şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bildiğiniz gibi kamuoyunda ittifak yasası olarak bilinen yasal düzenlemelerin ardından 24 haziran 2018 seçimlerinde alıştığımız oy pusulalarından daha farklı pusulalarla karşılaşacak, geçmişten farklı olarak partilerin yanı sıra ittifaklara da oy verebileceğiz.

  sandık ve oy güvenliğinin büyük önem kazandığı seçimler öncesinde, hem kendi oyumuzu doğru kullanmak hem de gözlemci olduğumuz sandıklarda kafa karışıklığı yaşamamamız için tmmob inşaat mühendisleri odası ankara şubesi tarafından oldukça öğretici bir test hazırlandı.

  testi çözüp sonuçları öğrendiğinizde seçimler ve ittifak yasasıyla ilgili ufkunuz ve bilginiz bir hayli genişleyecek. 2 dakikalık teste şu adresten ulaşabilirsiniz: seçim kuralları testi

  hepinize kolay gelsin, başarılar
 • sahte oy kullanımını engelleyecek birşey buldular zannedip heyecanlandıran testtir.
 • 79 alarak tamamladığım testtir. 2 yanlışım aynı konseptte 2 soru oldu, hem parti alanına hem de o partinin ait olduğu ittifak alanına basılmış ise oy geçerli oluyormuş ve mührün basıldığı partiye yazılıyormuş. gerisi doğru zaten çıtır bi test ama yayılması önemli tabii kimler kimler oy kullanacak.
 • önceki seçimlerde oy kullanma harici bir tecrübem olmamasına ve yeni yasal düzenlemelerle ilgili de gram bilgi sahibi olmamama rağmen 100 puanı koydum.

  mantık yürüterek öss'yi kazanma, ehliyet alma, üniversiteyi bitirme, mesleki sertifika sınavlarını geçme gibi meziyetlerimin yanına bir yenisini ekledim.
 • tek seferde 100 alarak tamamladığım test. şu testten 100'ün altında alan arkadaşlar varsa ki çok sayıda vardır lütfen seçime kadar iyice inceleyin, kavrayın. oylarınızı koruyun. hele hele sandık görevlisi ve müşahit arkadaşlar mutlaka iyi çalışın. kaldı ki test gerçekten aşırı derecede kolay. yalnızca matematiği zayıf arkadaşları son soru zorlar onun dışında bir şey yok yani.
 • bu ne ya saçma sapan basit test deyip başladığım aslında pek bir şey bilmediğimi anladığım test. tam evet yeri dışında herhangi bir yere basınca gider diye düşünmüştüm ama öyle değilmiş. güzel bir test tavsiye ederim.

  ayrıca örneklerde hiç akp'ye evet basılmamış olması şık bir hareketti.
 • ilk gün, çoğunluğu mühendis, mimar ve şehir plancısı yani okumuş insanlardan oluşan yaklaşık 27 bin kişi testi tamamlamış ve 3-7 ve 9. sorularda yüzde 60'lara varan bir hata var. bu üç sorunun ortak noktası ittifak sistemi için yeni yapılan değişiklikler olması. bu durum sistemin ne kadar aceleye getirildiğini ve yüksek seçim kurulu'nun yeni sistemi yeterince anlatamadığını açık biçimde gösteriyor. testi sosyal medyada biraz daha yaygınlaştırmakta fayda var.