şükela:  tümü | bugün
 • interlökin-6 reseptörlerine antagonistik etki gösteren humanize monoklonal antikordur. bir immünsupresan ajandır dolayısıyla. piyasa adları actemra ve roactemra'dır. romatoid artrit ve juvenil romatoid artrit esas endikasyonlarını oluşturur. bunlar dışında castleman hastalığı ve nöromyelitis optica da başarıyla kullanılmıştır. en sık yan etkileri: üst solunum yolu enfeksiyonları, nazofarinjit, hipertansiyon, baş ağrısıdır. (en fazla %10 görülmüştür.) bunun dışında semptomsuz karaciğer enzim yükselmeleri ve total kolesterolde artış görülmüştür. nadir fakat ciddi yan etkileri: gastrointestinal perforasyon ve anafilaksidir.(3/1000'den daha az görülmüştür.) kontrendikasyonları: devam eden enfeksiyon ve latent tüberkülozdur.

  not:sadece fikir verme amaçlı yazılmıştır.
 • şu an için az sayıda hasta üzerinde denense de, sars-cov-2 virüsünün neden olduğu covid-19 hastalığı tedavisinde olumlu sonuçlar veren, esas olarak romatoid artrit tedavisinde kullanılan ilaç. tocilizumab, napoli'de iki çok ağır covid-19 vakası üzerinde denendi ve 1-2 gün gibi bir kısa sürede hastalarda önemli iyileşme bulguları gözlendi. daha önce çin'de de covid-19 tedavisinde kullanılan ilaç iran'da da denenecek.

  11-03-2020 - italyan ansa haber ajansı haberi (ingilizce)

  11-03-2020- la repubblica gazetesi haberi (italyanca)

  11-03-2020 - il fatto quotidiano gazetesi haberi (italyanca)

  11-03-2020 - iran front page haberi (ingilizce)
 • covid-19 komplikasyonları için iyi sonuçlar veren ilaç. ıl-6 inhibitörü.
 • daily mail yazmış: çin'den gelen haberlere göre çok ciddi 20 korona virüs hastasına tocilizumab verilmiş 19 'u tamamen iyileşmiş.

  yüzde 95 başarı.. https://www.dailymail.co.uk/…-scientists-claim.html