şükela:  tümü | bugün
 • ahlak değerlerimizi bile sıfıra indirmiş bir akp, paramızı sıfırlayıp dolara geçse ne fark eder, paraya sıçayım, hep zaten başımıza gelenler bu para hırsızları ve aç gözlüler yüzünden değil mi!
 • halk arasında bu olaya dolarizasyon diyorlar.

  economy nobel goes to bobmyler.
 • almanyanın markdan euroya geçişi gibi olacak ve ebemize iyice atlayacaktır. o mayışlar 1000 usd olunca ekmeğinde 30 cente düşeceğini sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. 1 lira olan ekmek 1 dolar olacak fakat maaşınız 1000 dolara düşecek. yani ekmek hesabı yaparsak eski maaşınızla 3400 ekmek alıyorken, yeni maaşınızla 1000 tane alacaksınız. .
 • nereye satıyoruz? kime satıyoruz? bir daha kullanılmayacak olan tl'yi alıp kim dolar verecek?

  diyelim ki bir peri ülkenin üzerinden uçarken değneğini salladı ve sihirli kelimeleri söyledi. cebimizdeki tüm tl'ler 3.40 kurundan dolara döndü. bütün iş yerlerindeki tabelalar dolar ile yazıldı. artık her şeyi dolarla yapar olduk. birden sıfır sorunla dolara geçtik diyelim.

  - üretemiyoruz.
  - devletin bütçe açığı var.
  - ödemeler dengemiz kötü, cari açık veriyoruz.
  - ciddi işsizlik ve resesyon var.

  asıl sorunlar olduğu gibi duruyor. parayı da kontrol edemediğimiz için kriz yine gelecek, daha kötü vuracak.
 • çok geçmişlerde kalan, meksika'nın bağımsızlığını anlatan bir film var. filmde bir sahne vardı ki hiç unutmam. bağımsızlığını ilan eden meksika'nın bir para birimine ihtiyacı var ve o zamanın devlet başkanı, devletin resmi para birimini bastırmak için amerika vatandaşı birinden yardım ister. ilk resmi pesetoları basan kişi paralardan bir demet alır ve devlet başkanının yolunu tutar. peseto'nun kağıt para halini gören devlet başkanı mutluluktan olsa gerek parayı gerçeğe dönüştürüp basan kişiye oldukça yüklü bir servet verir ama amerikalı bu teklifi geri çevirir ve ücretini ya altın ya da amerikan doları olarak ister. duruma çok sinirlenen devlet başkanı silahını çeker ve amerikalıyı vurarak öldürür. amerikalı kişi reelde hiç bir şey ifade etmeyen bu para birimini kabul etmeyerek canından olur.

  ne anladıysanız o !
 • kendilerine tacir sıfatı veren bir kısım ahlaksızlar bir liralık ürünü bir dolar olarak güncelleyecekleri için kesinlikle itiraz ettiğim uygulama.
 • dalgalı kuru bırakıp 1 lirayı 1 dolara sabitlemek ile aynı şeydir.
 • zaten şu an onu yapıyoruz yani tl verip dolar alıyoruz ama yerinde durmuyor ki meret. biz aldıkça fiyatı artıyor. kapişş?
 • hah! ülkenin ihtiyacı olan dahi de bulundu işte! vay be! biz nasıl düşünemedik bunu?!?!

  bulgaristan da euroya geçerken, bir ekmek 15 cent idi yavrum! ama euroya geçinde bir ekmek bir euro oldu. yani bulgarlar alım gücü olarak sıçtı.

  sen şimdi git age of falan oyna. bu işlere bulaşma e mi çocuğum?

  tanım: göte sürülmeyecek bir akkıl sıçışı.