şükela:  tümü | bugün
 • 7.62 mm'lik yari-otomatik bir silah olan tokarev tt-33,john m. browning'in gelistirmis oldugu ve en iyi ornegini abd ordusunun colt .45 m1911a1 silahinda gordugumuz atis sirasinda namlunun surguye kitlenmesi temel prensibiyle calismaktadir.
  tokarev orjinal browning konseptinden bazi ayriliklar gostermektedir.uretimin kolaylasmasi icin silahta bazi basitlestirmeler gerceklestirilmistir.bir baska onemli degisiklik ise atesleme mekanizmasi ile horozun sokulebilir bir unite uzerine monte edilmis olmalaridir.boylece bakim kolayligi saglanmaktadir.
  tokarev,hafif makinalilarda da kullanilan 7.62mm'lik tabanca mermisi tip p'ye gore dizayn edilmistir.bu mermi unlu 7.63mm'lik mauser mermisinin bir kopyasi sayilabilir.ne var ki 5.59 gramlik agirligina ve 411.75 m/san'lik hizina ragmen tokarev,bir savas tabancasinin en onemli ozelligi olan onleme gucu bakimindan yetersiz kalmaktadir.baslica bu nedenlerden oturu 1950'lerde yeni bir tabanca mermisi ve tabanca uzerinde calismalara girisildi
 • hizbullahın güneydoğuda gerçekleştirdiği katliamlarda kullandığı silahtır.
 • seri üretimine halen kuzey kore ve polonya'da devam edilen, görünüş olarak birazcık colt m 1911'i andıran tabanca.
 • tabancasının en önemli özelliği horozunun gizli olmasıdır. namlusunda sürgüye kilitlenmeye yarayan parçalar bulunur. bunlar browning'ten araklanmıştır. ayrıca (bkz: browning geciktirme mekanizması)
 • call of duty de hevesinizi giderebilecek tabanca...
 • 60 lı yıllarda jandarma teşkilatinda vardı bu tabancalardan. dikkat edilmezse şarjörü düşerdi. nedense adına takarof denirdi.
 • (bkz: tokar)
  (bkz: ev)
 • kendisi ile ilk tanışmam denizin yaklaşık 8-9 metre altında olmuştur. dalarken es kaza kayaların arasında tum hayvaniyetiyle durdugunu farkettim. kabzasındaki yıldızı hala hatırlıyorum. uzun yıllardır orda oldugundan mekanızması sıkısmıstı. bırazda seklı degısmıstı. suyun altından da cıksa da her rus silahi gibi tasarım harikasidir.
 • benim için ayrı bir yeri olan bir tabancadır. bir gün kısmet olur da bir yerde bulursam kesinlikle satın almak isterim. alırsam da muhtemelen vitrinde falan saklarım. çünkü:

  5 - 6 yaşlarında iken babamın işi için ailecek ankara'ya bir gidişimizde, şehrin girişinde poils tarafından durdurulmuştuk. bir önceki gün mecliste silahlı bir olay olmuştu çünkü (galiba bir milletvekili diğerini vurmuştu). rutin kimlik - ehliyet kontrolü için bir polis arabaya geldi, eğildi. tam babama ehliyet - ruhsat soracakken, belinden sallanan tabancayı gördüm ve arabanın arkasından öne doğru kafamı uzatıp babama:

  "baba, polis amcanın tabancası takarof mu? hani geçen gün anlatmıştın ya ondan mı?"

  diye sormuştum heyecanla. bir kaç gün önce oyuncak tabancam üzerinde babam tabanca nedir, model nedir falan anlatırken, nedendir, nasıldır hatırlamıyorum, arada takarof'un lafı geçmişti. çok güçlü bir tabanca olduğunu anlatmıştı. çocuk aklıyla "takarof = her şeyi delen çok güçlü tabanca" mesajını işlemiştim.

  polisin surat ifadesini, aradan geçen çeyrek asra rağmen hala hatırlıyorum. önce kendi tabancasına, sonra bana, sonra babama baktı. bu sırada annem ve babam ön koltuktan bana hayretle bakmaktadırlar. babamın yüz ifadesini hatırlamıyorum ama kuvvetle muhtemel "ne yaptın lan sıpa!" mesajı içeren bir bakıştı.

  polis güldü, bir şey demedi, ehliyet - ruhsat da istemedi. "buyrun geçebilirsiniz" diyerek bıraktı bizi. şimdi düşünüyorum da, tam soğuk savaş dönemi, mecliste silahlı çatışma olmuş, sinirler gergin, bir arabanın içinden 6 yaşında velet fırlayıp "amca bu takarof mu?" diye soruyor. ucuz kurtulmuşuz!

  yıllar sonra internete girdiğimde ilk aradığım şeylerden biri oldu tokarev. resmini görünce eski bir dostu görmüş gibi sevinmiştim...
 • ülkemizde bolca bulunan ve akıllara kazınan modeli tt33'dür. 7,62x25 mm'lik mühimmat kullanır. her ele uyabilen kabza yapısı ve küçük çapına rağmen kovandaki fazla barut nedeniyle inanılmaz güçlü fişeğiyle uzun yıllar göz doldurmuş, pek çok klonu üretilmiş bir tabancadır. 1990'da tokat almus kırsalında gebertilen, tkpml lideri baba erdoğan isimli teröristin sebebi de bu tabancadır. bastıkları karakolda bir personeli öldürdükten sonra kaçarken, oldukça uzun bir mesafeden tt33 ile arkasından vurulmuş, sol kürek kemiği hizasından giren mermi akciğeri ve bir arteri parçalayarak, öndede hallice bir delik açarak leşi terketmiştir.

  üstünde sürgü kilidinden başka birşey bulunmaz. gayet sadedir. bu haliyle öğrenmesi, kullanması ve taşıması kolay bir tabancadır. tek sıkıntısı şarjörünün zamanlı zamansız yerinden çıkabilmesidir. buna engel olmak için kabzadaki bir kancaya takılan küçük bir zincir, yine şarjör tabanında bulunan bir başka kancaya daha takılırdı. böylece şarjörle kabza arasında bir kort oluşturularak, şarjörün kaybolması önlenirdi.

  tsk envanterinde bulunanların çoğu jandarma karakollarındaydı. ancak mühimmatının az bulunması nedeniyle bu silahlar 90'lı yıllarda evvela 9x19 mm parabelluma tadil edildi, sonra tat vermeyince komple envanterden kaldırıldı.

  gayet güçlü ve etkili bir silahtır.

hesabın var mı? giriş yap