şükela:  tümü | bugün
  • rtük'ü unutmuş asıl rtük neden dolar fiyatının açıklanmasına yayın yasağı getirmiyor?
  • tam hali "tl'ye karşı topyekun saldırı var. suudi riyali tl'yi geçti.. fitch mevzi almış bekliyor. bu saldırı karşısında masak ne yapıyor, ya da mit.." olan abdurrahman dilipak beyani.

masak? mit?
    bu işlere ekonomi bakanlığıyla merkez bankası bakmıyor muydu?

https://twitter.com/…ipak/status/819112552244318208
  • sığırları gütmek için yapılan algı operasyonlarından biri. amaç liranın düşmesini saldırıya bağlayıp iktidarı masum göstermek.
  • bu adam masak'ın ne olduğunu biliyor mu ki?

birilerinin bu amcaya yabancıların kendi parasını alıp ben gidiyorum demesine kimsenin birşey diyemeyeceğini anlatması lazım
  • ülkede kaç kere bomba patlatıldı, çıkıp "mit ne yapıyor" demezken dolar yükselince sormaları çok ilginç. para mı insan mı?
  • masak: mali suçları araştırma kurumu
    mit: milli istihbarat teşkilatı

belki de şunu demek istemiştir. türkiyede finansal piyasalara davet ettiğimiz gavurlar ülkeden paralarını alıp kaçıyorlar.
    mübarekler bir suç uydurun, bir terör örügüt yaratın, bunların ülkeden paralarını alıp gitmesi suçtur. mit yabancı terör örgütü ayağını kurcalasın, masak da parasını alıp gidene dur desin.

belki de bankalarda döviz hesapları olup alım satım işlemi yapan operasyon hesapları vardır. onlara dur deyin demek istemiştir.
    bizim aklımız yetmez tabi. abdurrahman abimiz daha iyi bilir.

lakin temel bir ekonomi kuramı vardır kötü para iyi parayı piyasadan kovar. tl kötü paradır ve iyi para evine dönüyor.
    adama demezler mi; be hey ehli ekonomi (gülücük); finansal piyasalara giden para canı sıkıldımı gider, mesele sıcak para bulmak değil, mesele üretime yatırım yapan yabancı sermayeyi ülkeye getirmek.
    sen sat bankalarını, sen fonları getir türkiyeye, sonra sermayeyi binbir akıldışı kararla zorla, ürküt, o da evine gitmesin.
    olm bu türk piyasalarına giren para turist gibidir, satar yatırımını çeker başka ülkeye gider. sabit bir yatırımı yok sonuçta.
    ama sen masakla mitle bu adama dur demek istersen, sen bilirsin tabi.
    bencede mit ve masak duruma müdahale etmelidir. doların 10 tl olması için başka çözüm yok.
  • şu mallıklara ve bu malca beyanları yiyen okuzlere hastayım.

olm yabancı buraya seninle aşk yaşamaya gelmiyor, adamın umrunda degil, tl'ymiş, euro'ymuş, dolar'mış. adamın hic bir duygusu, duygusal bagı yok, adam daha fazla parayı nasıl kazanırımın derdinde.

yıl olmuş 2017, hala bazı davarlar "turkiyeye komplo kuruyorlar, çok güçlü olacaktık da önümüzü kestiler, bor çıkartmamızı engelliyorlar" masallarını anlatıyor.

sen nasıl para kazanma derdinde çalısıyorsan, trader da sen gibi para kazanmaya calısıyor, su an tl satıp dolar almak adama para kazandırıyor(duşuk faizle aldıgı hikayelerine filan girmiyorum), yarın dolar satıp gbp alacak, ertesi gun gbp satıp euro alacak. o trader dedigin adamın sikinde degil hic bir sey, onun icin onemli olan gun sonunda + da olması