şükela:  tümü | bugün
561 entry daha
 • sayin cumhurbaskanimizin zorlamasiyla olmayacak iştir. ne zaman bu ülkede serbest piyasa ekonomisi koşulsuz uygulanır, vatandaşa girişimcilik ruhu aşılanır, kayırmacılık azaltılır ve her şeyden önemlisi iş kurmanın ve ticaret yapmanın önüne bizzat devlet ve devlete yakın isimlerce taş konulmazsa bizden de bir emre musk çıkıp uçan araba girişimi başlatır. yoksa boş uğraşların peşinde hayal kirikligi yasamaya devam ederiz.
 • olmasına olur da satış fiyatı makul olmalıdır. yoksa ölü doğacaktır.
  köprü ve otoyollar gibi satış garantisi verilip yüksek fiyat olursa kısa sürede kapanır gider.

  şu an çıkmış olsa en full modelinin fiyatı maksimum 200 bin lira olmalıdır. orta paketleri 160-170 bin lira gibi fiyatlara alinabilmelidir. elektrikli olacağı için bu rakamlarda olmalı içten yanmalı motorlu olsa daha düşük fiyat olmalıdır.

  bu rakamlar değil de 300 binli rakamlarda olursa hiç yapmasınlar.
 • türk insanının gazını almak için ortaya çıkarılmış bir proje ve değişik şekillerde devlet tarafından destekleniyor.

  bizim ülkede bir firmanın araç üretmek istemesi ve bunun bazı parçalarının ya da tümünün dışarıdan gelmesinin prensip olarak yanlış bir tarafı yok. günümüzde otomotiv firmaları gerçekten birçok konuda içiçe geçmiş vaziyette. toyota dizel motoru renault'dan alıyordu en son. kendileri için ekonomik olduğu müddetçe bu ilişkilerde problem yok. problem olan taraf bu girişimin hangi inisiyatifle başladığı, nasıl devam ettiği ve sonuçlarının bize nasıl yansıdığı.

  dolayısıyla konunun bu açıdan tartışılması gerekiyor. yerlilik, millilik oranı gibi sadece bizim gibi sadece semboller üzerinden konuşabilen ülkelerde önemsenen kriterlerin dünyada geçerliliği yok maalesef. şirket tasarım yapıp üretimi çin'de hallediyor ve bir sürü para kazanıyor mesela, kar ettiği müddetçe bu iş modeli gayet de normal.

  normal olmayan bazı "yerli" olarak addedilen girişimcilerin devlet tarafından teşvik edilmesi ve elde edilen sonuçların propaganda aracı olarak kullanımı. açıp biraz araştırma yapan bu işin savunma sanayii tarafında başladığıni görebilir. bir sürü eski müteahhit bu aralar savunma sanayii işlerine girmiş durumda. devletin kendi stratejik silahını üretmek istemesi değil, bu silahı sürekli kendini destekleyen bir zümreye vermesi ve kendinden görmediği "%50"nin vergileriyle finanse etmesi anormal olan. bu süreçten sonra da zaten memleketin her tarafına fenni gübre gibi yayılmış milliyetçilik ve islamcılık soslu propaganda. hem yandaş isadami kazanıyor hem de bu durumun bir şekilde yanlış olduğunu hisseden kitleler milliyetçilik etkisiyle sessizleşiyor. halbuki işin ehli girişimciler liyakat gözetilerek desteklense belki çok çok daha faydalı projeler üretilecekken daha güdük projeler ortaya çıkıyor.
  yani demem o ki bmc'nin sancak ailesine geçişi ve bu dönemde belirli ailelerin gelirinin inanılmaz artışı ile kendi gelir atışlarını kıyaslamalı ve farkı bu şekilde görmeli insanlar. kendi öznel görüşüm de eğer çok profesyonel insanlar tarafından yönetilmeyecekse bu kafa yapısıyla bu projenin fiyasko olduğu.
 • olmayan proje.

  fabrika olmadan araba mı olur?

  yerli olmadan milli mi olur?

  gaz aldılar ve bitti. her zaman yaptıkları gibi.
 • klasik, "-mış" gibi yapılan, yapıyor görünmek için yapılan, şov amaçlı işlerden biridir.

  her 2-3 senede bir bu işi hortlatıp halkın gazını alıyorlar. halk da afiyetle yiyor. ben 2 gündür izlediğim videolardan anladım ki artık bu millet adam olmaz. sayar, söver şikayetin allahını eder, bizim kafamızı ütüler ama yine gider oyunu malum şahsa verir. olan yine bizim yıpranan sinirlere, tükenen ömre ve sağlığa olur. bu ülke bizim değil artık. ben kabullendim, onların... bırakın kendileri çalsınlar, kendileri 'dünya lideri'cilik oynasınlar. tez zamanda daha yaşanılası topraklara göç etmeden huzur ve mutluluk yok artık bize buralarda. üzgünüm.
 • (bkz: sülün osman)
 • ahahahaha kanal istanbul gibi götte patlamış proje.
 • (bkz: ercüment ovalı)’nın aşısı gibi oldu bu da :)
 • yapılmasına yapılır da sonucunda casper marka laptoplar ne kadar yerli ise o kadar yerli bir şey çıkar ortaya. montajdan ibaret olur.
79 entry daha