şükela:  tümü | bugün
  • türkiye odalar ve borsalar birliği başkanı rifat hisarcıklıoğlu'nun, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı ile iş mahkemelerinin yükü azalacak diye pazarlanan zorunlu arabuluculuk sisteminin aslında işveren için çıktığını anlatan şaka gibi açıklamalarıdır.

sonra niye iş kazası yaşanıyor, niye işçilere hakları verilmiyor diye soracak olursanız diye giriyorum bu entryi.

--- spoiler ---
    türkiye odalar borsalar birliği’nin (tobb) 74. genel kurulu tobb ekonomi ve teknoloji üniversitesi’nde geniş bir katılımla gerçekleştirildi. tobb başkanı m. rifat hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada iş dünyası olarak kendilerine güvendiklerini belirterek, “hedeflerimiz büyük. türkiye sadece bölgesinin değil, dünyanın ekonomik devi olacak” dedi.?

...

değerli arkadaşlarım, kültürümüzde güzel bir söz var: “zorlaştırmayın, kolaylaştırın”. biz de iş ve yatırım ortamı önündeki engelleri tespit edip, hükümetimizle birlikte kaldırdık.

...

iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı, kobi’lerimize büyük yükler getiriyordu, bunları kaldırttık.

...

büyük sıkıntı yaşadığımız bir başka alan, yargı sistemiydi.
    özellikle iş mahkemelerindeki davalarda, işveren yüzde 99 haksız çıkıyordu.

bunu değiştirmek üzere, zorunlu arabuluculuk sisteminin uygulamaya alınmasını sağladık.

aylar, hatta yıllar süren davalar, artık günler-haftalar içinde çözülüyor.

bu vesileyle, bizlere her zaman destek olan sayın cumhurbaşkanımıza, başbakanımıza, bakanlarımıza ve meclisimize, bizimle birlikte çalışan, emek veren bürokratlarımıza, camiamız adına teşekkür ediyorum.
    --- spoiler ---

kaynak 1
    videolu kaynak 2
  • başka hangi ülkede bu kadar temiz bir itirafa rastlarsınız, bir düşünün :)
  • uyum yasaları ile gelen her şey yavaş yavaş geri alınıyor bu da itiraflardan birisi.
  • madem bi boka yaramıyor bi aydır bunun sınavında soracaklar diye o mevzuatları neden okuyorum? allah belanızı versin hukuktan haktan nasibini almayan insanlar:/ bi yasa ile hiç bi hak hukuk bırakma
    daha dün dedim ki “ vay be ne yasalar varmış, işçileri koruyan mevzuatlar falan” her ne kadar denetleme yapılmasa da yasa var dedim olana bak arkadaş.
  • akp kimi temsil ediyor sorusunun cevabıdır.
  • hamdolsun iş kazalarında hindistan ve çin'in ardından 3 . sırada geliyoruz dese tam olacak açıklama.