şükela:  tümü | bugün
 • türkiye mağaracılar birliği'nin kısaltması olup, henüz oluşum aşamasında olan ve türkiye'deki tüm mağaracıları bir araya getirmeye çalışan yapının adıdır. (bkz: http://www.tumab.org/)
 • kahrolsun tm-a sloganını ortaya çıkaran, vefa lisesi'nden 2003 yılında mezun olan türkçe-matematik b sınıfının kısaltması ayrıntılı bilgi için http://www.vefa.cjb.net/
 • 20 - 30 temmuz 2006 tarihleri arasında ilk ortak organizasyonuna imza atmış mağaracı oluşumu.

  anümab, askad, bumak ve esmad ekiplerinin katılımıyla gerçekleşen ortak organizasyonda ısparta dedegöl dağı bölgesi mağaraları ve su havzaları araştırıldı..
 • türkiye mağaracılar birliği’nin kurulmasının gerekliliği ilk kez 1990 yılında istanbul’da yapılan 1. speleoloji sempozyumunda mad ve bümak’ın ortaklaşa sunduğu bildiri ile dillendirilmiş, ancak çok ilgi görmemiştir. 1992 yılında bümak’lı mağaracıların düdenyayla’da geçirdiği kazanın kurtarma çalışmalarına mad ekibinin katılmasından sonra, gruplar arasında iletişimin önemi ve türkiye’de bir kurtarma grubu organizasyonunun gerekliliği daha iyi anlaşılmıştır.

  1993 yılında da yine istanbul’da düzenlenen türkiye mağaracılığı’nın sorunları ve çözüm önerileri adlı toplantıda da tmb adı ilk kez telaffuz edilerek, türk mağaracılık grupları koordinasyon kurulu kurulmuş, kurulun öncelikli amaçları da gruplar arası iletişim ve işbirliğini sağlamak, kurtarma organizasyon kurulu oluşturmak, türkiye mağaraları envanterini oluşturmak, yabancı gruplarla iletişimi düzenlemek olarak belirlenmiştir.
  hazırlıklar tamamlanması ile 1994 yılında ankara’da yapılan ii. mağarabilim sempozyumunda kuruluşu duyurulan birlik için ilkeler metni olarak da adlandırılabilecek bir tüzük önerisi de sunulmuştur. ilk toplantısını 1995 yılında ankara’da yapan tmb, 2004 senesine kadar sadece koordinasyon işlevi görmüş ve senelik toplantıları ile türkiye’deki mağaracılığın sorunları ve çözüm yolları ile ilgili istişare kurulundan öteye gidememiştir. 2002’de ortak çalışmaların toplantılar dışına taşınmasına karar verilmesi ile yeni bir dönem başlamıştır. aynı yıl eskişehir’de ortak bir partner kurtarma çalıştayı düzenlenmiştir. bu çalıştayı 2003’te izmir karaburun’da yapılan yatay mağarada sedye ile kurtarma teknikleri çalıştayı izlemiştir ve ilk tmb yayını olan speleoturk yayınlanmaya başlanmıştır. 2004 yılında gerçek anlamda bir organizasyon oluşturmayı başaran tmb, eskişehir’de yapılan 10. toplantısı ile önemli kararlar almış ve çalışma komisyonları oluşturmuştur.

  2005 senesinin başında antalya olimpos’ta tüm dernek ve kulüplerin katılımı ile tek ip teknikleri çalıştayı yapılmış, birkaç ay sonra da bulgar mağaracılık federasyonu’ndan mağaracılarla bursa inegöl’de kurtarma çalıştayı organize edilmiştir.

  aynı senenin sonunda da mad’ın organizasyonu ve tamag’ın ev sahipliğinde belçika mağara kurtarma federasyonu eğitmenlerinden tmb’ye dikey mağarada kurtarma teknikleri eğitimi verilmiştir.

  bu etkinlikleri 2006 senesinde birkaç ay ara ile ankara’da ipten adam alma ve yatay mağara kurtarma çalıştayı ile eskişehir’de mağara kurtarma çalıştayı izlenmiştir.

  ilk ortak araştırma etkinliği ise aynı sene burdur dedegöl’de yapılmış ve birçok mağara araştırması tamamlanarak sonuçları speleoturk’te yayınlanmıştır.

  senelik olağan toplantılar devam ederken 2007 senesinin mayıs ayında burdur insuyu ortak etkinliği düzenlenmiş, bu çalışmayı eskişehir yatay mağarada kurtarma çalıştayı izleniştir.

  uluslar arası ilişkilerin gelişmesi ile tmb olarak bünyesindeki mağaracılar ile birlikte haziran 2007’de bulgaristan’da balkan mağaracılar kampı’na katılım sağlanarak uluslararası alanda ilk kez yer alınmıştır.
 • kasım 2008'de antalya'da yapılan 14. genel kurulda federasyonlaşma kararı almış olan, onun dışında henüz bir resmiyeti olmayan, mağara araştırma derneklerinin, gruplarının ve öğrenci klüplerinin iyi niyet çerçevesinde oluşturmuş olduğu birlik.

  edit: aralık 2009 itibariyle federasyonlaşmış ve tmf adını almıştır.
 • türk müzik birliği ya da turkish music box'un kısaltması. türki cumhuriyetlerdeki klipler yayınlanıyor. teledünya istanbul ve uyduda varmış.
 • ks. transports metropolitans de barcelona. barselona'nin iett'si.
 • askerde her gün izlediğim kanal. enteresan şarkılar çıkıyordu.