şükela:  tümü | bugün soru sor
  • gavurca tokenism de s yerine z kullanarak turkceye kattigimiz kelime. bizim memlekette bu izmin hakkini en iyi siyasetciler verir. birey / bireylere ait sorun, hak, esitlik saglama vs. gibi durumlari en ustun koru bir sekilde, yalanciktan, gostermelik veya bir zahmet ucundan belli belirsiz tutmak, ilgilenmek veya ilgileniyormus gibi gorunmek gibi samimiyetsizligin dokuzuncu katinda rol kesmek gibi bir anlami vardir...... izmlerin en adilerinden biridir bu alcak ....
  • azınlık, madun, kenar-köşe grupların temsilcilerinin göstermelik olarak öyküye, söyleme, retoriğe dahil edilmesi durumu (bkz: lazı kürdü çerkesi). bu göstermelik sunumun tek amacı politik doğruculuk temelli 'imaj kaygısı' değildir, tıpkı politik doğruculuk'un kendisi gibi siyasi bir amaca da hizmet eder. tokenizm sayesinde kendine 'ses' bulmuş azınlığın illa ve kesinkes 'muktedir çoğunluk'un ağzından konuşması, o olmazsa 'muktedir çoğunluk'un beklentilerine uygun hareket etmesi gerekir ki, bu sonuncuya sosyal bilimlerde performing aboriginality deniyor.
  • gösterme reformculuk. örnek verelim "siyahlara ek iş yapma izni vererek özgürlüklerini satın alabilecekleri parayı kazanmalarını sağlıyoruz, bu izin sayesinde sosyal dengeye kavuşacağız" söylemi, tipik bir tokenizm örneğidir.

    bizdeki uygulaması için de "anadilde eğitimi özel okullar için serbest bıraktık, (parası olan) kürt çocuklar gidip buralarda eğitim alabilir" açıklamaları örnek verilebilir.

    ha bir de, türkçede "andaççılık" olarak da adlandırılmaktaymış.
  • yaşamak için yaşamak, yaşamı tüketmek gibi anlamları olan kavram.
  • south park kasabasındaki tek siyahi çocuğun token black olmasında payı olan durum.