şükela:  tümü | bugün
 • academic ielts ten iki defa 5.5 aldıktan sonra, 6 alabilmek için başladığım kurs. 3 hafta içerisinde yaklaşık 17 saatlik dersin sonunda sonuçlarımı, yine bu mecradan paylaşacağım sevgili suserler takipte kalın lütfen.

  edit: writing: 5-->6 reading: 5.5-->6.5 listening: 5.5-->8.5 e yükseldi sayelerinde :) kurs araştıran herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ederim arkadaşlar.
 • uzun süredir hayatı cin gibi yaşıyordum, öyle ki türkiye şartlarında zokaya yıllardır gelmedim diyebilirim, işte tüm o sıyrılmışlıklarım bu tödok denilen kursta patladı, yıkıldı, yandı, yok oldu. kaldığım yere çok yakın olması, internetteki yorumlara güvenmem, "aman ielts için bir yere para bağlayayım da çalışmak için kamçılanayım" gibi düşünceler yüzünden buraya çok yüklü bir para gömmüş bulundum. abartmadan söylüyorum bu kurs üzerine bir akademik çalışma yapılması gerekir. türkiye'de işlerin ne kadar denetimsiz, kontrolsüz ve ticari gittiğinin küçük bir numunesidir. sadece iki hocası bulunur, eyvallahı var speaking derslerine giren profesyonel olmasa da amatör bir şekilde size katkıda bulunabilir. ancak diğer üç section'ı işleyeceğiniz "öğretmen" ingilizce denilen şol lisanı kavrama ve konuşma konusunda lise öğrencileriyle yarışır. telaffuzu ve cümlelerden çıkardığı anlamlardan elimin ayağımın titrediğini bilirim... peki ders mantığı nasıl? internette malum ortamlarda bulabileceğiniz hazır sınavları size ödev olarak verir, sonraki derste de halihazırda ezberlediği cevapları herhangi bir argüman getiremeden şöyle olacaktı, böyle olacaktı şeklinde sıralar. niye derseniz, tatmin edici cevap alamazsınız, işte şu paragraf zaten şeklinde bellenmiş yanıtlarla moral bozukluğu yaşarsınız. işin en tuhafı, kursun gidip gelen öğrencilerle hiç boş durmamasıdır. yani nasıl bir durumsa, şikayet edip ayrılan yahut internete olumsuz yorum bırakan görülmemiştir. sanırım bu kadar insan yanılıyor olamaz, bende bir sorun var, o kadar parayı buna gömmüş olamam diye kendini telkin ediyor insanlar. yalnız şu konuda haklarını vereyim ki, tam bir pazarlama başarısı. internetteki "yorumlar", çok zekice kurgulanmış. hiç abartıya kaçılmamış. internet sitesinin profesyonelliğinden ve asıl fiziksel mekan ile alakası olmayan stok fotoğrafların ikna ediciliğinden söz etmiyorum bile... özetle, forumlara güvenip halt yemeyin. herkes benim gibi saftirik değildir diyerek gelip burada da başlığını açmamıştım, bu bahisle buraları kirletmeyeyim demiştim ki, açılmış başlığına denk geldim... bu yüzden de entry girmek şart oldu. aman arkadaşlar. uzak durun. yanına yaklaşmayın. güvenin bana. sakın...

  şimdi sorunuzu duyuyorum: "peki ne yapalım?" reading ve speaking tamamen sizin idman temponuza kalmış iki pasif section. bol bol deneme yapacaksınız kendinize, zaman tutacaksınız bunu yaparken. zaten bunların sabit cevapları var, subjektif değiller. malum ortamlarda yığınla cambridge kaynağı var, güncelleri öncelikli çözün. writing ve speaking ise aktif sectionlar. bunlar için yabancıların hazırladığı (bu kişilerin çoğu eski examiner) pek güzel çalışma setleri var, podcast ve skype üzerinden gerçekleştiriliyor olay. sanırım 40-45 dolar oluyor en pahalısı, işte oralara takılın. ki speaking konusunda da az çok kendinizi bilirsiniz, orada da sorulacak sorular beklendiktir, bunların da çalışma kağıtlarını bulun ve soruları kendi kendinize sorun yanıtlayın. zaten youtube canlandırma video dolu, açın izleyin... akıcı, anlaşılır, temiz şekilde bunları cevaplayabiliyorsanız 6.5 - 7.0 puanlarına doğru yolunuz açık... zurnanın zırt dediği yer writing oluyor tabii. bunun değerlendirmesini doğrudan insan faktörü (examiner) yapıyor, sabit bir cevabı yok, işin içinde biraz subjektiflik de var. burada kendinizi tartmanız çok güç. işte hoca burada şart, online eğitim setlerini de bunun için önerdim. ne güzel anadili olan insanlar değerlendirsin işte durumunuzu... iyi diyorsun güzel diyorsun da ben galiba yüklü para bağlamadan yapamayacağım bu işi diyen varsa, tamam diyorum eyvallah borç yiğidin kamçısı fakat bu "kursa" bulaşmak yok, tamam mı? hadi kolay gelsin.

