şükela:  tümü | bugün
11 entry daha
  • bir kuruma bir derneğe ömür boyu üyelik olabilir mi ? meslek odaları ticarethane midir ? asgari ücretli çalışan bı ton mühendis var haklarını savunan kim. bu liste uzar gider bir insanı zorla bir yerde tutamazsın. çıkma isteği katılma isteğide insanın kendisinin karar verebileceği bir durumdur. çıkınca da mühendislik yapamazsın diye dilekçe imzalatiyolar hadi lan ordan diplomayı pazardan mı alıyoruz ? umarım kapatırlar .

tanım : üyelerini zorla tutan kuruluşun yaşattığı mağduriyet.
  • yalandır yanlıştır demiyorum. bir meslek odasına girdiğiniz gibi çıkabilmelisiniz elbette.
    bu odalardan birinin üyesiyim. yaklaşık 17 yıldır.
    odanın çalışanı değilim hiçbir maddi çıkarım da yok.
    bunlara cevabı da odaların vermesi gerekir.
    ancak meslek odasının aidatları gezilerde eziyor diyebilmeyi makul bulmuyorum.
    bunu söylemek için gelirleri giderleri iyi bilmeniz gerekiyor.
    telefonuma bütün üyelere açık hepsi ücretsiz her hafta için en az bir eğitim - seminer duyurusu geliyor.
    ben bu sene faydalanmıyorum ama tüm üyelerin çocuklarının katılabildiği odanın salonlarında yapılan drama-dans vs eğitimleri var. bu sene nedir bilmiyorum ama geçen sene neredeyse bedava idi.
    her şubede bu imkanlar var mı bilmiyorum benim şubem böyle.
    bu dönemde meslek odaları hükümet ile çok farklı görüşlerde olduklarından hemen hemen bütün gelir kaynaklarından yoksun durumdalar.
    dönem dönem yaşadığım sıkıntılardan dolayı benim de aidat borcum var ve ihtar da geldi.
    içinse olduğumuz kriz ortamından dolayı anlayış gösterilmesini isterdim.
    gene de hangi ülke olursa olsun anayasal güvence altında bağımsız meslek odaları olması zorunluluktur. hem üyelerin hem de meslek alanında halkın çıkarlarının korunması için.
    buraya yazan arkadaşların üyelikten ayrılma haklarını ben de savunurum. ama bu sıkıntının alternatifi meslek odasız olmak değildir. yıllardır kamuda özellikle belediyelerde çalışan çok sayıda meslektaşımın zorla seçime gönderildiklerini ve hükümet yanlısı listeye oy vermeleri için baskı yapıldığını bizzat kendilerinden dinliyorum. seçimle olmayınca yasayla çevre şehircilik bakanlığına anayasaya aykırı biçimde bağlanmaya çalışıldığını da görüyorum .
    mesleğinde uzman olan insanların örgütsüzlüğü seçmelerini anlamıyorum ama kendi odama imo ya çağrımdır. ayrılmak isteyen ayrılsın. bugünler elbet geçer. 12 eylül'e rağmen ayakta kalan odalarımız gene ayakta kalır.
    bana kalsa oda da yetmez. orta sınıf uzmanların kendi partisi olmalıdır. halkın ve ülkenin değil kendi çıkarının peşinde olan politikacılar yerine patronlar ve hükümetin yakakaları olmadan ülkeyi yönetebilecek insanlar çok daha doğru bir seçim olurdu.
  • aldigi paralarla oda baskanlarinin, onde gelenlerinin mersedes vitolarina benzin koyulacagi icin sasirmadigim rezalet. o arabalar, tatiller, oteller, yemekler kimlerin parasiyla aliniyor saniyorsunuz ? :)
  • modern dünyada meslek odalarının yeri yoktur. oda çok lazımsa, faydası varsa üye gönüllü şekilde üye olur. örgütlenmek filan gibi rezil solcu edebiyatı duyunca kusasım geliyor. umarım odaların zorunluluğu kalkar gönüllü stk halini alırlar.
  • insanların meslek örgütlerine sahip çıkması gerekirken odadan ayrılmaya çalışması tek kelimeyle komik. mühendislik toplum için yapılır patronun cebi şişsin diye değil. mühendis odaları birliği de her zaman mühendisliği savunmuştur.

ayrıca odaların genel kurullarına katılarak aidatlarınızın nerelere harcandığını takip edebilirsiniz. merak etmeyin mühendis odaları, sarı sendikalar gibi aidatları ceplerine indirmez.
  • mağdur yazmayı bilmeyen adamı ben olsam ivedilikle üyelikten çıkarırdım. yanlış yapmışlar.
  • bilmem kimin annesinin babasının cenaze namazı mesajlarının yanısıra, her türlü işe muhalefet olmaktan başka bir aktiviteleri olmayan bir güruh. malesef bende imo kısmında yaşıyorum bu durumu. 1,5 yıldır yatırmadım aidat. çünkü işsizim param yok ve utanmadan o aidatları ödemezseniz diye tehditvari mail atan terbiyesizler topluluğudur.
  • odalar oligark olmuştur. hukuki süreçten başka çare göremediğim sorun. sözlük hukukçuları destek vermeli. up!
  • davası ret olan var mı? dava açan varmı? destekliyoruz
  • bu odaların kamu personeli mühendislere faydası var mı? yok. ne özlük haklarında bir iyileştirme çalışması var ne de kadto baskısı var.

özelde çalışan mühendislere faydası var mı? yok. binlerce asgari ücrete mecbur bırakılmış mühendis var. her sene yayınlarlar mühendis asgari ücreti bilmem ne kadar diye 15 yıllık mühendis zorla alır o parayı.

kendi işini kurmuş mühendise faydası var mı? yok. ilkokul mezunu müteahhitlerin altında taşeron olarak ezilirler bir çözüm bulamaz. en az bedel diye bir ton liste yayınlar. o bedeli alabilene aşk olsun.

işi gücü siyaset olan aidatları yiyen bir zümre var sadece. hükumet öğretmenden mühendis yaptı yapsana orda siyasetini. gıkını çıkarmadılar neden fazladan aidat gelecek diye. ama mesleği ile alakalı olmayan binlerce olayda açıklama protesto falan filan. tamam siyasete karışma demiyorum önce üyelerinle ilgili olaylarda mücadeleni ver sonra sosyal sorumluluğunu yap.

böyle bir kurumdan memnun olmadığın halde istifa edememenin hiçbir izahı yok. odalar kökten kapatılmalı. yok denetim olmazmış safsatasını bırakalım denetim zaten yok. bastır parayı senden bilgilisi yok.
40 entry daha