şükela:  tümü | bugün
 • bu da ethernet yada arcnet gibi bir lan teknolojisidir. burda halka ya da yildiz seklinde baglantilar vardir, bos bilgi paketleri dolasir durur, carpisma (bkz: collision) azalsin diye kasilip uygulanmis biseydir. daha genel bi ifade bulmaya calisinca aklima donup dolasan teleferik (boyle mi yaziliodu ki su kayak yapanlari tasiyan sey) gelmekte, sanirim okudugum bi yerlerde verilmis bi ornektir hatta belki de baska bi teknolojinin tanimidir, neyse halka veya yildiz seklindeki baglanti modeli buna ozgudur.
 • ibm'in teknolojisidir.

  ibm, görmemişin oğlu olmuş misali daha gelişmiş onca teknoloji varken bunu kullanmakta ısrar etmektedir. 4/16 mbit/sec hızlarında çeşitleri vardır.
 • avustralyalı çok ucuz, çok küçük bir yazar.
  tolkien'e öykünmekten kafayı yiyen bu ibibik, isimini token ring olarak değiştirip bir taşla iki gönderme yapmıştır aklı sıra.
  tek romanı da: "the horde of pimps" (polisiye-erotik)
 • ortaçağ avrupa'sında bir takım kralların şövalyelerine savaşçılarına mead hall'larda şölenler düzenleyip takdim ettikleri andaç yüzükler. ayrıca bir takım türk erkeklerinin beowulf ruhu ölmesin diye serçe parmaklarına kocaman taşlı token ring'ler takarak yaşatmaya çalıştıkları bir gelenektir. aka şövalye yüzüğü. filvaki pek kötü durur.
 • fikrini ilk ortaya atanın nasıl karşılandığını çok merak ettiğim teknoloji. tcp/ip ile uygulanıyor.
  (bkz: nasıl yani)
 • ring topolojisinin en yaygin uygulanma $ekli...
  ilk kullanan ibm degildir fakat bir $ekilde ibm'e mal edilmi$tir...
  token'i tutan kullanici, "elimdeki tüm frame'ler bitene kadar token benimdir, siktirin gidin.." diyemez. tek bir frame gönderir ve sonra dizini büküp oturur, efendi gibi sirasini bekler. token, data'nin tersine tüm ring'i dola$maz, direkt olarak kom$uya geçer. yani mekanizma, "kim yakalarsa kral odur" zihniyetinden uzak olmasi sebebiyle istop oynamaktan hayli farklidir ve pasla$ma, bir nizam dahilinde gerçekle$ir.
 • dolaşan tek bir paket olduğundan collision olmaz, paket boyu da sabit tutulduğunda paketlerin ulaşma süresi her zaman sabit olur. daha çok zamanlamanın kritik olduğu sistemlerde kullanılır, üretim bandındaki robotları kontrol gibi.
 • bütün merakıma ve cabalarima ragmen ne oldugundan bi bok anlayamadigim teknoloji.
  edit: yavas yavas anlıyorum sanırım.
 • ring'de dolaşan token'i mau adında bir alet gönderirmiş.
 • 20 yıl öncesi yapılanlarda yazarken hatırladım, o dönemde lan teknolojileri teke indirgenmemişken ethernet mi, token ring mi? tartışmaları çokça dönerdi. daha teknolojik olan ve teknik yönü güçlü olan token ring olsa da ethernet ucuzluğu ileyaygınlaşıp daha da ucuzlamış ve collusion'a ba t genişliğini kırptırsa da sürekli hızlanarak tabiri caizse "zor oyunu bozar"taktiği ileortalığı dağıtmıştır.
  dönemin çok pahalı olması sebebiyle 1-2 proje dışında çok da tercih edilemeyen teknik yönden en gelişmiş lan alternatifi içinse
  (bkz: 25 mbps atm)