  not: bu yazı, amacı en az 6 olan, akademik veya organizasyonel ülküleri olduğu varsayılan insanlara atfen yazılmıştır.

  edit: mesajlar geliyor, teşekkür içerikli ve daha detay soran... balın üstüne kaymak koyalım öyleyse:

  -reading: ingilizce okumayı seveceksiniz. açın wiki okuyun. illa ki ilginizi çeken bir konu bulursunuz. bir futbol kulübü, bir anime, bir aktris, tarihten bir şahsiyet?
  -listening: sadece training set çözmek yok. onu zaten yapmak şart. önemli olan kulağınıza sınava yönelik ingilizce girecek. eğlenceli ve günlük podcastlerden çok, sınava yönelik önerim bbc dinlemek olur. yükleyin bbc international news uygulamasını akıllı telefonunuza, günde şöyle 20 dakika dinleyin, her şeyi anlamanıza gerek yok, zamanla kulağınız öğrenecek.
  -writing: 2 farklı task tipi var. her ikisinde de şablon cümleleriniz olacak. beyin tıkanması yaşadığınızda onlar gelecek aklınıza. bağlaçlar, kalıplar, zarflar yerinde ve kararında olacak. bol bol writing yazacaksınız, eliniz alışacak. burası hem zevkli hem de biraz gerebiliyor.
  -speaking: ingilizce anlayan birisini bulun, size sorsun cevaplayın. hiç mi yok böyle biri? en kötü kendi kendinize konuşun. sesinizi kaydedin. dinleyin. burada da bağlaç, kalıp ve zarflar önemli. cümleler havada kalmasın...

  şunu da unutmayın ki speaking esnasında karşınızda profesyonelliği gereği mimik emaresi göstermemesi gereken, renk vermemekle mükellef robotik bir insan oturacak. romantizm akımına yenik düşüp kendinize bunu sorun yapmayın, öyle olması normali ve doğru olanı, en baştan beni sevmedi ya falan demeyin lütfen. yine türkler'in çok yaptığı bir iş olan eeeh, ııııh, uhmm yapmak da yok. tıkandığınız zaman kullanılacak tümceler vardır, onlara sarılacaksınız. "let me think about this please" deyin ve bir soluk alın.

  --- kurumun cevabına cevap ---

  görüyorum ki tödok, eksisozluk hesabı aracılığı ile bir mesaj yollamış. öncelikle fikir belirtme hakkını sonuna kadar savunan biri olarak saygı duyarım. elbette cevap hakkı doğar. yalnız ben sözlükte sekiz yıldır yazan ve ticari entry girmediği vâki olan biriyim, bu kanallardan da takip edilebilir. buna rağmen ben şahısların "kişiliklerine" yönelik hiçbir tahkir unsuru kullanmamış ve sadece tecrübelerimi dile getirmişken, tarafım için "olumsuz davranış sergileyen öğrenci" tabiri kullanılmasını talihsiz bir açıklama olarak görebilirim ancak. kurum olarak eleştiriye daha fazla açık olun, kendi özeleştirinizi yapın, kendinizi daha ileriye taşıyın ve o zaman bu entry'i değerlendirelim. gayet makul savlarla düşüncelerimi belirttim, sitede gerçek fiziksel mekanla alakası olmayan stok fotoğraflar kullanıldığı mı yalan? yoksa ders işleme sürecini anlattığım kısım mı yanlış? hocalarımız diye bahsetmenize rağmen iki hocanız olduğunu söylemem mi gerçek dışı? eğitim materyalleri ile ilgili olarak ise hiçbir eleştiri getirmedim, materyaller ve verilen çalışma kağıtlarının hepsi çok doğru ve isabetli seçilmiş. fakat sorun şu ki, bunların hepsi internette bulabilene var ve zaten cambridge'ın resmi kitabından çalışılıyor, başka ne olacaktı ki? ben materyali değil, o materyalin işleniş şeklini eleştirdim. ben bu kursa katıldım, ispatı da benim kelâmımdır ve memnun kalmadım. bu kadar basit, bu benim tabii hakkım. kimsenin de şahsına yönelik hiçbir ithamda bulunmadım, satılan hizmetin niteliğiyle alakalı kişisel yorumumu yaptım. top sizde şimdi, özeleştiri yapın. mesela, uzman hocalarınızı tanıtsanıza web sitenizde görelim? nerede okumuşlar, hangi sertifikasyonlara sahipler, en son girdikleri ielts sınavından nasıl bir derece elde etmişler? kurumunuzda öğrenci olmuş öğrencileri söylemiyorum fakat; başarılı öğrencilere ait bir tomar ielts skoru var elinizde ve bunları medar-ı ifithar olarak tutuyor ve gösteriyorsunuz ya onu demiyorum. bizzat hocalarınıza ait sertifikalar ve yurtdışında elde ettikleri "uzman" sıfatının ispatını soruyorum. neyse konuya dönelim, kurumsal eğitimler sekmesi var mesela sitenizde, ne güzel kurumlara da eğitim veriliyor demek. peki referanslarınız hangi kurumlar, bugüne kadar kimlerle çalıştınız, uluslararası iş yazışması şakaya gelmeyecek, yanlış anlaşılmalara asla yer olmaması gereken çok ciddi bir konudur, bu konuda "hocalarınızı" nasıl profesyonelleştirdiniz? sitenizde stok fotoğraflar değil bunlar olsun ki, insanlar -sizin dediğiniz gibi- kanıtlarıyla ikna olsun. son olarak, internette bir şey hakkında olumsuz bir yorum yoksa orada bir sıkıntı vardır.

