şükela:  tümü | bugün
  • “bunun araştırmasını yaptık. marka yaratmadan tasarıma kadar dünyanın en iyileri ile çalıştık. doğuştan elektrikli yapabilen çok fazla şirket yok. o teknolojiyi edinmiş partnerlerle bu süreçte beraber çalışarak geliştirme yapıyoruz. aracın elektrikli motoru için bosch ile görüşüyoruz. aracın bataryası için çin ağırlıklı 6 firma ile gizlilik sözleşmesi imzaladık. bunlardan biri ile anlaşacağız. araç entegrasyonu konusunda teknoloji partneri olarak alman mühendislik firması edag’ı seçtik. myra, ingiltere’nin kabul gördüğü, özelikle mekanik akşamlarda şasi sistemleri konusunda partnerlerimizden birisi. tasarım için italyanlarla anlaştık. dünya çapında bu işi en iyi kim yapar diye bakıyoruz. nisan mayıs gibi tedarikçi seçimlerimizi tamamlamış olacağız. teknolojiyi ülkemize getirip bunu türkiye’den kiminle yapabiliriz ona bakıyoruz. çok ciddi maliyet araştırmaları yaptık. türkiye’de üretmek mi, başka bir yerde ürettirmek mi daha uygun maliyetli ona bakıyoruz. partnerimizin karşısına oturunca neyin ne olduğunu biliyoruz”

motor için bosch, batarya için çin, araç entegrasyonu için alman edag, tasarım italyan

özet olarak yerli otomobildir yazarlar

kaynak
  • ismi yerli daha ne olsun. siz de hiçbir şeyi beğenmiyorsunuz.
  • bu araba projesinde yerli olan sadece ceo sanırım.
  • dalga mı geçiyor bunlar ciddiler mi diye sordurtandır.
    türkiye'de üretip üretmeme konusu bile net değil henüz. olm ceo dışında türkiye ile ilgisi ne bu arabanın o halde. bari montajı burda yapın.
    not : ama apple'da çin'de üretiliyorcular gelmeden ben söyleyeyim çin'de yapın montajı tabi ki deli misiniz.
    edit : lan elbette böyle olacak zaten baştan beri böyle olacağını söylüyorduk, yerli ve milli diye tantana yapmayın diyoruz.
  • bunun neresi yerli ve milli?
    endüstri 4.0 diyoruz. bataryayı çin, araç entegrasyonu için bizi kıskanan almanlar, motor için keza aynı. hatta üretimi bile yurtdışında yapmayı düşünüyorlarmış.

o zaman hiç yapmayalım. zaten hazır kurulmuş, yüzyıllardır araba üreten firmalar var onlardan almaya devam edelim.

yada milleti kandırmayalım %100 yerli ve milli diye.

edit : hemen "%100 yerli ve milli zaten olmaz tüm firmalar öyle yeaaa" cılar damlamış. onu bizde biliyoruz zaten %100 yerli yapamazsın. hele hele bu ülke türkiye ise şuan asla yapamazsın.

bizim demek istediğimiz bunu tanıtırken tasarımı için yapılan yerli değil yorumlarında bile ana bacı küfür ediliyordu eleştirenlere. tanıtırken "şöyle batarya yapıcaz, böyle şarj olacak, 100 bilmem kaç km gidecek" falan filan derken iyi. ya o bataryanın türkiye'de üretilemeyeceği aşikar. bunu aklı başında herkes biliyor. ama üretimi geçtim adam çıkmış montajı bile türkiye dışında mı yapsak diye araştırıyoruz tarzı açıklama yapmış. sorun burada başlıyor.

biz diyoruz ki. üretim üretim üretim. adam üretimi geçtim montajı bile dışarı yaptırma derdinde. eee bize ne faydası var onun?

tekrar söylemekte yarar var. arabayı eleştiren yok. bu koşullarda yaparsa ekime yapmazsa ...me. bize faydası yok.
    bu araba olayı milleti "üretim" lafıyla kandırmak için apar topar yapıyoruz dediler. üretim 0 ve sanırım bu gidişle montaj da 0 olacak.

bu koşullarda bu araba için yaparsa ekime yapmazsa ...me.

muharrem ince ne diyordu?

