şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tasavvuf kaynaklarının 1535 yılında öldüğünü kaydettikleri tokadi hayreddin türbesi, bolu il merkezinin 13 km. batısında elmalık köyündedir. e-5 üzerinde abant gölü ve tem sapağına çok yakın bir sapağı vardır.

  türbe, çeşitli türden asırlık ağaçların gölgeleri ile örtülü bir tepe üzerinde bulunmaktadır. yeşilliği, ağaçları, su kaynakları, bir de hediyelik, anmalık, hayırlık işleri gayet becerikli düzenlemiş olmalarıyla dikkat çekiyor. beni ağaçları, iklimi, gölet ve derecik gibi suları pek çekti. hemen itiraf edeyim, burada yediğim en güzel ve baymayan lokmalardan birine denk geldik. standardı buysa harika.

  adını bile duymamışken 13 mayıs 18 anneler gününe denk gelen pazar günü, çok güzel bir havada hınca hınç dolu olmasıyla karşılaştım. rastlamama vesile olan şey yıllardır hiç evinden çıkmamış bir düzceli bayanın bizim zorumuzla abant gölü'ne gezmeye gitmesinin dönüşünda oraya uğramadan düzce'ye eve dönmek istememesiydi. tokadi'nin ilgi veya uzmanlık alanını bilahere öğrenir, incelerim herhalde..

  (bkz: sümbül efendi)
 • ücretsiz yemek verilir, hediyelik eşyalar, tarhana filan satılır türbe etrafında.

  yeşillik, ormanlık, sulak bir yerdir.

  çok güzel kızlar da ziyaret ediyor, ortam güzel, türbe değil de piknik yeri gibi. düğün fotoğrafı çektirenler de var, genelde osmanlı torunu tandanslı tipler ama ortam eğlenceli, rahat.

  bayram dönüşü kuzen götürdü, "lan, türbe filan, ne oluyoruz" dedim ama gittiğime de sevindim.