  --- kurumun cevabına cevap ---
 • entry'i giren arkadaşın daha önce sınava girdiğine dair şüphelerim var açıkçası. aldığı nottan varsa değişimlerden sözetmemesi beni ciddi şüphelere sevk ediyor çünkü. ayrıca kursa gittiğim müddet boyunca memnuniyetsiz ne bir insan gördüm ne de amacıma ulaşamayıp ortalığı yıkan. ben ki çok evhamlı bir insanımdır ve hocam en küçük sorunumda mola sürelerini bile bana yardımcı olmak için ayıran eksiklerimi anlayamadıklarımı tespit edip yöntemini değiştiren biri olarak aklımda sonsuza kadar kalıcaktır. bu girdiyi yazmamın sebebiyse diğer kurslara göre çok makul fiyatlarla insanları amacına ulaştırmaya çalışmalarıdır. maksat siz sevgili sözlük üyeleri ve burayı okuyan insanlar karalama kampanyası değil gerçekleri görsün. aklında şüphe kalan arkadaşlar olursa sınav sonuç belgelerimi de gösterebilirim. bu platformu yararlı kullanmaya çalışan her insan da doğruyla yanlışı da çok rahat ayırt edebilir eminim.
 • kendilerinden gelen cevap metni şu şekildedir: "tödok ielts kursları hakkında yapılan olumsuz yazıya istinaden, kurumumuz hakkında hiçbir platformda şikayet bulunmamaktadır. eğitimlerimizi yurtdışı mezunu uzman öğretmenler vermektedir. en doğru kaynaklar üzerinden çalışmalar yapılmaktadır. nasıl ki olumsuz eylemler içerisinde bulunan kurumlar var ise, olumsuz davranışlar sergileyen öğrencilerde vardır. bunun önüne geçmek mümkün değildir. ispatı olmayan yazı ve düşüncelere itibar etmeyiniz. saygılarımızla"
 • bizzat eğitim aldığım ve başarılı olduğum güzide bir kurumdur. 'en iyi ielts kursu' cümlesi gayet yakışır. overall da 6.5 skorunu gördüğümde kastamonu köçek oynamıştım.
  sınava dair ne varsa çalıştırılıyorsunuz. kurallar ve taktikler %100 aşılanıyor. reading de şak diye cevaba ulaştırıyor hoca. writing ve speaking de nasıl fikir üreteceğiniz aklınıza hipnoz ediliyor sanki.. esnek ders saatleri ile günler ve haftalar su gibi akıp gidiyor.. ve ilginçtir hocalar kaç alacağınızı garanti biliyor.
  hayallerime, vaktime ve parama sahip çıkıp karşılığını verdikleri için gönülden tavsiye ederim kendilerini..

  kulağa küpe: böyle temiz ve güzide kurumların bir çocuk , bir ağaç gibi korumaya ihtiyaçları vardır. koruyun büyüsün!
 • ielts ve toefl eğitimini birebir veren butik bir eğitim kurumu. toefl eğitimleri sonucunda 89 aldım. benim için çok iyi skor. gayet şıkıdım şıkıdım yani.
  disiplin ve kural biçiminden devlet işleyişinde bir kurum gibi. elli saatlik program satın almıştım. alt yapınız güzel ve dediklerini (ödevler) yapacaksanız bu iş için iyi bir yer, öneririm..
 • dostlar bu kursa yazılmalı mılıyım lütfen cevap verin-yeşillendirin