21 entry daha
  • hazır araç ortaya tam anlamıyla çıkmamışken birkaç şey yazmak istiyorum. öncelikle tanıtım yapmayı beceremiyorlar. en azından kafalarında tanıtım için bir plan oluşturmuşlar ama bunu pratiğe dökme konusunda çok kötüler. her gün bir detay yayınlama fikri çok güzel ancak yayınlanan bu detay hep aynı cepheden alınmış görüntü üzerine kurulmuş. önce farlarını gösterdiler sonra aynalarını daha sonra da ön ızgarayı. far kısmını gösterdin sonra git yandan siluetini göster veya arkadan göster. ön ızgarayı yakından bir detay olarak göster. benzeri hatayı yayınladıkları videoda da yapmışlar. yerel ezgiler içeren bir müzik kullanalım demişler ama alakasız bir temada müzik kullanmışlar.

umarım bugün tanıtılacak araçta da aynı durumla karşılaşmayız. yoksa lityum yerine nikel kadmiyumpilli elektrikli araba üretirler. *

sonuç olarak seçim yatırımı veya göz boyama çıkmazsa bu proje güzel bir yere gitme potansiyeline sahip. geç de olsa ülkemize ait bir otomobil markasına kavuşmuş oluruz.
  • yerli araba
  • büyük bir dönüşüm yaşayan otomotiv sektöründe yeni bir umut. içten yanmalı motorlar rafa kalkıyor, güç aktarma organları dönüşüyor, bilim kurgu tadında kullanıcı deneyimleri sunabilen sistemler markette yerini almaya başlıyor. oyun değişiyor ve yeni bir oyuncu için hiç de fena bir zaman değil.

mevcut durumda pazar büyüklükleri kabaca şu şekilde;
    asya: 6x
    amerika: 4x
    avrupa: 2x

amerika için -oradaki kanunlar sebebiyle- işimiz zor.
    asya için maalesef çinlilere bulaşmak durumundayız.
    avrupa fena bir başlangıç olmaz kanaatindeyim.

öte yandan;

porter'ın 5 güç modelini kısaca (biraz da lakayıt bir tavırla) irdeleyecek olursak;
    1. sektördeki rekabet: ben hala (rekabetin kanlı olmasına rağmen) e-mobility nin mavi bir okyanus olduğunu düşünüyorum. çünkü artık dünya algoritmik işlerden daha çok yaratıcılık gerektiren işlerin önem kazandığı bir hal aldı. türkiye çok ucuza -dünya ile kıyaslandığında ucuz- yaratıcılığı bulabileceğiniz bir ülke.
    2.sektöre yeni girecek şirketlerin karşılaşabilecekleri engeller, tehlikeler: say say bitmez ama unutulmaması gerekir ki ampül mumun sürekli iyileştirilmesiyle icat edilmemiştir. türkiye için neden oyunu değiştirecek bir hamle olmasın? varsın biraz da kervan yolda düzülsün.
    3. tedarikçilerin pazara olan hakimiyeti: ben biliyorum (inanıyorum diyelim). tedarikçiler çok güçlü.
    4. ikame ürün tehditi: elektrikli otomobil marketi için bu tehdit hep olacak ve artacak ama fiyat/performans ile bunun üstesinden gelebiliriz. yeterr ki markette ürünümüz bulunabilsin.
    5-alıcıların pazardaki güçleri: valla insanlar son 2 yıldır araba almıyor. çin'de bile neredeyse 30 yıldan sonra ilk kez otomotiv satışlarında düşüş yaşandı. belli ki bir şey bekliyor beşer. parası hazır. o şey bu şey neden olmasın?

bence bu işin satışı pazarlaması finansı çok zor ama öte yandan bizi asıl bekleyen tehlike düşük istihdam. bir dizel motorun belki de 3500 alt parçası varken, bir elektrikli motorda bu sayı 300 civarında. üzerine otomasyon, connectivity falan da eklenince kabaca eskiden 10 çalışanla yapabildiğimiz üretimi artık 1 çalışanla hatta yer yer çalışansız yapabilir konuma geliyoruz.
  • lastikleri bridgestone olan ilk yerli ve milli otomobildir.
  • yağmurda eridiği için yağmurlu havalarda test sürüşü yapılamayan araç üreten türkiye otomobil girişimi grubu'nun kısaltması.

edit: yeni bilgiler doğrultusunda güncellenmiştir.
  • bmw tasarımları dışında kolay kolay sedan beğenmeyen bana bile sedanı çok güzel göründü.
  • isim ve tasarım olarak beğendiğim otomobil. ülkemize hayırlı uğurlu olsun. çok dua ettim içinde türk mürk bir şey geçmesin diye hatta togg olsa çok güzel bir isim olur diyordum ve oldu da bence başarılı.
  • inşallah allah bana ileride binmeyi nasip eder. görsel olarak göze hitap ediyor, umarım güvenlik ve kalite olarak da birinci sınıftır.

önemli olan yüzde yüz yerli malı olması değil, önemli olan dünyada bilinen yerli bir markamız olması bundan dış piyasalarda kar sağlamamız ve ülke ekonomisine katkı sağlaması. tabii yan sanayisi de ülkemizde üretilip iş istihdamı sağlayacaksa tadından yenmez, hayırlısı olsun. en büyük adım atıldı, en güzel şekilde gerisi gelir inşallah.
  • “togg”marka değil ama bence marka da olabilirdi.

gerçekten içimiz titredi sedan olanınından bir tane alabilir miyim?
4212 entry daha
hesabın var mı? giriş yap