(bkz: endüstri 4.0) bizim ihtiyacımız bu. yoksa ara eleman ülkesiyiz zaten.
  • bunun yerlisi ne zaman çıkacak onu dememiş siyo
  • en azından ceo'nun mantıklı bir insan olduğuna delalet açıklamadır.
    kuru muhalifliğe gerek yok. sıfırdan tasarımcı, sıfırdan pil teknolojisi, sıfırdan motor teknolojisi üretmek; kalifiye eleman, bir dolu ar-ge ve altıyapı yatırımı gerektiriyor ve en önemlisi bu çok uzun zaman demek. sonuçta ortaya koyacağınız teknolojilerin en iyi olacağının garantisi yok hatta muhtemelen olmayacak çünkü dünya bu konuda çalışmaya ilerlemeye devam edecek. o yüzden öncelikli önemli olan marka yaratabilmek.
    ben bunun devlet eliyle yapılmasına, devlet imkânlarının bu denli seferber edilmesine karşıyım. ülkenin daha kısa sürede fayda almak, daha fazla insana değmek adına bize daha uygun öncelikli sektör yatırımlarına ihtiyacı var (bkz: tarım) (bkz: yenilenebilir enerji)
    ama bir iş yapılıyorsa da doğru insanlara dogru şekilde yaptırılması önemli.
  • tanım : son gelinen durumu kaba hatlarıyla sunan bilgilendirme.

şimdi ben de muhalifim flan ama bazen muhaliflik yapıyım derken gerizekalı olduğunu belirten arkadaşların mevcudiyetini görmemi sağlayan bir diğer başlıka yine birlikteyiz.

şimdi x şuradan, y buradan, z de oradan geliyorsa bunun nesi dendiğinde komik oluyorsunuz. dünyadaki hangi araba üreticisi bütün kullandığı malzemeleri kendisi üretiyor sanki. buyrun kontrol edin

tesla'nın kornası türkiye'den gidiyor diye şimdi tesla'nın milliyetine zarar mı geliyor. adam bakmış etmiş en iyisi ve en uygun fiyatlısı nerede bulmuş, sonra da onu üretimine almış. önemli olan doğru parçaları kullanıp sorunsuz aracı yollara sürmek. bunu başarınca yurt dışına giden paralar elbet satışlarla geri döner.

bugune kadar konu ile ilgili en ufak bir arge yapmamış bir ülke olarak acaba beklentiniz nedir? 2 yılda her şeyin yerli olması mı? siyasi kısmını bir kenara bırakırsak birileri en azından bir başlangıç yapıyor ve bu büyük bir adımdır. uzun soluklu bir zamanda yavaş yavaş gereken yatırım yapılırsa araçta kullanılan malzemelerin milli olması da sağlanacaktır.

sırf boş muhalefet olsun diye laf atınca şu ortamlarda çomar dediğiniz tiplerden farkınız kalmıyor.

haliyle bir edit : şu yazdıklarımı nedense sindiremeyip akp'li çomar gibi küfür edenden tutalım, düzgünce yanıldığımı söyleyene kadar çeşitli yazarlar mesaj atınca tek bir şey daha yazıp örnek vermek istedim.

romalılar, lidyalılar, sevgili yazarlar önemli olan markanın milli oluşudur. doğru bir strateji ile markayı milli yaptıktan sonra her şeyin milli olması kısmı da zamanla gelir. siz akp'nin yaptığı propogandaya aldanmayıp bu işi destekleyin. üç gün sonra rte o baştaki koltukta olmadığında bu markayı desteklemeye kalkarsanız kendinizle çelişmiş olursunuz.

örnek vermek gerekirse sizin tuttuğunuz takım tamamı yabancı oyuncularla şampiyonlar ligi şampiyonu, euroleague şampiyonu ya da lig şampiyonu olsa sevinmeyecek misiniz? tuttuğunuz takım 11 yabancı ile avrupa maçına çıkınca sizde değişen bir şey mi oluyor? bence olmuyor çünkü önemli olan markadır. oyuncunun giydiği forma markası ya da oyuncunun pasaportu önemli değildir.
  • öncelikle hiçbir araba %100 yerli üretim değildir hatta bildiğim kadarıyla yerli üretim konusunda (aracın tüm aksamları adına) %80'in üzerine çıkabilmiş bir ülke de mevcut değil. sonralıkla dünya üzerinde pek çok otomotiv firması ürettiği arabaları kendi ülkeleri dışındaki fabrikalarda üretip dünyaya pazarlamakta, eğer türkiye'de üretmek çok daha maliyetli olacaksa neden yurtdışında üretim yanlış bir şey olsun?

bu konularda önemli olan şey biz bu şirketlerle anlaşırken know-how olayını ne derece türkiye'ye aktarabiliyoruz, yani bu şirketlerle belirli bir süre çalışıldıktan sonra türkiye'de bu teknoloji ile ilgilenen mühendisler ve görevliler yabancılardan bağımsız aynı teknolojiyi ülke içerisinde üretebilecek mi bence en büyük sorun bu.

özetle bence ceo'nun yaptığı açıklamalarda endişe verici veya muhaliflik gerektirecek bir konu yok, mantıklı konuşmuş adam. öte yandan satın aldığımız neredeyse tüm teknolojilerde olduğu gibi know-how olmaksızın sadece ekipmanı alıyorsak işte o büyük bir sıkıntı olabilir.