şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1940 yılında üretimine başlanan sovyet yarı otomatik tüfeğidir. 7.62'lik mermi kullanır, 610mm namlu uzunluğuna sahiptir ve 10 mermilik şarjörle beslenir. tüfeğin bu versiyonundan önce üretilmiş olan svt-38 tüfeği, kış savaşı boyunca (şu meşhur simo hayha'nın 700 küsür sovyet askerini öldürdüğü savaş oluyor bu) kullanmış, hantal ve bakımının zor olması gibi nedenlerle askerler tarafından beğenilmemiştir. bir bakıma svt-40'lar, svt-38 tüfeklerinin hafif ve elden geçirilmiş versiyonudur. kış savaşı sırasında 15,000 svt tüfeği fin birliklerinin eline geçmiştir. svt-40 ve varyasyonlarından toplamda 1.6 milyon kadar üretilmiştir. 2.dünya savaşı sonrasında kızıl ordu bu tüfekleri kullanmayı büyük ölçüde bırakmıştır ve bu tüfeklerin yerine sks tüfeklerine geçilmiştir. zaten hemen sonrasında da ak-47 efsanesi ortaya çıkmıştır.
  • svt-40, 1940 yılında üretilmeye başlanmış yarı otomatik sovyet tüfeği. sovyet japon sınır çatışmalarında yaygın olarak kullanılan, 1930'ların ortasında üretilmeye başlanmış, asv-36'nın üzerinden geliştirilmiştir.
    genel yanılgının aksine sovyet askerleri tarafından sevilen bir silah olmuştur. kar-98 gibi bolt action kullanan alman bölüklerine ateş gücü üstünlüğü sağlayabiliryordu. guns america.com'da garand'la karşılaştırması var, svt daha iyi bulunmuş.
    doğu cephesinin ilk yarısında tamamen ppsh verilmiş sovyet birliklerinin sayısı çok azdı. binaların içi ve benzeri yerlerdeki çarpışmalar için, mükemmel bir silah olan ppsh(ırak işgalinde amerikan deniz piyadeleri m4 ve m249'un yanında sınırlı sayıda eotech holografik nişangah eklenmiş ppsh-41'ler kullanmıştır), ikinci dünya savaşı boyunca svt'den de daha fazla üretilmişti. ppsh-41'den toplam 6 milyon adet üretilmişken, svt 40'tan 1.6 milyon adet üretilmiştir. ilk defa kış savaşına kullanılan svt-40, yüksek hassasiyete sahip bir silah değildi. rolü stabil ve kontrollü ateş gücü sağlamaktı, ve tüfek bu konuda çok başarılıydı.
    yerini varşova paktı ülkeleri için standart tüfek haline gelen 16.000.000 adet üretilmiş sks'ye bırakmıştır. ak-47'nin çok yüksek miktarlarda üretilmeye başlanması sonrası, yarı otomatik tüfekler doğu blokunda standart olmaktan çıktı.
    gewehr 43, svt-40'ın alman kopyasıdır.