şükela:  tümü | bugün
  • ortalama ingilizce sahibi birinin 15 günlük bir çalışma ile 900 üstü alabileceği sınav. hala girmek isteyen olursa 990 almış biri olarak bir kaç da tavsiyem olacak.

öncelikle sınav toefl'a göre çok kolay (toefl'da yamuluyorum evet).

toeic için bruce rogers'in bir kitabı var, kitapçılara sorarsanız onlar da sadece bruce satıyorlar zaten. şimdi, piyasada dolaşan bulabildiğim 4 kitap arasında en faydalısı bruce'unki oldu. diğer kitaplar, bu sınava göre dahi oldukça basit kaçıyorlar ve sadece kendinizi tatmin etmenizi sağlar. o sebeple vakit kaybından öteye geçemiyorlar.

akabinde, çalışırken listening kısmıyla vakit kaybetmesinler. reading daha önemli ki asıl gramer eksiklerinizi bu kısmı çalışırken görebilirsiniz. ingilizce dinleme ve anlama meselesi, kanımca, bir iki haftada gelişebilecek bir şey değil, dolayısı ile de bruce dahil listening çalışmalarının size pek bir getirisi olacağını sanmıyorum. ancak zamanınız (1 ay, 2 ay gibi) var ise ve dinlemede eksik olduğunuzu düşünüyorsanız, birebir pratik, film vs artık nasıl bir ortamınız var ise gayret göstermeniz.

dediğim gibi, writing kısmında ilk yarıda kelime + gramer yapıları soruyorlar. ikinci yarı ise okuduğunu anlama. yalnız, toefl'dan farkı, burada makaleler yerine iş yazışmaları, ilanlar, dilekçeler vs var. ve tabii daha kolay.

sonuç olarak da 990 puan geniş bir yelpazede veriliyor. yani bir iki yanlışınız varsa yine 990 alıyorsunuz. full çekseniz de 990 alıyorsunuz. bir nevi dile hakimiyette kategorilendirme yapılıyor ki amaç da bu zaten (iyi, orta, kötü gibi)

tek başına bir işe yarayacağını sanmıyorum. ancak toefl yerine toeic'le kabul alan bir yer biliyorsanız ve istiyorsanız, toefl başka da işinize yaramayacaksa, toefl'a tercih edin derim.
  • gayet kolay bir sınavmış. özellikle listening kısmını ortalama bir yabancı dizi izleyicisi rahatlıkla yapar.

listeningte ilk soruyu dinledikten ve cevapladıktan sonra, daha ikinci kısım dinletilmeden ikinci soruyu okursan ve bu şekilde devam edebilirsen çok daha rahat cevaplayabilirsin. bu tüyo sana 100 puan kazandırır bence.

hiç bir hazırlık yapmadan, bırak denemeyi bir tek soru bile çözmeden girdiğim sınavdan

listening 495 üzerinden 410

reading 495 üzerinden 335

aldım. readingin düşük kalması kelime eksiğimdendi. e olsun o kadar da, 20 yıl önceki bilgilerle böyle olur. eğer kelime problemin yoksa ve dediğim gibi takip ettiğin iki üç yabancı dizi varsa totalde 800ü geçmek çok kolay olacaktır.
  • artık yök tarafından tıpkı ielts, toefl gibi kabul edilen sınavdır. 9 ocak 2009 tarihli duyurudaki toeic puanlarının kpds ve üds eşdeğerliği http://www.yok.gov.tr/ adresindeki duyurular kısmından öğrenilebilir. ilginç olan şudur ki, üds ya da kpds 100 puan toeicte 1390 puana denk gelmektedir. ancak toeicten alınabilecek maksimum puan 990'dır. eğer bir yanlışlık yapılmadıysa, yök bu tabloyu tamamen bilinçli olarak oluşturduysa, tek ihtimal bazı ülkerlerde sınava speaking ve writing bölümlerinin eklenmiş olması ve bunlardan alınacak puanların 400 puanı oluşturması. zira başka türlü bir açıklaması olamaz. ancak değişmeyen bir gerçek var ki türkiye'de bu sınava giren birinin alabileceği maksimum puan hala 990'dır.
  • türkiye iş bankası' nın, müfettiş yardımcılığı için 960 puan istediği, ayrıca speaking ve writing içermeyen, sadece listening ve reading' den oluşan sınav. buradan iş bankası' nı kınamayı da borç bilirim. 990 üzerinden 960 nedir yahu? %97'ye tekabül eder. sınav ne kadar kolay olursa olsun, hata payının bu kadar asgari düzeyde tutulması biraz abuk değil mi? aynı iş bankası toefl' dan 120 üzerinden 80 istiyo, ki bu da %67'ye tekabül ediyo. şimdi ben bunu üstüme vazife edinip; zor sınavdan %67'yle, kolay sınavdan %97 almak eşdeğer mi acaba diye iki sınava da girmeye karar verdim. bu ülkede, bi insan evladı 19 yıl boyunca yüzlerce sınava tabi tutulursa, böyle akıl sağlığını kaybeder işte! ilköğretim, orta öğretim, 3 öss, 6,5 yıl üniversite derken... du bakalım, daha kpss'ye de girerim ben 3-5 kere. ceza-i ehliyeti yoktur...

