şükela:  tümü | bugün
  • fizyolojik değil de psikolojik kökenli depresyon, anksiyete, migren, obsesif kompulsif bozukluk, takıntı, yeme bozuklukları, panik atak, parkinson ve kulaç çınlaması (tinnitus) ve benzeri pek çok rahatsızlığa çözüm olduğu savlanan; ilaç kullanmak istemeyen, ilaç yan etkilerinden şikayetçi olan ya da ilaçlara karşı direnç gösteren hastalar için 2002'de depresyon 2007'de de migren tedavisinde fda onayı alan alternatif/yeni nesil tedavi yöntemi. tms (transkranial manyetik stimülasyon ) tedavisinde, beynin (mr'la tespit edilen faaliyeti kusurlu/hasarlı) bölgelerine manyetik akım gönderilerek beynin doğal elektriği aktive ediliyor.
  • bir aile ferdimizin epey bir süre almasına rağmen durumunda herhangi bir değişiklik oluşturmamış tedavi çeşidi. seans bazında ödeme yapılır. seans ücretleri 150-200 tl bandındadır.
  • 3000 volt gerilim altinda 10.000 amperlik bir akımın bir bobin üzerinden 300 mikrosaniye gibi kısa bir zaman aralığında akması ile çalışır. tepe değeri olarak 30 megawatt lik bir güce karşılık gelir bu değerler. uygulamada bu yüksek akımın sağlanabilmesi için eşdeğer direnci çok düşük olan kondansatörler kullanılır.

    karşılaştırma açısından bu güç değerine sahip bir elektrik santrali 15.000 evin elektrik ihtiyacını karşılayabilir.

    bu akımın oluşturduğu manyetik alandaki değişimler nörolojik sistem üzerinde eddy akımlarını indükler. özellikle beyin üzerinde oluşturulan bu akımlar pek çok hastalık için tedavi umudu olmuştur.

    ancak gerek bu hastalıkların tanımlanmasında ve gerekse tedavi sonrasında nesnel bir ölçüm metodolojisi henüz geliştirilememiştir. bu yüzden tms yöntemi mevcut haliyle diğer tedavi yöntemleri gibi oldukça kaba görünmektedir.