1. toefl internet-based testing in kisaltmasidir, ozetle yeni nesil toefl'dir, ogrencilerin iletisim yetenegini olcebilecegi iddeasi tasir.
  2. türkiye'de mart 2006'dan itibaren uygulanmaya başlayacak olan sınav. sınavdaki değişiklikler; speaking part'ın eklenmiş olması, writing essay kısmının 2'ye cıkması, structure bölümünün kalkması ve readingin 300-350 kelimeden 700-750 kelimeye cıkması.
  3. kaplan'ın toefl ibt kitabı -henüz tam anlamıyla bakmaya fırsatımın olmadığı ancak toefl cbt'si bayağı iyi olduğu için bunun da iyi olabileceğini tahmin ettiğim kitap-, ankara'da olgunlar sokağında 15 tl.
  4. sınav merkezindeki görevliden aldığım bilgiye göre türkiyede 24-25 mart civarında başlayacak olan sınav.
  5. structure bolumunun kaldirilip yerine speaking bolumunun getirildigi, speaking disinda reading, listening ve writing bolumlerinin bulundugu, 10 dk'lik arasi ile birlikte sinav saatinin yaklasik 4 saat surdugu, note-taking'e izin verilen 140$lik sinav. reading bolumunde verilen ozeti tamamlamak ve writing bolumunde 50 dk'da 2 tane essay yazmak gerekiyor.
  6. 28 nisan 2006 itibari ile mersin ve adana'da uygulamaya konulmus olan sinav. mayis ayinda ise ankara, izmir,konya ve istanbul'da yapilmaya baslanacak.
  7. toefl'da gelinen son noktadır. yepyeni olması nedeniyle çalışacak kaynak eksikliği baş göstermiştir; bu da adayları sıkıntıya sokmaktadır. herhalde milletin sınava geldiğinde apışıp kalmasını önlemek düşüncesiyle bilmerk 31 temmuzdan itibaren 1 saatlik ibt tanıtım seminerleri düzenleyecek imiş. inşallah bu sayede sisteme biraz daha aşina olacak, sınava daha rahatlamış bir şekilde gireceğiz. seminer tarih ve saatleri bilmerk'in sitesinden öğrenilebilir.