edit: tibaş ve iştirakleri, toeic' in geçerliliğini kaldırmışlar, eylül 2008 itibari ile. ne kadar kolay olursa olsun, bi zikime yaramamaktadır artıkın. benim de sinirlenmeme gerek kalmadı, zira toefl' dan yeterli puanı almaktan gayrı alternatif sunmuyolar.
  • ironik bir biçimde standart test eğitim merkezinde sınav gözetmeni olarak bulunan arkadaşın ingilizcesinin olmadığını kelimeleri telafuz edişinden anladığım anda -neden bilinmez- kendisinden soğuduğum sınavdır.

sınav sonrası edit: soğudum ama 875 imi de aldım. o arkadaşa teşekkür ediyorum.
  • şişli'de bulunan standart test eğitim merkezinde çarşamba ve pazar hariç haftanın her günü sabah ve öğleden sonra girebileceğiniz sınavdır. sınav ücreti* 81€ + kdv(%8)
  • 1979 yılında japon endüstri ve uluslararası ticaret bakanlığı'ndan gelen özel bir istek üzerine toefl, gre, gmat gibi sınavlarında hazırlayıcısı ets tarafından hazırlanmaya başlanan iş ingilizcesi seviyenizi ölçmeye yarayan bir testtir. ülkemizde abdi ibrahim, pricewaterhousecoopers, akbank, oyak-renault gibi firmalar son 1-2 senedir istemeye başlamışlardır. toefl'a göre çok daha kolay bir sınavdır, dünyadaki olayını bilmem ama ülkemizde çok da duyulmuş bir sınav değildir. toefl'a kasmanız daha mantıklıdır bu sınavı vermektense.
  • istanbul şişlide bulunan standart test eğitim merkezinde girilebilecek sınav türü.
  • 200 sorudan oluşan ingilizce yeterlilik ölçen sınavlardan bir tanesidir.
    ilk 100 soru dinlediğini anlama üzerine, sonraki 100 soru ise okuma ve okuduğunu anlama üzerine.
    sınavla ilgili olarak benim önemli gördüğüm, bir kaç şeyi aktarmak istiyorum;
    dinleme kısmında ilk olarak soruları okumak sonrasında dinlemek ve işaretlemek zaman açısından bir artı yaratıyor.
    okuma kısmında ise ilk 40 sorudan sonra uzun metinler geliyor ki bu kısımda biraz özen göstermek gerekiyor çünkü uzun bir metin ve bu metinle ilgili olarak 2-3 soru geliyor.
    son 30 soru bu şekilde olunca ve verilen metinler orta uzunlukta olunca zaman sıkışması yaşanabiliyor, o yüzden okuma kısmında bulunan ilk 40 soruda çabuk davranıp asıl vakit alacak yere daha sıkı girmek iyi olur.
  • ingilizce değil konsantrasyon ölçen ingilizce yeterlilik düzeyi ölçme sınavı.

bu dediğim özellikle listening kısmı ve özellikle hayatında ilk defa toefl toeic ielts sınavlarından birine girecek biri için geçerlidir. daha önce bu sınavlardan birine girmediyseniz, ve toeic puanınız 850 cıvarındaysa daha önce sınava girmiş ve hatta ucundan azcık 'ingilizce test' kültürüne ve o konsantrasyona kendini hazırlamış birinin 990 puanına eşit sayabilirsiniz.

tabi fazla da uçmamak lazım. zaten 800 puan çoğu iş kapısını açıyor. üstünü isteyen yer pek görmedim iş bankası dışında..