.

  öte yandan girişte telefonunuzu alıyorlar. çıkışta veriyorlar randevu saatinizde içeri girdikten sonra bi 45dk sıra gelene kadar bekliyorsunuz.. (kitap falan alabilirsiniz yanınıza)

  çalışanlar güler yüzlü bununla alakalı bir sorun yaşamadım.

  edit: başlıkta belirtildiği gibi 3 gün içerisinde teslim aldım vizeyi...
 • isviçre vizesi için başvuru yapacak arkadaşlara yardımcı olması açısından bilgileri aşamalı olarak paylaşıcam.ilk olarak tls contact adresinden hesap oluşturuyosunuz. daha sonra hangi vize türünde başvuru yapacaksanız onu işaretliyor ve vize başvuru formunu dolduruyorsunuz. eksiksiz doldurduktan onaylayı işaretliyorsunuz ve ardından sizden istenen belgeler karşınıza çıkıyor. burada sizden istenen tüm evrakaları topluyorsunuz. hepsinin tam olduğundan eminseniz siteye yine hesabınızla girip randevu alıyorsunuz. randevular genelde çok yoğun olmamakla birlikte gideceğiniz döneme göre değişkenlik gösterebilir. mesela ben yılbaşından 20 gün önce evraklarımı toparlamıştım ancak en erken yılbaşından 10 gün sonrasına randevu vardı. yani kafadan bir ay bekledim. benim vaktim vardı ancak vaktiniz az kaldıysa dediğim gibi gidiş döneminide hesaba katıp ona göre planınız oluşturun. gelelim başvuru merkezinin konumuna. mecidiyeköyde olup metrobüsle gelecekler için biraz yürüme mesafesi içeren profilo avm de bulunmaktadır. dikkat edilmesi gereken bir nokta tam vaktinde alıyolar. hatta dakikası dakikasında. ben vaktim kısıtlı olduğu için biraz erken gitmiştim belki erken alırlar hemen işim halledip çıkarım diye ancak bir dakika önce bile almadılar tam vaktinde girdim içeriye. girdikten sonra içerde bir dosya oluşturuyolar işte berde kalıcaksın otelse otel aile ise aile yanı gibi. o dosyayı sana veriyolar ve tekrar başka bir odaya geçiyorsunuz. orası bekleme bankalardaki bekleme yerleri gibi. isminiz yanınca oraya geçiyorsunuz hemen işlemler tamamlanıyor zaten. genel olarak bu şekilde. dediğim gibi evraklar tam ise zaten sıkıntı olmayacaktır ama eksik evrak çıkarsada iki saat gibi bir süre opsiyon tanıyorlar ve eksik evraklar ne ise onları toplayıp o iki saat içinde tekrar gidip teslim edebiliyorsunuz bu da aklınızda olsun. konu ile ilgili herhangi bir sorusu olanlara yardımcı olurum.
hesabın var mı? giriş yap