• isviçre vizesi için evraklarla artık buraya başvuruyorsunuz. hem randevular çok daha erken tarihe veriliyor, hem de konsolosluğun vize bölümündeki malum kişiye maruz kalmıyorsunuz.

sen git isviçre'nin en iyi işletme okulunu bitir, sonra istanbul'daki konsolosluk çalışanı mültecisin gibi azarlasın. oh be.
  • basvuru formunun ilk sayfasi, dogrulama emailinin ciktisi, bir checklist, belgelerin orijinalleri kopyalari her seyi getirin yoksa olmaz diye her yere uyari koyup insani takinti derecesinde dikkatli yaptiktan sonra, sadece pasaport ve bir sayfayi alan, sorunca da yok istemiyoruz diyen araci vize firmasi.
  • bugün de bu firma tarafından düdüklenmeye kalktık elhamdülillah.3 kişi için çaktırmadan tam 2000 lira premium lounge ücreti almaya kalktılar.(online formda işaretlemediğim halde ) diyorum ki ''premium lounge nedir? '' siz oturuyorsunuz kahveniz çayınız ve vize memuru yanınıza geliyor '' . ulan pezevenk o paraya kastamonudan köçek ,antepten baklava, sivastan yayık ayran sumatrandan da kopi luvac getiririm ki fincanı 100 dolar kahvenin.
  • 46. gün itibari ile halen, ingiltere vizesi alınamayan aracı kurum...
  • ankara anlaşması veya diğer vize randevuları için türkiye'den yapılan başvurularda antalya, ankara ve izmir bölgelerinden alınan vize randevusu sırasında sistem otomatik olarak sizden 55 gbp standart hizmet ücreti talep ediyor. bu ücret, vize için ibraz edeceğiniz belgelerin taraması işlemi veya başka bir hizmete ilişkin bir ücret değil. sistem bu ücreti default olarak ekrana getiriyor ve ödeme yapmadığınız takdirde zaten randevu alamıyorsunuz. istanbul ve bursa'dan yapılan başvurular için böyle bir ücret talebi yok yani ücretsiz olarak aynı hizmeti tls contact'tan alabiliyorsunuz. neden farklı şehirlerde farklı ücretlendirme uygulaması var diye sorarsanız ben de bilmiyorum. tabi iş işten geçtiği için geriye dönük şubeyi de değiştiremiyorsunuz. vize başvurunuzu iptal edip tüm işlemleri en başından yapmanız gerekiyor bu durumda. bu tarz acı bir sürprizle karşılaşmamanız için bu ek bilgiyi de paylaşmak istedim. çünkü vize başvurusu sırasında her adımda "emin misiniz, tekrar kontrol edin" vb uyarıları yapan sistem, her nedense şehir seçimini yaparken hiç uyarı vermiyor ve sessiz sedasız bu tuzağa düşebiliyorsunuz.

ancak yine de herşey için çok geç değil. tls'de çalışan biri ile ettiğim bir sohbet sırasında bu 55 pound tutarındaki hizmet bedelinin sonradan aslında iptal edilebileceğini ve ödemenizin size iade edileceğini de öğrendim. aşağıda belirttiğim web sitesine giriş yaptığınız ve belirttiğim adımları takip ettiğiniz takdirde ödediğiniz tutar size geri iade ediliyor.

https://pos.tlscontact.com/ant_en/contact

1- web sitesi açıldığında hangi şehirden başvuru yaptığınızı seçiyorsunuz.
    2- karşınıza açılan yeni pencereden "menü" ye girin, "contact us" bölümünü seçin,
    3- "request a refund" bölümünü işaretleyin,
    4- sizden doldurmanızı istedikleri birkaç bilgi var: select location, e-mail address, gwf number gibi. bu bölümdeki bilgileri yazdıktan sonra,
    5- "reason for contact" ta yer alan "refund request" seçeneğini seçin ve işlemi onaylayın.

ve ödediğiniz parayı geri alıyorsunuz. gözünüzaydın.

ekran görüntülerini ekleyerek daha fazla yardımcı olmak istedim ancak henüz çaylak olduğum için yetkim yok sanırım. başka bahara artık :)

tanım: tls contact vize başvuru merkezinin hizmet bedelini iade etmesi.
  • randevu saatinden önce gidip içeri alınmadığı ve randevu saatine kadar beklemesi istendiği için güvenliğe küfür etmeyi kendine yakıştıran çocuklu kişiler tarafından hizmetleri kullanılan kurum.
  • vize başvurusu için form doldururken zırt pırt hata veren, uyuz siteye sahip işletme.

dün geceden beri formu kaç kez kaç farklı kombinasyonla doldurdum bilmiyorum. sözlükte isviçre vizesi başlığına sene başından beri yazan birçok kişiye de mesaj attım sorunla alakalı fikir almak için. üstteki entryde de yaşanılan sorundan bahsedilmiş.

