*

şükela:  tümü | bugün
 • cek ve ingiliz ortak yapimi ve 2002 oscar yabanci film dalinda cek cumhuriyetini temsil edecek... unlu japon anime yonetmeni ve manga cizeri hayao miyazaki ve studio ghiblinin de goruntu ve sanat yonetmenligi kisimlarina dahil oldugu ilk sinema calismasi...
  2.dunya savasi sirasinda cekoslovakya`da gecen bir ask hikayesi...
 • cek cumhuriyetinden cikmis bas yapitlardan sadece bir tanesi. ozellikle pearl harbor gibi tek kelime ile gerzek filmlerin gise hasilatlari bir dunya da, bu filmin neden tutmamis, ve hatta bir cok ulkede gosterime bile girmemis olmadigini anlamak gercekten zor. ikinci dunya savasina cok farkli bir bakis acisindan bakan, ve politik mesajlari seyircinin gozune sokarak degilde altan olarak bilinc altina gonderen, hayata dair aci ve ya tatli her duyguyu iki saate sigdirabilmis bir yapit. izlenmeli ve izletilmeli.
 • drama kısmı biraz yetersiz gözükse de içerdiği sahnelerle gerçek bir ikinci dünya savaşı filmi unvanını hakeden ve beş avrupa ülkesinin ortak yapımı sinema eseri.

  --- spoiler ---
  ingiliz askerinin filmin ikinci yarısında yaptığı tezahüratı ilk kez duydum.
  araştırmamın sonucu için:
  http://en.wikipedia.org/…tler_has_only_got_one_ball
  http://www.youtube.com/watch?v=fvc40h4dbd4
  "hitler has only got one ball, goering has two, but very small, himmler has something similar and goebbles has no balls at all."
  --- spoiler ---
 • jan sverák'ın yönettiği, bir dönem tv8'in üst üste yayınlayarak ''bakın böyle bir şey de var'' mesajı verdiği izlenesi savaş-dram filmi.
 • başroldeki "ondrej vetchy" isimli çek oyuncunun, aşırı derecede robert de niro'nun gençliğine (özellikle baba'daki haline) benzediği ve bol bol spitfire görebileceğiniz film. bu film sayesinde ülkesi işgal edilen çek pilotların ingiliz hava kuvvetlerine katılıp, britanya semalarında çarpışmalara katıldığını öğrenmiş olduk.