şükela:  tümü | bugün
  • tasavvuf kaynaklarının 1535 yılında öldüğünü kaydettikleri tokadi hayreddin türbesi, bolu il merkezinin 13 km. batısında elmalık köyündedir. e-5 üzerinde abant gölü ve tem sapağına çok yakın bir sapağı vardır.

    türbe, çeşitli türden asırlık ağaçların gölgeleri ile örtülü bir tepe üzerinde bulunmaktadır. yeşilliği, ağaçları, su kaynakları, bir de hediyelik, anmalık, hayırlık işleri gayet becerikli düzenlemiş olmalarıyla dikkat çekiyor. beni ağaçları, iklimi, gölet ve derecik gibi suları pek çekti. hemen itiraf edeyim, burada yediğim en güzel ve baymayan lokmalardan birine denk geldik. standardı buysa harika.

    adını bile duymamışken 13 mayıs 18 anneler gününe denk gelen pazar günü, çok güzel bir havada hınca hınç dolu olmasıyla karşılaştım. rastlamama vesile olan şey yıllardır hiç evinden çıkmamış bir düzceli bayanın bizim zorumuzla abant gölü'ne gezmeye gitmesinin dönüşünda oraya uğramadan düzce'ye eve dönmek istememesiydi. tokadi'nin ilgi veya uzmanlık alanını bilahere öğrenir, incelerim herhalde..

    (bkz: sümbül efendi)