formu şöyle doldurun hata almamak için:
    - caps locku kesinlikle kapatın,
    - baş harfler dahil kompe küçük yazın. klavyede "amerika" şeklinde yazdığınız bir metni kutuya büyük harflerle "amerıka" olarak yazdığını göreceksiniz; problem yok,
    - isminizde dahil türkçe karakter kullanmayın, formdaki tüm metinler ingilizce karakter olsun,
    - telefon numaralarının başına ülke kodunu yazarken + koymayın,
    - :, & gibi özel karakterler kullanmayın, adresteki daire numarasını falan yazarken de no:1 değil de no 1 yazın,
    - verdiğiniz mail adreslerinde sadece ülkeye ait ve com gibi standart uzantıları kabul ediyor maalesef. formdaki tüm hataları çözdüm ama ısrarla şirketin mailinde kilitleniyordu. farklı ı-i kombinasyonları denedikten sonra en son sabaha karşı uyudum salıp, temiz kafayla tekrar düşününce jeton düştü. bizim şirketin info@eksi.studio gibi bir uzantısı vardı ve studio uzantısını kabul etmiyormuş form, yurt dışındaki şubenin mailini girdim studio yerine ülke uzantısı olan, onu kabul etti.

bir de hata aldıktan sonra çerezleri falan temizleyip, sıfırdan log in olup baştan doldurun formu. önceki yazdıklarınız satırın altında otomatik doldurma olarak çıkarsa da oradan seçmeyin, baştan kendiniz yazın. önceki yazdığınızı seçince satır pembe olup hatalı kısıma dönüşüyor çünkü.

bu şekilde doldurduktan sonra nihayet kabul etti ve randevu adımına geçebildim. şimdiden herkese kolay gelsin.
  • ingiltere vizesi için yapılan başvuruların 1-1.5 aya anca sonuçlandığını söylediler. vize için aracılık yapan acente ise 15 iş gününde sonuçlanması gerektiğini eğer daha uzun sürecekse home office'in bilgilendirme yapacağını söyledi. bekleyip göreceğiz. can sıkıcı durum.

edit: skilled worker visa'ya başvurdum. 15 iş gününde sonuçlandı.
  • randevu sistemleri çok boktan. diğer vize firmaları sadece birkaç bilgiyle randevu saatlerini önden gösterip sonra başvuru formunu doldurturken bu boktan firmanın salak sisteminde seyahat tarihlerini önden girmemiz, değiştiremeyecek şekilde sisteme yüklememiz ve sonra da randevu almamız gerekiyor. sanmayın ki 2-3 hafta sonraya alabiliyorsunuz 2 ay sonra veriyorlar randevu, yani sisteme girdiğiniz seyahat tarihlerini geçiyor . ama siz de formunuz seyahat bilginizi değişmeyecek şekilde girmiş oluyorsunuz. çağrı merkezleri de iğrenç ulaşamıyorsunuz, güç bela ulaşınca da yardımcı olmuyorlar. hiçbir halta yaramayan dandik personelli saçma sapan bir firma özetle.
  • yukarıdaki yazarların da bahsettiği gibi prime time olayına çok dikkat edilmesi gerecen aracı kurum. randevu oluştururken tamamen boşluğuma gelip dikkat etmeden next yapmışım kapıda 550 lira prime time parası istediler. lan benim uçak biletim gidiş dönüş 400 lira zaten. londra’da bi sütlü çay içip dönücem çakal herifler. neyse security arkadaş gov.uk da ödediğim 126 dolar için iade talep etmemi sonrasında yeniden randevu oluşturmamı söyledi. öyle de yaptım ama randevuyu bir hafta sonraya alabildim. umarım vize yetişir. ücret iadesi talebim kabul edilmezse de hazırlanın britanya’yı türk adası yapacağız.

vize randevusunu seyehatime 13 gün kala alabildiğim için evraklar konusunda sıkıntı çıkmaması gerekiyor. o yüzden;

bankadan parası var bu çocuğun yazısı,
    patronun evet 4-5 gün tatili haketti yazısı,
    üç aylık maaş bordrosu,
    e devletten adresi şurasıdır,
    adli sicil kaydı kraliçenin kalbi kadar temizdir,
    pasaportlar ve fotokopileri,
    vesikalık fotoğraflar hazır.

eksik evrak tespit eden yazar arkadaşlar bi yeşillendirirse çok makbule geçer.

ayrıca kriz yönetimlerine çok güvendiğim için ingiliz konsolosluğunu aradım. başta soruyor işte uk pasaportunuz varsa 1’e yoksa 2’ye basın falan. e haliyle 2’ye bastık. robot çıkıp size buradan yardımcı olamayacağız bilmemne diyip kapandı.

sonra tekrar arayıp 1’e bastım.
    “hellöööww :)”

burdan türk konsoloslarına sesleniyorum. elin vatandaşı sizi aradığın da umarım onlara da robot çıkıp telefonu suratlarına kapatıyordur.
hesabın var mı? giriş yap