şükela:  tümü | bugün soru sor
 • açılımı twisted nematic panel oluyor.

  en büyük özellikleri tepki süresi anlamında diğer monitör panelerine göre 3-4 kat daha hızlı olmalarıdır. bu avantaj size her türlü hızlı görüntü değişiminde veya hızlı hareket eden objelerde ghosting (görüntünün hareket yönü tersine iz bırakması durumu) etkisinin olmaması şeklinde geri döner. bu doğrultuda tabii ki en başta oyunlar için idealdirler.

  ancak; izleme açılarının son derece dar olması, renk genişliği (gamut) , siyah kalitesi, kontrast gibi konularda rakipleri (ips & mva) kadar başarılı değillerdir. yani hız elde ederken oyunlar da dahil olmak üzere görüntü kalitesinden feragat edersiniz.

  bu sebepledir ki örneğin fotoğraf-video işleyen birisinin tn panel kullanması söz konusu olamaz ya da olmamalıdır. veya mesela günümüzde tn panelli bir televizyon olamaz, olmamalıdır.

  hiçbir şeyden ödün vermek istemiyorum derseniz de çare oled tabii ki...
 • teknolojinin yüz karası. en azıdan 2018 yılı itibariyle bunu söylememiz mümkündür.

  -renkler desen renk değil.
  -görüş açısı berbat.
  -kafanı 10 derece çevir renkler allak bullak oluyor.

  kısacası günümüzde tn panel kullanan monitör ve notebook cihazlarından uzak durun. biraz daha para verin ips panel veya daha iyisini tercih edin.
 • dikkat etmeyerek aldığım laptopta bulunan panel türü ekran yansıyor renkler her açıda farklı ve özellikle film vs. izlerken insanı çileden çıkarıyor.