şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kötü bir fast-food. imkanınız varsa salça ekmeği tercih ediniz.
 • çoğu tohumun ekimi, yılın bu ayında* gerçekleştirilir.

  tohumlarımızı ekmek için yeter koşulları aşağıda işleyelim.

  1- marketlerden ya da bahçenizdeki elverişli bölgelerden (ağaç dipleri organik maddece zengin olduğu için elverişli bölgelerden sayılabilir) toprak edinin.

  2- edindiğiniz toprağın 2/3' sini, uzun ya da geniş bir saksıya (bkz: çimlendirme kabı) boşaltın (derin olmasının pek bir anlamı yok çünkü tohumlarınız fideye dönüştüğünde saksısını değiştireceksiniz). direkt bahçeye dikmenizi önermememin nedeni ise; mart ayında sağı solu belli olmayan yağmurların, fazla derine ekmediğiniz tohumlarınızı açığa çıkarması ve dolayısıyla normalde çok sevdiğiniz kuşlara bir anda kin beslemenizi sağlayabilir.

  3- toprağın üzerine, tohumlarınızı, çok tıkış pıkış olmayacak şekilde serpin ve geriye kalan toprağınızı da üzerlerine kapatın ve hafifçe bastırın.

  not: "benim tohum ekeceğim geniş saksılarım yok" diyorsanız tabii ki bahçeye ekebilirsiniz ama tohumlarınızı en azından börtü böcekten sakınabilmek için etrafına kireç dökebilir, yağmurun kolayca dışarı çıkarmaması için de ektikten sonra toprağın üzerine biraz bastırabilirsiniz.

  yaklaşık 2 ay sonra tohumlarımız "fide" klasmanına geçecek ve onları daha aklı başında kaplara alacağız. o zamana kadar esen kalın sevgili çiçek dostları.

  edit: ulan su verin demeyi unutmuşum resmen, heheh, arada su verin evet.
 • hazır bitki alıp yetiştirmekten daha makul bir eylemdir.
  çünkü ektiğin şeyin bir süre sonra toprağın altından çıktığına şahit olma hissi gibi bir şey yoktur.
  belki kulağınızı toprağa dayarsanız büyüme seslerini bile duyabilirsiniz.

  bu da büyüme anı olabilir
  https://twitter.com/…tatus/1081530121859842048?s=19