şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türkiye oyun geliştiricileri derneği'nin kısaltılışı. ilk çalışmaları içerisinde "konsol oyunlarının ve konsolun kendisinin, bilgisayara nazaran ekstra vergi altında kalması" durumuna el atmak var.
  • türkiye oyun geliştiricileri derneği'nin kısaltması. eski adıyla doged (digital oyun geliştiricileri derneği) olan türkiye'nin en büyük oyun geliştiricilerinin (taleworlds,peak, panteon vb.) kurduğu dernek, bakanlık kararıyla ismine türkiye ekleyerek sektörün ülke adına resmi temsilcisi oldu.
  • kamu yararına çalışan derneklerden olmalıdır. devlette biraz akıl* var ise varını yoğunu oyun geliştiriciler için seferber eder.
    türkiye gibi geri kalmış ülkelerin yazılım ve hizmet sektörleri dışında başka bir seçeneği kalmadı. ekonominin tekrar tekrar çökmesine dur demek için yurt dışına satabileceğimiz ürünlere ihtiyacımız var.
    turizm gibi hizmet sektörleri ve yazılım gibi sanal varlıklar haricinde pek alıcımız yoktur. turizm terör ve hükumet tehditleri nedeniyle baltalanıyor. elde sadece milliyeti olmayan yazılım sektörü ve bunun kolay yolu olan oyun yapımcılığı kalıyor.
    buradan bütün ülkeye ve başkanıma sesleniyorum. oyunculara sahip çıkalım*. geleceğimiz oluyor bizim. yoksa yangın dinmeyecek. ekonomi harap olacak.