• açılımı twisted nematic panel oluyor.

en büyük özellikleri tepki süresi anlamında diğer monitör panelerine göre 3-4 kat daha hızlı olmalarıdır. bu avantaj size her türlü hızlı görüntü değişiminde veya hızlı hareket eden objelerde ghosting (görüntünün hareket yönü tersine iz bırakması durumu) etkisinin olmaması şeklinde geri döner. bu doğrultuda tabii ki en başta oyunlar için idealdirler.

ancak; izleme açılarının son derece dar olması, renk genişliği (gamut) , siyah kalitesi, kontrast gibi konularda rakipleri (ips & mva) kadar başarılı değillerdir. yani hız elde ederken oyunlar da dahil olmak üzere görüntü kalitesinden feragat edersiniz.

bu sebepledir ki örneğin fotoğraf-video işleyen birisinin tn panel kullanması söz konusu olamaz ya da olmamalıdır. veya mesela günümüzde tn panelli bir televizyon olamaz, olmamalıdır.

hiçbir şeyden ödün vermek istemiyorum derseniz de çare oled tabii ki...
  • teknolojinin yüz karası. en azıdan 2018 yılı itibariyle bunu söylememiz mümkündür.

-renkler desen renk değil.
    -görüş açısı berbat.
    -kafanı 10 derece çevir renkler allak bullak oluyor.

kısacası günümüzde tn panel kullanan monitör ve notebook cihazlarından uzak durun. biraz daha para verin ips panel veya daha iyisini tercih edin.
  • tn panel kullanacağına crt monitör kullan daha iyi.
  • gözün içinden geçen ıps panelin yanında candır can.

bir de gerçekten 1 ms gecikme ile oynarsınız.
  • 2022 yılı itibariyle yasaklanması gereken ekran paneli. utanç kaynağı bir teknoloji. 21. yüzyıla yakışmıyor.
  • bu panele sahip bir monitörü neden almamanız gerektiğini şu videodan anlayabilirsiniz :

https://youtu.be/1ikmusbf-9w?t=228
  • o kadar kötürdür ki azcık yerinizden kaykılınca görüntü kararmaya başlar.

ips panele karşı tek üstünlüğü input lag. onun dışında gaming monitör diye bu tip bir mönitör karşınıza gelirse itibar etmeyin.
  • kardeşime tn panel monitör aldığım için zaman zaman vicdan azabı çekiyorum.

144 hz gaming olması da kesinlikle kurtarmıyor. almayın aldırtmayın.
  • tn panelli bir laptop aldım fakat bunu aldıktan sonra öğrendim . tek tavsiyem almayın!
    2012 yılında aldığım laptop ile yan yana koyup ekranlarına bakıyorum, göz sağlığım için eski laptopu kullanmaya devam mı etsem diyorum.
hesabın var mı? giriş yap