şükela:  tümü | bugün
 • nirvana'nın drain you parçasında adı geçen bebeklerden biri.diğeri için;
  (bkz: kurt cobain)
 • 1969 washington dogumlu muzisyen, feminist aktivisttir.

  diy hareketini feminizmle birlestirmis, punk ruzgarina hayvan kadar "femme" yazmistir. ozellikle bikini kill'de caldigi zamanlarda, anarsizmin doruklarinda o kadar gezmislerdir ki can guvenlikleri ciddi tehlike altina girmistir. irkcilik karsiti, cinsiyetcilik karsiti, kapitalizm karsiti ve olabildigince rahatsiz edici sarki sozleri yazdilar.

  konserlerinde kadinlarin cinsel tacize ugramasina ofkelenip, mosh pit'i "women only" haline getirdiler.

  kurt cobain ile, courtney love'dan once bir iliski yasamistir- ancak cobain hakkinda ya da iliskisi hakkinda kamuya tek bi bilgi aciklamayi reddetmistir. insanlarin bunun uzerinden para ve popularite kazanmasini karaktersiz bulmustur.

  kurt cobain'in buyuk aski oldugu soylenir.

  aneurysm, tobi'yi geri kazanmak icin yazilmistir-- "i love you so much it makes me sick", tobi ile ilk tanismalarina atifta bulunur. kurt gidip kusmus tobi ile ilk tanismalarinda. (ariza asklar da bi tuhaf oluyor)

  tobi, fab (feminist action brigade)'i kurmustur- internet ve yayinlar yoluyla feminist hakerete katkida bulunan bir "book club"dir bu.

  erkeklerin gruplarinda ara ara muzik yapmaya devam etse de, feminist hareketi surdurmektedir ve kadinlari kendi muziklerini yapmaya tesvik etmektedir.

  adetten madem, detayli bilgiler falan bi seyler: http://en.wikipedia.org/wiki/tobi_vail
 • sadece drain you ve aneurysm değil, 90/91 döneminde yazılan şarkıların çoğu bu hatun kişisi hakkındadır, ki bu da nevermind'ın nerdeyse tamamına tekabül eder. heavier than heaven'da bu konu detaylı bir şekilde anlatılıyordu, hatta kurt courtney ile çıkmaya başladıktan sonra courtney'nin olduğu konserlerde lounge act'i, şarkı çok bariz tobi hakkında olduğundan ve courtney kıskançlık krizi çıkarttığından, çalmıyorlarmış. (bkz: #7600695)
 • kurt'un büyük aşkıymış hanım kız
 • ınternette denk geldigim rastgele bir yoruma gore, rancid'in olympia wa sarkisi, ki cok guzel sarkidid, da bu hatun uzerine yazilmis.

  ne hatunmus be.

  http://songmeanings.com/m/songs/view/34879/

  ekleme: ne kadar hosuma gitmese de sanirim dogru bu olay. http://audiography.livejournal.com/2044555.html
 • kurt cobain'in " seni öyle çok seviyorum ki midem bulanıyor."* dediği kadın. tobi öncelikle bir bateristti ama gitarda çalabiliyordu. kurt'un hayalinde, kendisinin kadın karşılığıydı. ilişkileri gizlilik içinde başladı. kurt onunla ilk kez yattığında hala tracy'yle yaşıyordu. kurt tobi ile olympia'lı grup "go team" de çalarken tanışmıştı. kurt, tobi'yle olan ilişkisinin her adımında bir özgüven mücadelesi verdi. kurt, 6 ay bile çıkmadıkları tobi ondan ayrılınca yıkıldı. içine kapandı, kendinden nefret etti. kendini müziğe ve resme verdi, bu acıyla şarkılar besteledi. bu yeni şarkılarda hiddet, pişmanlık, yakarış ve katıksız bir bunalım vardı. ayrılıklarını takip eden 4 ay boyunca kurt yarım düzine şarkı yazdı. bu unutulmaz eserlerin hepsi de tobi vail hakkındaydı.
  bunlardan ilki, onu geri kazanmayı umarak yazdığı aneurysmdi. ama bunu ummaktan kısa kısa süre sonra vazgeçti ve daha önce birçok bestecinin yaptığı gibi, şarkılarıyla içindeki derin üzüntüyü ifade etmeye çalıştı. bu şarkılardan birine önce "formula" adını verdi, sonra drain you şeklinde değiştirdi. "one baby to another said, "i'm lucky to have met you." şeklindeki dizelerde tobi'nin ona söylediği sözlerden alıntı yaptı. nakarattaki, " it is now my duty to completely drain you." dizesiyle de hem tobi'nin onun üzerindeki gücünü kabul etmiş oldu hem de onu itham etmiş oldu.
  tobi'nin ilham verdiği başka şarkılar da vardı, bazen etkisi bu kadar net olmasa da onun hayaleti hepsine musallat olmuştu: loundge act tobi hakkındaydı. lithium şarkısı tobi'den önce yazılmıştı ama sözleri zamanla değişip onunla ilgili hale geldi.
  kurt bunu her ne kadar özel olarak belirtmese de, en meşhur şarkısın "smells like teen spirit" de elbette başkası hakkında olamazdı, hele ki "she's over-bored and self-assured" dizesiyle. bu şarkı birçok şeyden etkilenmişti ama bazı dizeler tobi'yle doğrudan ilişkiliydi. kurt bu şarkıyı ayrılıklarından kısa süre sonra yazdı, ilk taslakta yazdığı bir dizeyi ise sonradan çıkardı. "who will be the king and queen of the outcast teens?" kendi hayal dünyasında bu sorunun cevabı bir zamanlar kurt cobain ve tobi vail'dı.*
 • bir deodorant markasının kokusunu yoğun olarak kullanmasıyla tarihin en efsane şarkılarından birini yazdırmış kadın. kathleen hanna acaba kurt cobain uyurken onun evinin duvarına ‘kurt smells like teen spirit’ yazmasa idi nirvana tarihi ne şekilde işlerdi?

hesabın var mı? giriş yap