şükela:  tümü | bugün
  • nihayet bugün gerçekleşmiştir.
    haziran'da temsili temel atma töreni olacak ve 18 ayda tamamlanacakmış inşaat.
    kaynak
    kaynağı beğenmeyenler için:
    ikinci kaynak
    üçüncü kaynak
    dördüncü kaynak
    edit: bir şey diyeceğim ama sabahtan beri yazıp yazıp siliyorum (#107563971) bu entry tam duygularıma tercüman olmuş. okumak isteyen onu okusun
    edit2: bana gelen bir mesaj şu" kafan acıyor mu. ilk seni vurmuşlar. sizin yerli arabanızı sikiyim. en az 200 bin tl olacak alabilecek misin amına kodumunun aptalı. sorun yerli yabancı değil sorun fiyatlar dalyarrrak. ingilterede almanyada 100 bin yukarısına araba vereni sikiyorlar, bizde de 200 aşşağısı araba yok. sizin gibi aptal orospu evlatları yüzünden."
    söyleyecek bir şey bulamıyorum. sanki haberi ben yazdım. bir de 200 bin olacak alabilecek misin diyor. bu ülkede her yıl 200binin üstünde kaç araba satılıyor haberin var mı? ha bir de avrupa'da 100 binden pahalıya satanları sikmelerinin sebebi kendilerinin araba üretiyor oluşu olabilir mi? sen hem üretme hem de 3aylık maaşa araba iste. neyse bişe demek istemiyorum. bunun gibi binlerce insan var. allah akıl fikir versin
  • aynı zamanda togg fabrikasının son kazmasının vurulmasıdır. tank, uçak, araba... hepsi ilk kazmada kalacak sanırım.

olsun, onları da biz tamamlarız. imamoğlu'nun ibb'nin başına geldiğinde tamamladığı metrolar gibi.

e: amma mesaj atıp kafa ütülediniz.

tank palet fabrikasını katar'a satan insanlardan tank yapmasını bekliyorsunuz,
    daha ülkesindeki insanların aç karnını doyuramayan iktidardan uçak yapmasını bekliyorsunuz,
    bulduğu her parayla fütursuzca saray diken adamdan da araba yapmasını bekliyorsunuz.

tek bir soru: siz enayi misiniz?

ben bu ülkede hayal istemiyorum, icraat istiyorum. millete sözde geleceği pazarlayana kadar bugün için bir şeyler yapılsın istiyorum.

dolar olmuş 6.80, euro zaten arş-ı alada, işsizlik tavanda, enflasyon %20; cebinde 50 kuruşu ya var ya yok, asgari ücretle çalışan adam yapılsa bile alamayacağı arabanın fabrikasının temel atmasıyla övünüyor.

almanya'da 5-10 bin euro'lara yerli üretim araba alıyor millet, sen bu arabayı 400 bin liraya alabileceksin.

ne eder?

asgari ücretli bir çalışan için 160 küsür maaş eder. 12 maaş 1 senelik çalışmaya tekabül ediyorsa, sen bu arabayı kaç senede alırsın? bir gülme geldi demi şu an?

hayal dünyasında yaşamayın.
  • inanmayanlara kapak olur inşallah.

edit : konu ne olursa olsun sonuçta böyle bir yola girildiyse millet olarak bize düşen bu işin arkasında durmaktır.
    inanmak başarmanın yarısıdır.
    daha en başından araba üretmek bizim neyimize, hiç bir şey üretemezler diyenlerle doluydu burası. prototip bile ortaya çıkamaz diyorlardı. sonra ne oldu. ortaya 2 tane misler gibi prototip çıkınca bazıları bu yanlıştan döndü.
    şimdi de fabrika açamazcılar var etrafta. fabrika tamamlanır bu sefer seri üretime geçilemezciler çıkar.
    bu tipler bitmez hiç bir zaman. tek yaptıkları taş koymak.
    madem böyle bir yola girilmiş sonuna kadar destek ver işte, olur da kandırmaca ise bunlar o zaman beraber eleştiririz bunu.
    ama şu an eleştirme zamanı değil, destek olma zamanıdır.

bu olay bana sağır kaplumbağa hikayesini andırıyor.
    hikaye
  • tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yetemeyen bir ülkenin otomobil üretmeye çalışması, nereden baksan tutarsızlık; nereden baksan ahmakça...
  • söz konusu haberde geçen ifadelerden bazıları aşağıdaki gibidir.
    resmi olmayan bilgilere göre..
    bursa'daki fabrikası için ilk kazmanın vurulduğu öne sürüldü..
  • ilk kazmayı en günahkarınız vursun o vakit, beline kuvvet.
  • minimum fiyatı 500.000 tl olacak herşeyi yabancı arabayı burada montajlayınca yerli ve milli mi oluyor? o zaman tofaş al, reno al, hyundai al, onların fabrikaları hali hazırda burada ve çalışıyor hacı abi.
  • erken seçimin habercisi olan olmayan fabrikadır.. seçim sürecinde birkaç inşaat makinası toprak alır döker falan. sonra şahsım " ya allah bismillah " diye sözde temel atma töreni yapar. seçim sürecinde kafamızı sikerler.

sonra ne mi olur?

buhar olur fabrika ne olacak. :)
  • lansmanı yapıldığında fiyat tahmini olarak 200-250 bin tl'den bahsediliyordu. planlanan takvim gerçekleşir de 2 yıl gibi bir süre sonra arabanın tekerleri asfalta değerse, fiyatı 500 bin tl gibi bir şey olacaktır. bunu da buraya not düşeyim.